Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi gelir; Bacak ağrısı, şiddeti kişiden kişiye değişmekle beraber bacakta bıçaklanma hissi verir. Her iki bacaktada olabilir. Bacak ağrısında belirti olarak, halsizlik, karıncalanma ve uyuşma karşımıza çıkar. Bacak ağrısının nedenleri; kramplar, kas spazmı, kas yorgunluğu, beslenme yetersizlikleri, dehidratasyon ve uzun süre ayakta kalmadır. Bacak ağrısı olan kişiler egzersiz yapmalı, sigara ve alkol tüketmemelidir.


Bacak Ağrısına İyi Gelen Formüller


Soğuk Kompres; Bacak ağrısı yorucu fiziksel aktivitenin sonrasında ortaya çıkmış ise sadece soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk kompres şişmeyi azaltır, ağrı ve iltihaplanmayı engeller. Birkaç adet buz parçasını havluya sarın, bacağınızı yüksek bir yere koyun ve ağrıyan yere on, on beş dakika boyunca buzlu havluyu bastırın. Gün içerisinde üç dört defa uygulayın.

Masaj; bacağınızda ağrıyan bölgeye bir miktar sıcak zeytin, Hindistan cevizi ya da hardal yağı sürün ve on dakika boyunca yumuşak hareketlerle masaj yapın. Günde iki, üç kez uygulanabilir.

Zerdeçal; Bir çay kaşığı zerdeçal tozuna yeterli miktarda susam yağı karıştırarak maske elde edin. Maskeyi bacağınızın ağrıyan yerine sürün ve yumuşak bir şekilde masaj yapın. Otuz dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Günde iki ağrıyan bacağınıza uygulayın. Ayrıca günde bir bardak sıcak zerdeçallı süt içebilirsiniz.

Elma sirkesi; Ilık suyla doldurulmuş bir küvete bir, iki bardak ham, filitresiz elma sirkesi ekleyin. Ağrıyan bacağınızı otuz dakika boyunca bu suyun içinde bekletin. Bir bardak ılık suyu bir, iki çorba kaşığı elma sirkesi ile ham bal ekleyin ve günde bir, iki kez için.

Epsom Tuz Banyosu; Sıcak su içerisine yarım fincan epsom tuzu ekleyin ve karıştırın haftada iki, üç kez on beş dakika boyunca bu suda bekletin.

Vişne Suyu; Yorucu fiziksel aktivite sonucunda bacak ağrınız varsa bir bardak vişne suyu için. Vişnenin antioksidan ve ağrı kesici özelliği vardır.

Zencefil; Ağrıyan bacağınıza zencefil yağını günde iki, üç kez sürün. Günde üç kez de zencefil çayı için. Bir bardağa taze zencefil dilimlerini koyup üzerine kaynamış suyu dökün beş, on dakika demleyin ve için.

Limon; Limon suyunu ve hint yağını eşit miktarda karıştırın ve bacağınızın ağrıyan yerine günde iki, üç kez sürüp masaj yapın.

D Vitamini; Bacak ağrıları için günde on, on beş dakika sabahları güneşlenin. Güneş ışığı vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur.

Potasyum; Potasyum eksikliği bacak ağrılarını artırabilir. Potasyumdan zengin gıdalar tüketmek gerekir. Muz, erik, kuru üzüm, kuru erik suyu, domates suyu ve pişmiş patateste yoğun şekilde potasyum vardır.

Bacak ağrısı evde yapılan yöntemlerle tedavi edilemiyor ise doktora müracaat edilmeli ve medikal tedavi alınmalıdır. Ağrı kesici ilçalar veya fizik tedavi uygulanabilir. Sağlıklı günler.

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi