Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrı Tedavisi, Ağrı, vücudun herhangi bir yerinde oluşan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir durumdur. Ağrı grupta incelenir. Birincisi; çeşitli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkan akut ağrıdır. Akut ağrı bir hastalık belirtisidir. Vücutta var olan doku hasarını haber verir. İkincisi; Kronik ağrılardır. Kronik ağrılar altı aydan uzun süren ağrılardır. Kronik ağrılar hastalık habercisi değil sorunun tamamen kendisidir. Hasta kısır döngü içine girer ve gücünü, etkinliğini yitirir. Hasta üretkenliğini ve aktifliğini kaybeder. Kronik ağrıda hasta depresyona girer. Depresyon hastaları daha duyarlı hale getirir. Hastaların ağrı eşiğini düşürür ve ağrıların daha çok şiddetlenmesine sebep olur. Ağrı tedavisinde öncelik ağrı kesici ilaçlarıdır. Ağrı kesici ilaçların yeterli olmadığı durumlarda ağrının kaynağına göre fizik tedavi yöntemleri, cerrahi operasyonlar ve girişimsel ağrı tedavisi yöntemleri uygulanır.

Ağrıda Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?
 • Tetik nokta enjeksiyonu; Tetik noktalar tespit edilir. (Baş, boyun, sırt, bel ve omuzlar genelde,) bu noktalara üç beş milim anestezik madde veya serum fizyolojik uygulanır. Ağrı için uzun etkili lokal anestezikler kullanılabildiği gibi, kuru enjeksiyon ya da botoks da kullanılabilmektedir. Tetik nokta enjeksiyonunda, tetik noktalara ilaç verilmişse ağrı, enjeksiyondan birkaç dakika sonra gerilemektedir. Tetik nokta enjeksiyonu en az bir gün ara ile üç defa uygulanmaktadır.
 • Epidural enjeksiyonlar; Epidural enjeksiyonda amaç, ilacı ağrıya sebep olan bölgede en yakın noktaya ulaştırmaktır. Ameliyathane koşullarında C-kollu skopi ile görüntülenerek yapılır. Yaklaşık 10-45 dakika sürer. Lokal anestezi yapıldıktan sonra enjeksiyon yapılacak bölgeye girilir, iğne görüntüleme altında epidural aralığa ilerletilir. İğnenin yerini ve ilacın yayılımını doğrulamak için çok düşük miktarda skopi altında görülme özelliği olan radyo-opak madde verilir. İğnenin en uygun pozisyonu doğrulandıktan sonra ilacın enjeksiyonuna başlanır. Hasta bu sırada bel kısmında hafif bir baskı hissedebilir. Enjeksiyon bittikten sonra iğne çıkarılarak işlem sonlandırılır.
 • Epidural katater yerleştirilmesi; Hasta yan pozisyonda skopi masasına yatırılır. Girişimin yapılacağı yer steril olarak silinir. Skopi ile müdahalenin yapılacağı bölge görüntülenir. Girişimin yapılacağı seviyedeki omurlar belirlenir ve iki omur arasından uygun iğne ile girilir. Tekniğe uygun olarak epidural alana girildiğinde skopi ile iğnenin yerinin uygunluğu kontrol edilir. Kateterin ucu epidural aralıkta olan iğnenin içinden katater geçirilerek bu alana yerleştirilir ve iğne çıkarılıp katater epidural alana bırakılır. Cilt altından bir tünel açılarak kateterin diğer ucu bu tünel vasıtası ile ön koltuk altı çizgisine kadar cilt altından ilerletilir. Bu bölgede ciltte üç, dört santimlik kesi yapılır, port sistemi buraya yerleştirilir. Port sistemi kateterin ucuna takılır ve cilt tekrar dikilerek işlem bitirilir.
 • Faset eklem siniri bloğu; Hasta midesinin üzerine röntgen masasına yatırılır ve lokal anestzi uygulanır. Doktorunuz asıl ilacı eklem kapsülünün içine enjekte etmeden önce uygun bölgeyi belirlemek için ekleme röntgen ışınlarında gözükecek kontrast madde enjekte edilir. Uygun bölge tespit edildikten sonra doktorunuz önce anestetik ilacı sonra da antienflamatuvarı enjekte edecektir. Doktorunuz enjeksiyonun doğru yere yapılıp yapılmadığından emin olmak ve ilave enjeksiyonların gerekip gerekmediğini tespit etmek için, ağrınızın geçip geçmediğini size soracaktır.
