Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Boğaz ağrısı tıpta farenjit olarak bilinir. Boğaz ağrısı her yaşta sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasındadır. Ama en çok 4 ila 7 yaş arası çocuklarda boğaz ağrısına daha fazla rastlanır. Ancak bir yaş altı çocuklarda ise boğaz ağrısı olduğunca nadir görülen bir durumdur. Boğaz ağrısının belirtileri arasında hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Belirtilerde en büyük etmen virüslerdir. Diğer unsurlar ise bakteriyel nedenlerden dolayı boğaz ağrısı gerçekleşir. Aynı zamanda çeşitli bakteri ve virüsün neden olduğu bademcik iltihabı çocukların yutkunmalarında zorluk verir. Çünkü bademcik iltihabının en önemli belirtisi olarak yutkunma zorluğudur. Aynı zamanda yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma da eşlik eder. Bu bağlamda çocuklarda görülen boğaz ağrısı bazen kulak bölgesinde de hissedilir. Bu bakımdan ağız kısmı iyice açılıp dikkatli bir şekilde bakıldığı zaman, bademciklerin şiştiği ve kızardığı gibi, bazen de bademciklere yapışan krem renkli lekelerin olduğu da görülür. Bu enfeksiyon açısından bulunduğu bölgeye göre değişik belirtiler nüks edebilir. Fakat en fazla görülen belirtiler arasında yutkunma sırasında meydana gelen ağrıdır. Bununla birlikte burun akıntısı ve geri akıntıya bağlı olarak öksürük nöbetleri olabilir. Dolayısıyla çocuğun boğaz ağrısına yol açan çeşitli faktörler vardır. Bunların başında mikroplar ve metabolizmaya bağlı olarak gelişen iki ana grupta bulunur. Bazı durumlarda ise bulunulan ortamın ısısı ve ortamda toza bağlı olarak boğaz ağrısı gelişir. Bu sebeple vücudun savunma mekanizmalarını oluşturan bademcikler, devamlı olarak iltihaplandığı zaman vücudun direnci düşer ve bağışıklık sistemi zayıflar. Bu durum özellikle sonbahar ve kış aylarında yenilenen bademcik iltihaplarıdır. Çocuklarda görülen boğaz ağrısına karşı bir bardak kaynamış ve soğutulmuş suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ilave edilir. Bununla birlikte 6-7 damla da tentürdiyot damlatılarak gargara yapılması önerilir.


Adaçayı ve Zencefil; Her ikisinde de antiseptik özelliği vardır. Şayet boğaz ağrısının sebebi bakteriyel bir unsursa, bu çay karışımı ile boğazdaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Adaçayı yaprakları, içeriğinde uçucu bileşenler vardır. Dolayısıyla boğaz iltihaplarını gidermeye yararlıdır. Bu karışımın içerisine adaçayı ile karanfil de kullanılabilir. Bu şekilde kullanılırsa yararları ortaya çıkar.

Ihlamur Çayı; Eskiden bu yana sinirleri yatıştırıcı ve stres giderici olarak kullanılmaktadır. Ihlamur daha çok kış aylarında boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına sebep olan hastalıklara yakalanmamak üzere tedavisinde kullanılır. En çok yaprakları kaynatılarak demlenir. İlave olarak limon veya bal karıştırılarak da içilebilir. En önemlisi boğazı yumuşatarak, soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarını hafifletir.

Elma Sirkesi; Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan elma sirkesi, boğaz ağrısı için de kullanılmaktadır. Eşit miktarda elma sirkesi ve bal olmak üzere bir bardak sıcak su içerisinde karıştırılır. Bu karışım sıcak haliyle içilir. Elma sirkesi asidik özelliği sayesinde ağrıya sebep olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Bal ise boğazı yumuşatır ve yatıştırır. Etkili ve antiseptik özellikleri olan bir karışımdır.

Karanfil; İçeriğinde eugenol denilen bir enzim bulunur. Bu enzim doğal ağrı kesici özellikler gösterir. Yanı sıra boğaz ağrısında da oldukça etkilidir. Karanfil bir bardak sıcak suyun içerisine konur ve demlenmesi beklenir ve bu su içilir. Ayrıca karanfil yağı da kullanılır.

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi