Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda bacak ağrısı, 3 ila 12 yaş aralığında bulunan çocuklarda hemen hemen hepsinde çok sıklıkla görülen ağrıdır ve genellikle çocuklarda büyüme ağrısı olarak bilinir. Fakat çocuklardaki bacak ağrısı yalnızca büyüme nedeniyle ağrı olacağı şeklinde bir kanı yanlış olacaktır. Çünkü çocuklarda bacak ağrısı bazen ciddi hastalıkların da belirtisi olabildiği görülmektedir. Bazı çocuklarda eklem iltihabı ve romatizması; kemik ve hematolojik kemik tümörleri ve benzeri ciddi hastalıkların belirtisinde bacak ağrıları uyarı niteliğinde olabilir.

Çocuklardaki bacak ağrılarını ciddiye alarak Uzman bir doktora götürmek faydalı olacaktır. Çocuklarda bacak ağrısının nedeni kemik büyümesi ise masaj yapmanız gayet iyi gelebilir çocuğunuza. Çocuğunuzun dize yakın alt ve üst kısmında, ayrıca çocuğun ayak bileğinde ağrı hissedebilir. Bu durumda basit masaj teknikleriyle masaj yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda bacak ağrısı büyüme ağrısı olduğundan eminseniz, çocuğunuzun okula gitmesine engel olabilecek bir durum söz konusu değildir. Çocuklar bacak ağrısının tanısı röntgen ve laboratuvar testleri yapıldıktan sonra doktor kontrolünde kesin bir sonuç elde edebilirsiniz. Genellikle büyüme ağrısında doktorlar herhangi bir etkinlik ve aktive kısıtlaması yapmamaktadır. Her bacak ağrısının büyüme ağrısı olmadığından söz etmiştik. Büyüme ağrısının diğer ciddi hastalıklardan ayrıştırmak için bazı önemli noktalar bulunmamaktadır. Çocuklarda bacak ağrısı her defasında farklı noktalarda hissediliyorsa muhtemelen ciddi bir romatizmal hastalık veya kemik kanseri hastalğının habercisi olabilir. Çünkü büyüme ağrısı genellikle çocuklar bacaklarının farklı noktalarında hissederler.

Çocuklar bazen parkta oynarken veya spor yaparken bir yerden düşmesi durumunda bacak ağrısı olabilir veya yorgunluktan kaynaklanan hamlama ağrılarını da çocuğunuz yaşayabilir.

Çocuğunuzun bacak ağrısında aksama ile gelen bir acı da varsa muhtemelen kalçada büyüme plağındaki başın kayması sebebiyle kalçadan bacağa giden bir ağrı olur. Yine doktora başvurulması gereken bir tip ağrıdır.

Kemik tümörleri ve eklem romatizması gibi yürümesine engel olabilecek çocuklarda bacak ağrısı çocukluk çağında görülür. Yine erken teşhis çocuk için önem arz eder. Mutlaka tıbbi laboratuvar testleri de röntgen çekimi kadar önemlidir. Bu tip ağrıları ertelememek gerekir.

Çocuklarda bacak ağrısı başka bir uzva yansıyorsa bunun nedeni acilen ciddiyetle araştırılmalıdır. Bu gibi durumlar yani yansıma ağrılarında çocuğun bel ve kalça bölgesi dikkatle Uzman bir doktora muayene ettirilmeli ve doktor gerekli gördüğü takdirde tıbbi laboratuvar testleri gerekli görülebilir.

Çocuklarda Bacak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?