Safra Kesesi Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Safra Kesesi Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra kesesi sırt ağrısı: Safra kesesi hastalıkları kişide var olmaya başladığında kişide sırt ağrıları da başlamaktadır. Sindirim için gerekli olan safrayı bağırsaklara aktaran ve safra depolayan safra kesesi adını taşıyan organdır. Safra kesesi hastalıkları kişide genellikle kendini karın ağrılarıyla göstermektedir. Kişide oluşan ağrılar, hazımsızlık ve sırt bölgesinde sancı ya da devamlı ağrı olarak kendini gösteren problemler safra kesesi hastalıklarının habercisi olabilir. Safra kesesi sırt ağrısı, safra depolayan safra kesesinde bazen ciddi hastalıklardan kaynaklanan sebeplerle bazen de kişi hayatı üzerinde tehlike oluşturabilecek durumlardan kaynaklanabilir. Safra kesesinde oluşan problemler ve hastalıklar karın bölgesinin sağ üst köşesinden başlayıp sırta kadar yayılan ağrılara neden olmaktadır.

Safra kesesi sırt ağrısı ile göğüs kafesine kadar çıktığı da gözlemlenebilir. Safra kesesi sırt ağrısı bilinen ağrı kesici ilaçlarla ya da diğer ağrıyı kesmeyi amaçlayan yöntemlerle geçmez. Pozisyon değiştirmek kişideki sırt ağrısını dindirmez ya da kişinin midede oluşan gazı dışarı atması karında oluşan ağrıyı sonlandırmaz. Vücutta oluşan bu gibi ağrılar kişide safra kesesi hastalıklarını işaret etmektedir. Safra kesesi hastalıkları kişide sindirim problemi de oluşturmaktadır. Ağır ve yağlı yemekler yendiğinde safra kesesi rahatsızlığına sahip olan kişide mide bulantısı şişkinlik oluşur. Kusma ve midede bulantı dışında sırt ağrısı dahada şiddetlenerek kişide büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Anlatılan problemler vücutta kendini gösteriyorsa mutlaka doktor yardımına ihtiyaç vardır. Safra kesesi sırt ağrısı problemini ertelemek ve ihmal etmek hastalığı sadece ileri boyutlara taşımaktan ibarettir. Günümüzde safra kesesi hastalıklarını tedavi etmek oldukça rahat ve kolaydır.

Safra kesesi sırt ağrısı yapmanın yanı sıra aşağıdaki komplikasyonlara neden olmaktadır
 • Safra kesesinin iltihaplanması
 • Safra kesesinin iltihaplanma sonucunda delinmesi
 • Safra kesesi içinde bulunan taşların ana kanala düşüp tıkanma yapması
 • Safra kesesi taşlarının büyük olması ana kanala baskı yapması
 • Pankreas akut iltihabı safra kesesindeki taşlar sonucu oluşan bu hastalık ciddi bir hastalıktır
 • Safra kesesi kanseri
Safra kesesi sırt ağrısı hastalıklarının belirtileri nelerdir?
 • Sırtta ağrı oluşması
 • Karın ağrısı hissedilmesi
 • Dışkıda renk değişimlerinin gözlemlenmesi
 • Göz aklarında sarı lekeler
 • Omuz altında ağrıların var olması
 • Yemeklerden sonra midede bulantı hissi
 • Hazımsızlık
 • Karın ağrılarının geceleri kendini göstermesi
 • İshal ve kabızlık
 • Hazımsızlık
Safra kesesi hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Safra kesesi sırt ağrısı tedavisi safra kesesindeki taşların büyüklüğüne bağlıdır. Taşların büyüklüğü tedavi şeklini belirlemektedir. Safra kesesi içerisinde oluşan taş küçük ise ve herhangi bir sorun teşkil etmiyor ise tedavi gerektirmez fakat taş büyük çaplı ise ve safra kesesini tıkayacak büyüklükte ise müdahale gerektirmektedir. Safra kesesi sırt ağrısı safra kesesini tıkayacak büyüklükteki taşlar nedeniyle oluşmaktadır. Safra kesesinde var olan büyük taşlar şiddetli sırt ağrılarına, karın be göğüs ağrılarına da sebep olmaktadır. Bu büyüklükteki taşlar bulunduğu bölgeninde iltihaplanmasına yol açar bunun için tedavi şarttır.

Beslenmenin düzenlenmesi: Beslenmenin düzenlenmesi safra kesesinde taş bulunduğu anda hastanın beslenmesi doktor tarafından düzenlenir. Yağlı gıdalar ve süt ürünleri kısıtlanır hastalık tedavi edilinceye kadar bu uygulama devam eder.

Litotripsi tedavisi: Litotripsi tedavisi ise safra kesesindeki taşları kırmak yöntemidir. Litotripsi denilen bu yöntem şok dalgaları kullanılarak safra kesesindeki, böbrekteki ve üst idrar kanalındaki taşları kırmak için kullanılır. Bu yöntem belirli büyüklükte ve yumuşak taşlara uygulanmaktadır. Her hasta için uygulanmaz.

İlaç tedavisi: Litotripsi tedavisi uygulanmayan hastalarda ilaç tedavisi kullanılır. Fakat bu tedavinin başarı oranı diğer yöntemlere göre düşüktür. Üstelik bu tip ilaçların yan etkileri bulunmaktadır. Kişinin sağlık koşulları diğer yöntemler için uygun değilse tercih edilen bir yöntemdir.

Safra kesesi taşı ameliyatı: Safra kesesinde taş teşhisi koyulan hastaların %80'i ameliyat olmaktadır. Ameliyatla tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Ameliyat iki şekilde yapılır. Birincisi safra kesesindeki taşları temizlemek ikincisi ise safra kesesini tamamen almaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ayse

01 Haziran 2024 Cumartesi

Carsamba günü safra kesesinden ameliyat oldum sirtim ve kaburgamin altina dogru agrim var birde tam nefes alamiyorum normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat sonrası belirli bir miktar ağrı normaldir, ancak nefes almakta zorlanma ciddi olabilir. Bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diş Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?