 • Sakroilyak eklem bloğu; Hasta yüz üstü yatar ve gerekirse karnının altına bir yastık yerleştirilir. Daha sonra damar yolundan sakinleştirici ilaç uygulanır. İğnenin giriş yeri tespit edilir ve görüntüleme cihazı aracılığı ile doğrulanır. Giriş yeri lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra boyalı madde verilir skopi cihazı ile tekrar doğrulanır ve lokal anestezikle steroid karışımı enjekte edilerek blok gerçekleştirilir. İşlem sonrasında hasta iki saaat gözlem altında tutulur. Gözlem süresi bitince evine gönderilir.
 • Radyofrekans uygulamalar; Steril şartlar sağlanarak, küçük girişim olarak adlandırılan yolla, özel bir cihaz ve çok yüksek titreşimli akım, özel bir kablo ve iğne aracılığı ile yalnızca ağrıyı taşıyan sinir lifine uygulanır. Böylece cihaz kullanılarak yapılan müdahalelerde belirli bir sinire kontrollü olarak uyarı verilir ve sinirin ağrı sinyallerini iletme özelliği yok edilir.
 • Diskografi; C kollu skopi ve lokal anestezi altında uygulanır. Hastalar pron pozisyonunda skopi masasına yatırılır. Sonra semptomatik diske oblik pozisyonda ulaşılır. Onyedi G introduser iğne diske yerleştirildikten sonra, içinde steril suyun devir-daim yaptığı özel tasarlanmış iki cooled RF probu yerleştirilir. Prob ucundaki radyoopak bant referans alınarak disk içinde yeterli derinlik elde edildikten sonra uygulama başlatılır. Bu aşamada olası bir komplikasyonu erken fark edebilmek için hastayla sürekli sözel iletişim kurulur ve işlem sonlandırılır.
 • İntradiskal elektrotermal terapi; Skopi eşliğinde diskin içine giren bir katater yardımıyla diskin doksan dereceye kadar ısıtılması işlemidir. Bu işlem onaltı dakika yapılır ve uygulama sonlandırılır. Bu işlemde diskin arka kısmında bulunan ağrı reseptörleri yakılmış olur. Bunun yanı sıra ısı etkisi ile diskin yapısı da düzenlenmektedir.
 • Sempatik ganglion blokları; Hasta sırt üstü yatırılır ve damar yolundan sakinleştirici yapılır. Sterilite sağlandıktan sonra iğnenin giriş yeri tespit edilir ve görüntüleme cihazının yardımı ile doğrulanır. Giriş yerine lokal anestezi yapılır ve sonra boyalı madde verilerek uygulama skopi cihazının yardımıyla tekrar doğrulanır. Lokal anestezikle steroid karışımı enjekte edilerek blok gerçekleştirilir.
 • Periferik sinir blokları; Arka tibial sinir bloğu, aşil tendonunun iç yanına, arka tibial arterin arka iç tarafına beş, on milim lokal anestezik enjeksiyonu ile gerçekleştirilir.
 • Kordotomi; Hasta sırt üstü yatırılır. C bir, iki aralığından bir kanül yerleştirilir. Öncü iğne ile girilip içersinden elektrotlar ağrıyı taşıyan yolun ön tarafına omuriliğin içine yerleştirilir. Radyofrekans cihazı ile uygun duyusal uyarılar verilir ve ağrının olduğu anatomik yer ile ayarının örtüşmesi kontrol edilir. Daha sonra hastaya kol, bacak hareketlerinin olup olmadığını ölçen testler yapılır. İstediğimiz yerde isek, sadece o bölgede sızlama, elektriklenme hissedilir. Mikroskobik sinir yakma işlemidir. Sağlıklı günler.

Ağrı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun ve Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ve Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Diş Ağrısı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?