Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte sağ kasık ağrısı şikâyeti sık sık görülen şikâyetler arasında yer almaktadır. Hamilelik sırasında ramin büyümesi sırasında rahim etrafında bulunan bağların gerilmesi, karnın büyümesi nedeniyle rahimde ve sağ kasık bölgesinde ağrılar oluşmaktadır. Genelde bu ağrılar ilk haftalar ve son haftalarda meydana gelmektedir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında bütün anne adaylarında görülmektedir. Bu sağ kasık ağrıları hamileliğin 7-8. Haftalarında anne adayının adet döneminde yani adet döneminde gecikme olduğundan iki haftalık süre içerisinde hissedilir. Söz konusu bu kasık ağrıları tüm anne adaylarında hissedilen bir durumdur.

Gebelikte sağ kasık ağrısı özellikle anne adayının ilk gebelik döneminde başlamakta olup ve şiddetli ağrılar oluşmaktadır. İleri dönemlerde ise hamileliğin son aylarında karnın ve rahmin büyümesi ile daha sıklaşmaktadır. Hamileliğin 3-4. Aylarında anne adayının rahminin hızla büyümesi ile daha sık ve şiddetli sağ kasık ağrısı meydana getirmektedir. Hamilelik sürecinde karın ağrısı hissedilmesi ve karın sertleşmesi ve kasılma benzeri şikâyetlerinin sonucu ortaya çıkan ve hamilelik süresince meydana gelen bir şikâyettir. Hamilelik boyunca sağ kasık ağrısı ile karnın sertleşmesiyle karşılaşırsanız ve sık sık tekrarlıyorsa erken doğumun habercisi olabileceği varsayılmaktadır. Sağ kasık ağrısının sık tekrarlaması ayrıca sağ kasık ağrısının yanı sıra kanama, lekelenme, suyun gelmesi, ateş ve yanma hissi gibi belirtiler görüldüğü takdirde kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bu şikâyetler yalancı doğum sancısı veya erken doğumun belirtisi kabul edilmektedir. Kadın doğum uzmanı gerekli gördüğü tedavi uygulamaktadır. Tedavi gerektirmeyen sancılar ve kasılmalar olacaktır. Doğum sonrasında bu problem ortadan kalkacaktır.

Hamilelik döneminde sağ kasık ayanı sıra göbek deliğinde aşırı ağrı, düzleşme, çıkıntı ve şişme anne adayının rahminin büyümesinden karın içine yapılan baskı sonucu ortaya çıkmaktadır. Ama göbek deliğine aşırı şişme ve dışarı doğru çıkıntının olması fıtığın olmasından dolayı da olmaktadır. Bu durumla karşılaşıldığı takdirde genel cerrahi uzmanına başvurmak gerekmektedir. Hamilelikte sağ kasık ağrısı şikâyeti genellikle hamileliğin 3 ve 4. Aylarında ortaya çıkmakla beraber karında ve sağ kasık bölgesinde bıçak saplanmış gibi ağrılar da görülmektedir. Hamilelikte karşılaşılan bu ağrılar yatakta dönerken, öksürürken ve ani hareketler yapıldığı takdirde ortaya çıkmaktadır. Bu ani hareketle ortaya çıkan sağ kasık ağrısı rahmin büyümesiyle alakalı olduğu söz konusudur. Ancak hamilelikte sağ kasık ağrısı veya her iki kasık bölgesinde bulunan ağrı hissedildiği zamanlar olabilmektedir. Gebelik döneminde oluşan sağ ve sol kasık ağrıları tedavi gerektirmeyen ve kısa süreli ağrılardır. Hamilelik ilerledikçe bu kasık ağrıları zamanla geçecektir. Uzun süreli oluşan ağrılarda anne adayının doktora başvurması ve gerekli tedavinin olması sağlanmalıdır. Bu kasık ağrıları ani hareket ve yeterince dinlenme edilmemesi sonucunda meydana gelen kasılmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun için ani yapılan hareketlerden kaçınmak ve dinlenmek gerekir. Yatarken pozisyon değiştirilmesi gerektiği takdirde yavaş dengeli ve dikkatli şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte sağ kasık ağrısı yalancı doğum sancısı olabilmektedir veya diğer nedenlere de bağlı kaynaklanmaktadır. Öncelikle hamilelikte sağ kasık ağrısının nedeni bulunmalıdır. Bu nedenler arasında anne adayında kabızlık, şişkinlik ve gaz probleminin olması da kasık ağrılarına yol açmaktadır. Hissedilen kasık ağrısının nedeni doğru tespit edilmelidir.

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı

Haber Bülteni