Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer, hemen her yaşta kişinin sıklıkla yaşamış olduğu ortak sorunlardan birisi de bacak ağrısıdır. Bireylerde meydana gelen bacak ağrıları çoğunlukla dolaşım sorunundan meydana gelen ağrılar, büyüme çağında olan çocuklarda, bacak kaslarında hem sıkışma hem de sızlamadan kaynaklı olarak bacak ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda meydana gelen ağrı tek taraflı olabileceği gibi, aynı zamanda her iki bacakta ortaya çıkabilmektedir. Ancak bacaklarda meydana gelen ağrılar çoğunlukla kişiden kişiye farklılık gösterirken, bazı kişilerde sanki bir bıçaklanma hissi meydana gelebilmektedir. Geçmiş zamandan bugünümüze kadar olan süre zarfında kekik yağı en iyi ağrı kesici şeklinde kullanılmıştır. Özellikle kişilerde ortaya çıkan romatizma ağrısına çok iyi gelen kekik yağını avuç içi ile bacakları ovarak masaj yapıldığı taktirde kısa sürede hemen etki göstermektedir. Bunun dışında sarı ot diğer ismi "düğün çiçeği" olan bitkide bacak ağrısını geçirmede yardımcı olan etkili şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Maydanozda bacak ağrısına iyi gelen bir bitkidir, suyunu kaynatıp içtiğinizde bacak ağrılarının hissedilir derecede azaldığını görebilirsiniz.

Bacak Ağrısının Geçmesinde Faydalı Olan Bitkisel Çözümler Nelerdir, bacak ağrısından dolayı eğer duramayacak bir haldeyseniz hemen bir limonu ortadan ikiye böldükten sonra bacaklarınızı masaj yapar gibi ovabilirsiniz. Limonun dışında zeytinyağı kullanmakta bacak ağrılarının en aza inmesinde faydalı olmaktadır. Bacak ağrısının geçmesinde faydalı olan bir bitkide ısırgan otudur, ısırgan otunu önceden su ile ıslatalım ve daha sonra ince bir bez veya tülbentle bacağınızın ağrıyan bölgesine sıkı bir şekilde saralım. Eğer bu işlemi gece yaparsanız etkisini daha iyi hissedebilirsiniz. Lahana yapraklarını da aynı şekilde yumuşayıncaya kadar sıcak suda bekletelim ve ardından aynı işlemle bacakta ağrıyan bölgeye sıkıca saralım.

Bacak Ağrısının Geçmesinde Soğuk Kompres Nasıl Yapılır, kişide meydana gelen bacak ağrısı eğer yorucu olan bir fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıktığı zaman sadece soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bacaklara uygulanan soğuk kompres ağrıyan bölgeyi uyuştururken, meydana gelen şişliği azaltırken hem ağrıyı hem de iltihaplanmayı engellemede yardımcı olmaktadır. Soğuk kompres öncelikle birkaç tane buz küpünü alın ve daha sonra ince olan bir havluya sarın. Ardından bacaklarınızı yerden yüksek olan bir yere kaldırın ve hazırladığını buz küplerini bacağınızın ağrıyan bölgesinin üzerine yaklaşık 10-15 dakika arasında bastırın. Bu tekniği gün içerisinde birkaç defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bacak Ağrısının Geçmesi İçin Zerdeçal, bir çay kaşığı kadar zerdeçal tozunun içerisine yeterli miktarda olacak şekilde sıcak susam yağını ekleyerek bir maske hazırlayalım. Hazırladığınız bu maskeyi bacağınızın ağrıyan bölgesine sürerek hafif bir şekilde ovarak masaj yapın. Maske yaklaşık olarak bacağınızda 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla yıkanmalıdır. Eğer gerekli görülürse bu maske gün içinde iki defa yapılabilir.

Bacak Ağrısının Geçmesi İçin Masaj Nasıl Uygulanır, bacaklara masaj uygulanması özellikle kan dolaşımının artışında yardımcı olurken, anksiyeteyi ve stresin azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Bacağınızda ağrıyan yerin üzerine bir miktar hardal yağı, Hindistan cevizi yağı ya da sıcak zeytinyağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Masaj esnasında hem ufak hem de nazik darbeler kullanılarak yaklaşık olarak 10 dakika kadar ağrıyan bölgeye masaj yapın. Bu masajı gün içerisinde birkaç defa uygulayabilirsiniz.

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi