Kol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol omuz ağrısı; Günümüzde kol ve omuz ağrısı oldukça yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen üzerinde çok fazla araştırma yapılan bir hastalık değildir. Fakat kal ve omuz ağrısına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bir çoğumuz gün içerisinde aşırı üşütme veya vücuda kaldırabileceğinden fazla yük yükleme nedeniyle bu tür rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Fakat dinlenmeyle veya ağrı kesicilerle geçmiyor ise kol ve omuz eklemlerindeki kireçlenme veya benzeri rahatsızlıklar neden olmuş olabilir. Bu nedenle aşırı kol ve omuz ağrılarında mutlak doktora baş vurulmalıdır.


Kol omuz ağrısı neden olur?


Kol ve omuz ağrısının ana kaynağı boyun omurları ve boyun kaslarının kola giden sinirlere ve omur iliğe baskı yapması olabilir.
  • Boyun tutulması kas spazmı; Boyunu destekleyen kasların fazla gerilmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Aşırı spor, taşıya bileceğinizden ağır bir şey kaldırmak, yoğun iş aktivitesi, uzun süre masa başında çalışmak boyunda tutulma ve kas spazmına yol açar. Bu durumda kol ve omuz ağrısına neden olmaktadır.
  • Kol ve el sinirlerinin sıkışması; Boyunda omur ilikten çıkan sinirler ele doğru uzamaktadır. Bu sinirler ele doğru giderken yolda bağ dokusu tarafından tuzaklanarak sıkışmaktadır. Bu sıkışma sonucunda ellerde ve kollarda uyuşma ve ağrı oluşmaktadır. Bu ağrı şiddetlenmesi ile omuzda da ağrı görülmektedir. Bu durum özellikle geceleri daha yoğun yaşanmaktadır.
  • Romatizmal hastalıklar; Vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücreleri ile savaş aşması neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Omur ilikteki normal kemiği ve kıkırdak dokuyu hasara uğratır ve bu nedenle boynun hareketlerini kısıtlamasına neden olur. Bu durumun ileri aşamasında kolda ve omuzda ağrı görülmektedir.
  • Stres gerilim ve sigara; Omuz ağrısını artıran en önemli sebeplerin başında gelmektedir. Ekonomik sosyal ve psikolojik sorunlar. Stres kişide baş omuz ve kol ağrısına yol açmaktadır. Ayrıca gerilmek sadece omuz değil neredeyse tüm vücudun kasılıp zamanla ağrımasına da yol açabilir.
  • Diskte dejenerasyon kireçlenme; Özellikle ilerleyen yaşlarda omurganın kötü kullanımı sonucunda bağlarda ve disklerde yıpranma görülmektedir. Kıvamı jöle gibi olan disk keçe haline gelerek kuvvet emme ve esneklik özelliğini kaybederek çöker. Kemikte bulunan kalsiyum içeriği azalır. Böylelikle de doğal olarak bu dokuda kireçlenme görülür ve omuz, kol ağrısına yol açar.
  • Boyun fıtığı; İki boyun omuru arasında bulunan ve yastık görevi yapan kıkırdak disk dokusunun omur ilik ve kola giden sinirlere taşmasına boyun fıtığı denilmektedir. Baskının taşma oranı ve büyüklüğüne göre kol omuz ağrısı kol kaslarındaki kuvvet azalmasının şiddete artmaktadır. Boyun fıtığının ileri aşamasında kollarda kuvvetsizlik, omuzda ağrı, kolları kaldıramama ve yürüme bozukluğu görülmektedir.
  • Diğer sebepler; Omurga kırılması, omur kayması, boyun tümörü, tüberküloz, kemik enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar kol omuz ağrılarına neden olan rahatsızlıklardır.

Kol omuz ağrısının tedavileri nelerdir?


Öncelikle günlük işlerimizi yaparken ani hareketlerden aşırı zorlamalardan uzak kalmakta yarar vardır. Bunların dışında romatizmal veya cerrahi müdahale gerektiren herhangi başka rahatsızlıkların sebep olduğu bir ağrı var ise zaten geçmeyen ve uzun süren kol omuz ağrılardır ki mutlaka Uzman bir doktora baş vurum EMG testi yaptırıp ilaç veya cerrahi müdahale ile tedavi yollarına baş vurulmalıdır. Aksi taktirde sağlığınızı olumsuz yönde tehdit edecek ve yaşam kalitenizi düşürecek durumlarla karı karşıya kalınabilir. Fizik tedavi uzmanının tavsiyesi üzerine alacağınız fizik tedavi yöntemi ile de kol omuz ağrılarından kurtula bilmeniz de mümkündür.

Kol Omuz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Güncel

Şiddetli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi