Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet ağrısına ne iyi gelir, çoğu kadın adet dönemini sancılı bir şekilde geçirebilir. Adet sancısı, kanamanın normal şekilde gerçekleşmesi için rahimde gerçekleşen kasılmalar nedeniyle yaşanır. Kadının günlük yaşamını etkilemesi ve yaşam kalitesini düşürmemesi için basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilirken, bazen ağrı kesiciler faydalı olmayabilir. Adet sancısı birincil ve ikincil olmak üzere iki başlık altında incelenir. Birincil adet sancıları, normal şiddette ve herhangi bir sağlık koşuluna bağlı olmaksızın gelişir. Adet döneminden 1-2 gün önce başlayarak adetin son gününe kadar devam edebilir. İkincil adet sancıları ise yaşam kalitesini düşürecek nitelikte, sürekli devam eden ve üreme sistemiyle alakalı bir sağlık sorunundan kaynaklanan ağrılardır. Adet sancısı ile sırt ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi şikâyetlerle birlikte gelişebilir.

Adet ağrısına ne iyi gelir?

Zencefil: Adet sancısı için oldukça faydalı olan bir bitkidir. Yüzyıllardır adet sancısı ve farklı ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Adet ağrısına yol açan prostaglandinlerin düzeyini düşürür. Adet öncesi sendroma bağlı olarak gelişen yorgunluk, düzensiz âdet kanamaları içinde faydalıdır. Zencefil, çay şeklinde hazırlanıp, bal ve limonla tatlandırılarak adet sancılarına karşı kullanılabilir.

Fesleğen: Adet döneminde gelişen sancı ve krampları azaltmak amacıyla fesleğenden yardım alınabilir. İçeriğinde kafeik asit bulunan fesleğen, ağrıya yol açan unsurları ortadan kaldırmak için etkilidir. Fesleğen 1 su bardağı sıcak suya eklenerek bardağın ağzı kapatılır ve 15 dakika dinlendirildikten sonra içilir.

Tarçın: Adet sancısı için kullanılabilen bir diğer bitki tarçındır. Diyet lifi, kalsiyum, mangan ve demir bakımından zengin içeriğe sahip olan tarçın, 1 bardak sıcak suya eklenir. 1 çay kaşığı toz tarçın yeterli olur. Karıştırıldıktan sonra içine bir miktar bal ilave edilerek tekrar karıştırılır ve günde 3 bardak olacak şekilde adet sancılarına karşı içilir.

Ahududu: Kadınlarda dölyatağını gevşetici etkiye sahip olan ahududu adet sancılarına karşı kullanılabilir. Adet sancıları için ahududu bitkisinin yaprakları kullanılarak çay hazırlanır ya da meyve direkt olarak tüketilebilir.

Rezene: Kramp, kas ve adet sancılarına karşı faydalı bitkilerden biridir. Bir su bardağı sıcak suyun içine 1 çay kaşığı rezene eklenir ve 5 dakika kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra soğutularak içine bal ilave edilerek içilmeye başlanır. Günde 2 defa içildiğinde adet sancılarına karşı faydalı olur.

Şeker kamışı pekmezi: Adet döneminde yaşanan kramp ve sancıların şiddetini azaltmak için kullanılır. Kalsiyum, potasyum, demir, manganez, selenyum ve B6 vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Şeker kamışı pekmezi, rahim duvarında bulunan kasların gevşemesini sağlar. Bu sayede adet sancılarına karşı iyi gelir.

Papatya çayı: Adet sancılarına iyi geldiği gibi, dinlendirici ve yatıştırıcı etkisi de vardır. Yarım poşet kurutulmuş papatya çayı, bir demlik suya eklenir ve 15 dakika kaynatılır. Çay kaynadıktan sonra ocaktan alınıp 5 dakika dinlendirilir ve bal, limon ile tatlandırılarak içilir. Adet döneminde yaşanan ruh değişimleri, sinirlilik gibi sıkıntılara karşı da iyi gelir.

Maydanoz: Adet sancılarını giderici etkiye sahip olan maydanoz, adet düzensizliklerine karşı da iyi gelir. Bir su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı maydanoz eklenip 5 dakika kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra günde 2 fincan olacak şekilde içilir.

Yaban mersini: Kas gevşetici etkiye sahip olan yaban mersini sancılı adet dönemi için kullanılabilir. Kasılma ve sancıları gidermek için yaban mersini çay şeklinde hazırlanarak günde 2-3 fincan içilebilir.

Kara alıç: Birçok kaynakta adet sancılarına karşı iyi geldiği belirtilen kara alıç bitkisinin kabukları adet döneminde yaşanan krampların şiddetini azaltmak için etkilidir.

Civanperçemi: Kaslarda gelişen kasılmaları önlemek için civanperçeminden yararlanılabilir. Adet döneminde yaşanan sancılar için kullanılabilen civanperçemi çay olarak hazırlanıp, dönemi rahat geçirmek için kullanılabilir.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi