Sırt Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sırt Omurga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Omurga Ağrısı şikâyet bakımından 10 hastadan yarısı tarafından görülen bir şikâyettir. Bu yüzden günümüz tıp alanında oldukça önemli nitelik taşıyan bir rahatsızlıktır. Kişinin genellikle sırt kısmında beline yakın olan omurlarda meydana gelen ağrıdır. Çoğu insanda bu durum çok basit olarak görülse de kişinin ileri yaşlarında büyük sıkıntılar çekmesine neden olur. Bu yüzden ne kadar az sıklıkla görülüyor olursa olsun en kısa sürede bir ortopedi uzmanına başvurun. Çünkü Sırt Omurga Ağrısına ne kadar kısa süre içerisinde tedavi işlemleri gerçekleştirilir ise kişi o kadar çabuk bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulabilir.

Sırt Omurga ağrısı sebepleri nelerdir?
  • Olumsuz yaşam şekli yani sedanter yaşam: Sadenter yaşamı tam olarak size açıklamak gerekirse bu vücudumuzun iskelet sistemi için gerekli olan koşullardan uzak yaşamasıdır. Düzensiz yatış şekilleri, sporsuz bir yaşamın getirisi olan bir durumdur.
  • Ağrı yaralar veya hafif derecedeki yaralar: Spor hayatı gelişmiş olan kişilerin yaralanması veya kazalar sonucu sırt kısmında omurlara hasar verecek kadar zarar verecek yaraların alınması.
  • Fibramayoloji: Kişinin günlük yaşamında yaşadığı aşırı stresli durum.
  • Omurlarda görülen fıtık: Omurların arasına sıkışan sinir parçalarının neden olduğu yoğun ağrı.
  • Osteoporoz (Kemik erimesi): Kemik erimesi sonucu omurlarda bulunan kemiklerin hassaslaşması.
  • Romatizma sonucu oluşan rahatsızlıklar: Romatizma oldukça tehlikeli bir hastalık olmakla beraber oluştuğu yapıda yoğun ağrılara neden olabilmektedir.
  • Tümör oluşumları: Tümör bulunduğu yapıda yoğun ağrılar yapar. Eğer ki tümör metastaz ile yayılır ise belirgin ağrılara ve ciddi sorunlara neden olabilir.
Sırt Omurga Ağrısının bu ve bunlara benzer nedenlerden dolayı oluşmasını istemiyorsanız kendi bedeninizi koruyabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken bazı gerekçeler ve tavsiyeler bulunmaktadır. Öncelik olarak vereceğimiz bu bilgiler uzun saatler boyunca masa başında işlev gören hastalara seslenmek istiyorum. Kesinlikle sabah oturup saatlerce kalkmadan en son işiniz bitince kalkmak gibi yanlış bir faaliyette bulunmayınız. 1 saat aralıklar ile kalkarak kısa yürüyüşler ya da saniyelik basit hareketler yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda bel ve omur sağlığınıza iyi gelmekte ve bu tarz sırt ağrılarının oluşumunu iyi yönde etkilemektedir. Bunun dışında sağlıklı bir birey iyi bir yatak seçiminde bulunmalıdırlar.

Sırt Omurga Ağrısı ile doktora başvuran hastalara çeşitli tetkikler yapılır. Bu yapılan tetkikler ile değerlendirilen hasta yukarıda saydığımız nedenlerden hangisine sahip olduğu tespit edilir ve tedavi bu yönde tedavi edilir. Kesin tedavi yöntemleri olduğu gibi sadece kısmen önlenebilen tedavilerde bulunmaktadır. Genellikle tedavi yöntemleri olumlu bir yönde etki göstermektedir.

Sırt Omurga Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Akciğer Belirtileri ve Tedavisi