Sağ Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ sırt ağrısı, Günümüz rahatsızlıkları arasında sıkça karşılaşılan sırt ağrılarından birisi olan sağ sırt ağrısı gelişmiş ülkelerde daha sık karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi ise ç alışma alanlarının çoğunun ekran başında ve oturarak olmasından kaynaklanıyor olmasıdır. Yaşamımızı olumsuz olarak etkileyecek olan sağ sırt ağrısın da geç kalınmaması önemlidir. Aksi taktirde yaşamımızı olumsuz yönde etkileyerek iş kaybına yol açacak ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Sırtımızda oluşan bu ağrının sebebi sırtımızda bulunan kasların gerilmesi sonucunda oluşur. Bu gerilme sonunda omurgalar düzleşir sırta ve omuza giden sinirlerin çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır. Bu baskı sonunda sırttaki kaslar gerilir ve sağ sırt ağrısı hissetmemize neden olur. Kasların uzun süre gergin kalmaları sonucunda fibrozit yani kas topaklarına neden olur. Bu topaklar en ufak bir yorgunlukta, klima veya vantilatör maruz kalmada, ağırlık kaldırma sonucunda dayanılmaz ağrılar oluşur. Bu kaslardaki gerginliği azaltmak için vücudumuz farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırıp duruşu bozmaktadır. Rahatsızlığın hangi boyutta olduğunu kendi kendimize anlamamız mümkün değildir. Doktora gidip gerekli muayene ve tetkikler sonucunda daha sağlıklı bir teşhise ulaşabilirsiniz. Uzun süren ciddi ağrılarda ilaç ve fizik tedavi uygulanır.

Sağ sırt ağrısı tedavisi, Tedavi için ilk yapılacak olan öncelikle sağ sırt ağrısının nedeni tespit edilmelidir. Ağrının sırt kaslarından mı yoksa boyundan mı kaynaklandığını veya başka bir rahatsızlık olup olmadığını teşhis etmek gerekmektedir. Sağ sırt ağrısı fiziksel sorunlardan kaynaklanabileceği gibi başka rahatsızlıklarında belirtisi de olabilir. Safra kesesi, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıklarında sırtta ağrı yapabilir. Doktora gittiğinizde yapacağı fiziki muayenenin ardından kişinin şikâyetlerine göre isteyeceği birtakım tetkiklerin sonucunda konulan teşhise göre tedavi şekli belirlenir.
  • İlaç tedavisi, Doktorun önereceği kas gevşeticiler sağ sırt ağrısı kaslarının gevşemesine iyi geleceği için ağrıyı azaltacaktır. Lokal etkili merhemler kullanılırken merhemleri iyice yedirerek uygulamak gerekir. Uygulanan bölgeye sıcak su torbası, ısıtılmış havlu veya saç kurutma makinesi kullanılır.
  • Fizik tedavi, İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavisi muhakkak yapılmalıdır. İlaç tedavisi tek başına yeterli olmaz. Fizik tedavi merkezlerinde sağ sırt ağrısına uygun yöntemlerle tedavi yapılabilmektedir.
  • Egzersiz, Fizik tedavi eşliğinde ve tedavi sonrasında sırt kaslarını güçlendirecek uygun egzersizler yapmak gerekir. Mümkün ise sırt üstü yüzmek hafif egzersizler yapmaktadır. Deniz, havuz, güneş, sıcak, kum ve kaplıcalar faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca sırtınızı soğuktan korumanız gerekir. Tedavi sırasında ve sonrasında uzak durmanız gereken hareketlerde vardır. Örneğin, yerden bir şey almanız gerektiğinde öne doğru eğilmemeniz yukarıdan bir şey almanız gereken durumlarda yukarıya doğru kendinizi uzatmamanız gerekir. Yerden almak istediğiniz şeyi çömelerek, yukarıdan alacağınız zaman ayağınızın altına koyacağınız bir yüksekliğe çıkarak almanızda fayda vardır. Bu şekilde işlerinizi görmek sağ sırt ağrısı riskinizi en aza indirir. Çalışırken sürekli oturmak zorunda iseniz, belli aralıklarla pozisyonunuzu değiştirmek ara ara yerinizden kalkıp yürümek ve sırtınızı destekleyen boşlukları dolduran destekleyici minder ve yastıklar kullanmak ağrınızı hafifleteceği gibi yeni ağrı oluşumlarının da önüne geçecektir.
  • Stres, Kişinin yaşam kalitesini düzenlemesi sevdiği şeylerle hobilerle daha fazla vakit geçirmesi hayatındaki stres kökenli sorunlardan uzak durması veya tamamen ortadan kaldırması önemlidir. Hava değişimleri veya tatile çıkmak kişinin stresli ortamdan uzaklaşması kendisine iyi gelecektir. Sırt ağrılarının büyük bir çoğunluğunda strese dayalı olduğu gözlemlenmektedir. Psikiyatrisin ya da psikologun yardımı olacağını düşünün ve kendi ruh ve beden sağlığınız için uzmanlarla görüşüp destek alın.

Sağ Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı