Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı

Diz ağrısı, vücudumuzdaki önemli eklemlerden olan diz, günlük aktivitelerde oldukça fazla kullanıldığından, yaralanma ve incinme olasılığı da yüksektir. Diz eklemi aynı zamanda en büyük eklemler arasındadır. Karmaşık bir yapıda olduğundan, diz ağrısı çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkabilir. Ağrının yeri ve şiddeti nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunun nedeninin tespit edilmesi, diz ağrısı ile ortaya çıkan kızarıklık, sertlik, dizde çıtırtı sesinin gelmesi, sıcaklık etkisi, dizin düz hale getirilememesi, kilitlenmesi gibi belirtilerin varlığı da önemlidir. Fazla şiddetli olmayan basit tarzda diz ağrıları için alınan önlemler ve tedavi olumlu şekilde sonuçlanabilir. Ancak bazı hallerde daha detaylı tedavilere ihtiyaç duyulur.

Diz ağrısı gibi vücuttaki her ağrı aslında birer sinyal niteliğindedir. Bazı şeylerin aksadığını dile getirirler. Ağrıdan önce düşme, çarpma gibi sorunlar yaşandıysa, diz ağrısı nedeni kolay belirlenir. Ancak her zaman bir doktora gitmek en doğru yaklaşım olur. Çünkü dizin yapısal özellikleri nedeniyle ileride bu basit diye kabul edilen sorunlar daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Yaralanma Sonucu Ortaya Çıkan Diz Ağrısı

Yaralanma sonucunda dizde tendon ve bağlar, diz etrafındaki bursa denilen içi sıvı dolu kesecikler, kıkırdak doku ve kemikler hasar görebilir. Diz ağrısına neden olabilecek diz yaralanmaları ise:
  • Patellar Tendinit: Bu sorun bir ya da daha fazla tendonun iltihaplanmasıyla oluşur. Kemik ve kasları bağlayan tendonlar, kalın, ipliksi kordonlardır. Bisikletçilerde, koşucu ve kayakçılarda bacağın üst kısmında bulunan kasları kaval kemiğine bağlayan tendonda iltihaplanma yaygındır. Bunun sonucunda diz ağrısı belirtisi ortaya çıkar.
  • Menisküs Yırtığı: Son derece dayanıklı ve esnek bir kıkırdaktan meydana gelen menisküs, kaval kemiğiyle uyluk arasında darbe emici şekilde hareket eder. Futbolcularda ve dizini kullanan diğer sporcularda sıkça bu sorun yaşanır. Şişlik ve diz ağrısı yanında hastalarda, hareket kısıtlılığı, kilitleme gibi belirtiler de ortaya çıkar.
  • Ön Çapraz Bağ Yaralanması: Kaval kemiğiyle uyluğu bağlayan dört bağ arasında bulunan ön çapraz bağ yırtılması halinde, diz ağrısı ortaya çıkar. Kayakçılarda, basketbolcularda oldukça yaygın bir sorundur. Dize alınan darbelerde, zıplama gibi hareketlerde bağ yaralanabilir.
  • Diz Bursiti: Diz yaralanmalarında dizde bulunan bursalarda iltihaplanma oluşabilir. Bursa, tendon ve bağların dizde yumuşak şekilde kaymasını sağlar. İltihaplanma durumunda kızarıklık, şişlik, hareket kısıtlılığı ve dizde ağrı meydana gelir.

Yaralanma Dışında Oluşan Diz Ağrısı

  • Diz Kilitlenmesi: Hareket kısıtlılığına neden olan kilitlenmenin sebebi kıkırdak yırtılması olabilir. Kıkırdağın bir kısmı bu şekilde dize kayarsa, dizin düz tutulması zor olur. Bu durumda diz ağrısı oluşur.
  • Eklem Kireçlenmesi (Osteoartrit): Eklemlerdeki aşınma ve eklem kıkırdaklarındaki bozulma sonucunda kireçlenme meydana gelir. Bu, iltihaplı olmayan romatizmal hastalıklar arasındadır. Hasar gören kıkırdak diz ağrısı yapar. Genetik etkenler, eklem rahatsızlıkları, yaralanma, fazla kilo gibi etkenler eklem kireçlenmesine neden olabilir. Yaşın ilerlemesi de buna sebep olarak kabul edilir. Kireçlenmenin etkisiyle uzun süre hareketsiz kalan dizde ağrının şiddeti artar.
  • İltihaplı Romatizmal Rahatsızlıklar: Akdeniz ateşi, gut gibi rahatsızlıklar her yaştan kişiyi etkileyebilir. Genellikle bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklanan sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Hastalık vücuttaki bütün eklemleri, kemikleri etkileyerek kişinin yaşam kalitesini olumsuz şekilde bozar. Diz eklemini etkilediğinde diz ağrısı sorunu yaşanır. Buna şişlik, halsizlik, hareket kısıtlılığı gibi belirtiler eşlik eder.
  • Osgood Schlatter Hastalığı: Büyüme çağındakileri, spor yapanları ve gençleri etkileyen bir rahatsızlıktır. Dinlenmede dizde hafif şiddette ağrı oluşur. Hareket halinde diz ağrısı daha keskindir. Buna sebep olan dizin aşırı kullanımıdır. Ayrıca diz kapağı altında şişlik ve hassasiyet oluşur.
  • Koşucu Dizi (Kondromalazi Patella): Bu nedenle oluşan diz ağrısı dizin ön tarafında hissedilir. Diz öne uzatıldığında gıcırtıya benzer bir his duyulur. Diz çökme, merdiven inme ve çıkma, dizin aşırı baskı görmesi gibi etkenlerde bu sorun yaşanabilir. Dize darbe alınması da başka bir etkendir. Bu hastalar için fizik tedavi uygulaması faydalı olur.

Diz Ağrısının Önemsenmesi Gereken Durumlar

Diz ağrısı her zaman önemsenmelidir. Özellikle dize ağırlık verilemediğinde, belirgin bir şişlik olduğunda, ağrıya kızarıklık ve şişlik eşliğinde yüksek ateş eşlik ettiğinde, diz tutmadığı zaman, dizin bükülmesi, düz hale getirilmesi zor olduğunda hiç ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Diz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?