Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı, Geçmeyen karın ağrısı toplumda en çok görülen ve şikâyetlerden biridir. Geçmeyen karın ağrısı herkesin yaşamı boyunca en az bir defa karşılaştığı durumdur. Karın ağrısı kaburgaların altında başlayıp kasıklara doğru inen ve karın bölgesinin ağrılı bölümüne karın ağrısı denmektedir. Geçmeyen karın ağrısının birçok nedenleri vardır aniden başlayıp geçmeyen karın ağrısında mutlaka ağrıyı kesmek için ilaç almadan önce bir doktora gitmek gerekir.

Geçmeyen karın ağrısı karın bölgesinde bulunan bazı organlardan kaynaklandığı gibi karın boşluğu dışındaki organların hastalığından dolayı da karın ağrısı görülebilir. Karın ağrısına neden olacak birçok hastalık vardır. Bu ağrıya basit bir üşütmenin, gıda zehirlenmeleri veya daha ciddi bir ameliyatı gerektiren hastalıkların karın ağrısına sebep olabilir. Çoğu zaman ihmal edilen uzun süren ağrıların altında çok ciddi hastalıklar yatabilir. Bu hastalıkların en tehlikelisi karın içinde bulunan organların kanser olmasıdır. Uzun süren karın ağrısı bayanlarda jinekolojik erkeklerde ise mide ve bağırsak hastalıkları geçmeyen karın ağrısına neden olabilir.

Endişe duyulmaması gereken karın ağrısı: Geçmeyen karın ağrısı ile ateş ve kusma yok ise bu ağrıdan endişelenmeye gerek yoktur. Karın ağrısı hafif çok uzun süreli olmadıkça ve beraberinde yan belirtileri yok ise endişe etmeye gerek yoktur bu ağrılar gelip geçici gaz sancısından dolayı olabilir endişeye gerek yoktur.

Endişe edilmesi gereken karın ağrıları: Bazı geçmeyen karın ağrısı hafif bile olsa uzun sürdüğü sürece mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.
  • Hafif bir ağrı fakat uzun süreli ise bu ağrının altında mide kanseri gibi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir veya uzun süreli ve çok şiddetli bir ağrıya küçük bir böbrek taşı da sebebiyet verebilmektedir.
  • Geçmeyen karın ağrısına on iki parmak bağırsağı ülseri de neden olabilir veya safra kesesinde oluşan taşlar da devamlı karın ağrısına neden olur.
  • Uzun süren karın ağrısının yanında ateş, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık varsa endişe edilmelidir. Aniden karın ağrısı başlayıp giderek şiddetlenip gün boyu geçmeyen ağrı endişe vericidir.
  • Ağrılar hafif fakat günlerce bazen haftalar süren karın ağrısı ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Vakit geçirmeden bir hekime gidilmelidir bu gibi ağrılı durumlar bazen acil ameliyat gerektirebilir.
  • Geçmeyen karın ağrısında kesinlikle hekimin tavsiyesi olmadan ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Kullanılan ağrı kesiciyle ağrı kesilebilir fakat ağrının altında yatan hastalık örneğin ağrının nedeni apandisit ise sadece ağrı hafifletilmiş olur. Fakat apandisit iltihabı alttan ilerlemeye devam eder ve bu apandisiti olan hasta patlamış bir apandisit ile acilen ameliyata girebilir.

Geçmeyen Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi