Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte baş ağrısı, sık rastlanılan ve kadını günlük hayattan koparabilen bir gebelik sıkıntısıdır. Adet döneminde, adet döneminden önce ya da diğer dönemlerde birçok kadın baş ağrılarına maruz kalabilir. Normal dönemlerde de çoğu kadının maruz kaldığı baş ağrısı gebelik döneminde şiddetini arttırarak seyredebilir. Baş ağrısına mide bulantısı, kusma, sırt, bel ağrıları ve halsizlik gibi şikâyetler de eklenebilir. Gebelikte baş ağrısı, gebelik döneminde değişen hormon seviyeleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gebelik döneminde en sık görülen baş ağrılarındandır.

Pek çok farklı nedeni olan gebelikte baş ağrısı çok şiddetliyse ve alınan önlemlere rağmen hafiflemiyor, şiddetini arttırıyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Gebelik özel bir dönem olduğu için ve anne karnındaki bebeğin sağlığını koruyabilmek için bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Aynı şekilde ağrıya yönelik bitkisel karışımlar gebelik döneminde baş ağrısı için uygun değildir. Bu sorun için Uzman bir hekime başvurulmalıdır. Hekim baş ağrısının nedeni tespit ettikten sonra anne adayı ve anne karnındaki bebeğin sağlığını göz önünde bulundurarak gerekli tedaviye başlar. Gebelikte baş ağrısı çok ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağrıya yol açan etkeni tespit etmek amacıyla hekim gerekli tetkiklerden yararlanır ve uygun bir tedavi planlar.

Gebelikte baş ağrısı türleri nelerdir?
  • Gerilim tipi baş ağrısı
  • Migren
  • Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi)
  • Değişik sebeplerden dolayı oluşan baş ağrıları
Gebelikte baş ağrısı genelde gebeliğin ilk üç ayında ve son üç aylık döneminde ortaya çıkar. Gebeliğin ilk üç aylık sürecinde ortaya çıkan baş ağrısı genelde hormonlar kaynaklıdır. Gebelik hormonlarına bağlı olarak beyne giden kan akışında hız olur ve bu hız baş ağrısına yol açabilir. Gebeliğin son üç ayında yaşanan baş ağrıları ise vücutta yaşanan fiziksel değişimler, uyku düzensizliği, stres gibi nedenlerden dolayı tetiklenir.

Gebelikte gerilim tipi baş ağrısı: Gebelik sürecinde en fazla görülen baş ağrısı türlerinden olan gerilim tipi baş ağrısı, başın her iki tarafında etkili olur. Stres, uyku bozuklukları, beslenme bozuklukları gibi birçok faktör gerilim tipi baş ağrısında etkili olur. Dinlenmek, stresten kaçınmak, egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek gerilim tipi baş ağrısıyla mücadele etmeyi kolaylaştırır.

Migren tipi baş ağrısı: Tüm gebelerin yaklaşık %20'lik bir kısmında hâkim olan baş ağrısı tipidir. Ağrı oldukça yoğun ve tek taraflı yaşanır. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde daha fazla görülür. Gebelik ilerledikçe ağrı hafiflemeye başlar. Gebeliğin başlangıcında hormonlarda meydana gelen farklılıklar migren tipi baş ağrısına yol açabilir. Migren ve gerilim tipi baş ağrısı bazı gebelerde ilk üç aydan sonra geçerken, bazı gebelerden gebelik tamamlanana kadar devam edebilir. Migrenden korunmak için öncelikle ağrıya yol açan etken tespit edilmelidir. Beraberinde kahve, sigara, alkol, hamur işleri, koruyucu madde bulunan gıdalarda uzak durmak ağrıyı kontrol edebilmek için etkili olur.

Preeklampsi: Genelde gebeliğin ilk iki ve üçüncü ayında görülen ağrılardır. Ağrı oldukça zonklayıcı ve ciddi ağrılardır. Ağrıyla beraber, elde, yüzde şişlik, ani kilo alımı, karın ağrısı ve görme bozuklukları varsa zaman kaybı yaşamadan hekime başvurulmalıdır.

Gebelikte baş ağrısına yol açan diğer nedenler

Kafa içi basınçta artış: Gebelikte baş ağrısına yol açabilen önemli bir sorundur. Kafa içi basıncın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Ancak östrojen hormonunun etkili olduğu düşünülmektedir. Bu gibi şartlarda anne adayında sürekli baş ağrısı yaşanır ve yaşanan baş ağrısı devamlı şiddetlenir. Ağrının şiddeti gece uykudan uyandıracak şekilde olabilir. Eğer gerekli önlem alınmazsa görme kaybına yol açabilir.

İnme veya felç: Östrojen hormonunun gebelik döneminde artması kan pıhtılaşmasına sebep olabilir. Anne adayının yaşı kaç olursa olsun yaşanan pıhtılaşma felç, inme veya damar tıkanıklığına sebep olabilir. Bu sorunlar ciddi baş ağrılarına yol açabilir.

Konjenital damar bozuklukları: Vücutta kan dolaşımında yaşanan artış damarlarda sızıntıyla beraber patlamaya ve neticesinde baş ağrısına yol açabilir.

Gebelikte baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte baş ağrısı ya da başka problemler için ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir. Eğer baş ağrısı dinlenme, beslenme alışkanlıkları gibi etkenler kontrol altına alınmasına rağmen geçmiyorsa bir doktora başvurulmalıdır. Doktor anne ve bebeğin sağlığını göz önünde bulundurarak uygun tedaviye başlayabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Alt Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?