Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte ağrılar, sık rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Ağrıların sebepleri genelde direkt olarak hamilelikle ilgilidir. Fetusun yaptığı baskı, büyüyen karın ve rahim, iri bebek, hormonal değişimler hamilelikte ağrılara yol açabilir. Yaşanan ağrı, anne adayını günlük aktivitelerden alıkoyacak şekilde gelişiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktor, gerekli araştırmaları yaparak yaşanan ağrının hamilelikle mi yoksa patolojik olarak mı geliştiğini tespit eder. Gebelikte ağrılar için bazı durumlarda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hamilelik döneminde kullanılabilecek ilaçlar, anne karnındaki bebeğin sağlığı için kısıtlıdır. Bazı durumlarda ise kullanılan ilaçlar annenin şikayetlerini geçirecek derecede olmayabilir. Bazı durumlarda yaşanan ağrının boyutu çok ciddi olabilir ve bu gibi durumlarda anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak doğum gerçekleştirilebilir. Hamilelikte ağrılar birçok bölgeyi kapsayabilir. Baş ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, diş ağrısı, rahim ağrısı, karın ağrısı, kasık ağrısı ve doğum ağrıları yaşanabilecek ağrılardan bazılarıdır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamileliğin ilk haftalarında ve ilerleyen haftalarında yaşanabilecek ağrılardandır. Farklı nedenlerden dolayı anne adayı zaman zaman kasık ağrılarına maruz kalabilir. Bazı durumlarda kasık ağrısı önemsiz sebeplerden gelişen geçici ağrılar olurken, bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulabilecek ciddi nedenlerden dolayı gelişebilir. Gebelik dönemi boyunca yaşanan kasık ağrıları, özellikle gebeliğin son dönemlerinde şiddetini arttırabilir. Anne karnındaki bebeğin büyümesi ve büyüyen rahim ağrıların şiddetini arttırabilir. Kasık ağrısıyla beraber kanama gibi bir semptom varsa ya da ağrının şiddeti dayanılmayacak boyutlardaysa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Çatı Ağrısı

Alt batın bölgesi ve kasıklarda hissedilen bir ağrı türüdür. Ağrı, sanki iki şeyin birbirine sürtmesini andıran şekilde yaşanır. Ağrı, uyluk iç kısmı ve kalçalara kadar ulaşır. Hamilelikte çatı ağrısı, anne adayının bacaklarını açtığında, ağır bir yük kaldırdığında, ayağa kalkarken, yürürken, merdiven inerken ya da çıkarken daha fazla hissedilir. Ağrıyla beraber şişlik gibi şikayetler de yaşanabilir. Çatı kemiği ağrısı, çok sayıda doğum yapanlarda, iri bebek taşıyanlarda, doğumun uzun sürmesinde, daha evvel kalça ve pelvik bölgeyle alakalı cerrahi ya da kaza geçiren kişilerde daha çok görülür.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte çok sık karşılaşılan ve anne adaylarını mutsuzluğa itebilen ağrılardan biridir. Genelde gebeliğin ilk 3 aylık döneminde ve son üç aylık döneminde yaşanan baş ağrıları pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Yaşanan ağrılar hamilelikle alakalı olabileceği gibi hamilelik dışı nedenlerden dolayı da oluşabilir. Ayrıca gebelik zehirlenmesi ve hipertansiyonu nedeniyle de ciddi anlamda baş ağrısı yaşanabilir. Bu iki durum oldukça ciddidir ve anne-bebek için risklidir. Hamileliğin ilk başlarında yaşanan hormonal değişimler, kan basıncında artış, stres, uykusuzluk, kan şekerinin düşmesi, susuz kalma gibi durumlarda da ciddi anlamda baş ağrısı yaşanabilir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelik döneminde yaşanan ağrılardan biri olan sırt ağrısı, iş veriminde azalma ve erken doğuma yol açan ağrılardandır. Gebelik ilerledikçe yaşanan sırt ağrısının şiddeti artar ve gebelik son ayına geldiğinde hareket kısıtlanmasına yol açar. Progesteron hormonu, doğum kanalından bebeğin geçişini kolaylaştırmak için leğen kemiğindeki eklemlerin yumuşamasını sağlar. Beraberinde bel bölgesinde bulunan eklemler de yumuşayarak bölgenin yapısı bozulur. Bu olaylar sırt ağrısına yol açar.

Hamilelikte Yalancı Doğum Ağrıları

Doğuma yaklaşılan son günlerde anne adaylarını telaşlandıran ağrılardır. Braxton Hicks kontraksiyonu olarak da tanımlanan ağrılar, gebeliğin 24. haftasından itibaren yaşanmaya başlanabilir. Yaşanan ağrıların doğum ağrılarından farkı, düzensiz ve kısa süreli olmalarıdır.

Ekstra Bilgiler

Hamilelik döneminde yaşanan ağrılar, anne adayının hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Dinlenmek, ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır.
  • Bol su içmek, vücudun susuz kalmasını engeller ve ağrıların şiddetini azaltabilir.
  • Hafif egzersizler ve yürüyüşler, kan dolaşımının artmasına ve ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.
  • Doğru duruş ve oturma pozisyonlarına dikkat edilmelidir.
  • Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.
  • Masaj ve sıcak uygulamalar, kasların rahatlamasına yardımcı olabilir.

Hamilelikte Ağrılar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi