Sürekli Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sürekli Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli mide ağrısı, sık karşılaşılan şikâyetlerden biri olan mide ağrısı hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Ancak sürekli olan mide ağrısının altında yatan herhangi bir hastalık olabilir. Vücutta oluşan bazı komplikasyonlar ağrı ile kendini belli etmektedir. Mide ağrısı da aynı şekilde midede olabilecek bazı hastalık veya olumsuzluklar nedeni ile meydana gelebilir. Bunun için kişinin ağrıyı takip etmesi gerekir. Eğer gün içerisinde birden fazla ağrı yaşanıyor ve ağrı sürekli oluyor ise mutlaka bir doktora görünmek fayda sağlayacaktır.

Sürekli mide ağrısı, tüketilen besinlerden ve sindirim sistemi ile alakalı bir durumdan kaynaklanabilir. Aynı zamanda şiddetli olan mide ağrısı midede olabilecek bazı hastalıkların da belirtisi olarak kabul edilmektedir. Şiddetli ve sürekli gelen ağrılar için Uzman bir görüşten tavsiye almak veya kontrol amaçlı muayene olmak kişinin genel sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Sürekli mide ağrısı sebepleri nelerdir?

Enfeksiyon: Virüs veya bakteri kaynaklı gelişen enfeksiyon midede şiddetli ve düzenli ağrıya yol açmaktadır. Özellikle bakteri olarak gelişen mide ağrısının nedeni gıda zehirlenmesi, zatürre ve boğaz enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Virüslerin yol açtığı mide ağrısı ise genellikle yemeklerden sonra kusma ve bulantı şekline kendini belli eder. Bu gibi durumlarda kişinin el temizliğine dikkat etmesi ve bakteri kaynaklı durumlardan uzak durması gerekir.

Kabızlık: Lif oranı düşük besinler tüketen kişilerde ve yeterince sıvı almayanlarda sık görülen kabızlık durumu sürekli mide ağrısına neden olmaktadır. Mide ağrısına ve karın ağrısına neden olan kabızlık şikâyetinin giderilmesi için kişinin sıvı tüketimine kişinin dikkat etmesi önerilir.

İltihap ve tahriş: Mide ağrısına neden olan tahriş ve iltihap, iç organlarda şişme veya midede meydana gelen olumsuzluklardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda kişinin erken ilaç tedavisine başlanması tavsiye edilir. Aynı zamanda ülser gibi hastalığın da belirtisi olan bu durum, şikâyetlerin artışına da neden olabilir.

Stres: Çağımızın hastalığı olan stres kişilerde sürekli mide ağrısına yol açmaktadır. Stres kaynaklı durumlardan ve olaylardan uzak durmak genel sağlık adına son derece önemlidir. Stres hormonları direk olarak mide ile bağlantılı bir hormondur. Bu nedenden dolayı da stresli zamanlarda kişiler de ciddi mide ağrıları meydana gelebilir.

Fazla kilo: Kişinin aşırı kilo alması veya normalden fazla kilo potansiyeline sahip olması, safra taşına yol açmaktadır. Safra taşı da mideye baskı yapıp ağrıya neden olmaktadır. Aynı zamanda kişinin aşırı kilolu olması gastrit ve reflü hastalığını da peşinden getirmektedir. Reflü mide hastalıklarından biri olup kişinin sürekli mide ağrısı yaşamasına yol açmaktadır.

Anatomik problemler: Organlarda bulunan hasar, birtakım hastalıklar ve bazı organların işlevini yerine tam olarak getirememesi ağrıya yol açmaktadır. Özellikle chron hastalığı, bağırsak duvarın da şişmeye neden olur ve bağırsağın tıkanmasına yol açar. Bu durum karşısında midede sürekli bir ağrı meydana gelir.

Sürekli Mide Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinüzit Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi