Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Ağrısı, genellikle bebek mızmızlanıyor veya bacaklarını karnına çekip sürekli ağlayarak morarıyor ise karın ağrısından bahsetmek mümkündür. Bebekler ilk altı ay genellikle sadece anne sütü veya mama ile beslenirler. Bu süre içinde sütten ya da mamadan kaynaklanan gaz sancıları ya da beslenme sırasında hava yutmaları sebebi ile karın ağrısı yaşayabilirler. Bu durum hem bebekler için hem de anne babalar için sıkıntılı bir süreçtir. Bebeklerde kolik, reflü, mide gribi, enfeksiyon, zehirlenme gibi sebeplerle karın ağrısı yaşanabilir.

Bebeklerde Karın Ağrısı Neden Olur?

Bebeklerde karın ağrısı, birçok sebeple yaşanabilir. Altı aydan küçük bebeklerde genellikle gaz sancısı, kolik gibi sebeplerle olabilir. Böyle durumlarda bebek morarır ve sürekli şiddetle ağlar. Ayrıca bebeğin bacaklarını sürekli karnına çektiği ve suratını buruşturduğunu gözlemleyebilirsiniz. Karın ağrısı şikâyetinden şüphelenilen bebekler mutlaka bir çocuk hekimine gösterilmelidir. Bebeğin karın ağrısı, karın içinde bir enfeksiyon ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kolik; bebeklerde karın ağrısına en çok neden olan sorunların başında gelir. Kolik için kesin bir tedavi yöntemi olmamakla beraber bebek, sakinleştirmek için karın bölgesine masaj yapılabilir veya uzun süre uyuyamayan beslenme sorunu yaşayan bebeklerde hekim kontrolü ile fitil ile ağrı rahatlatılabilir.

Gaz Sancısı; Beslenme sırasında hava yutulması ya da bağırsak düzeninin tam sağlanamadığı için yaşanan karın ağrısıdır. Bebek şiddetle ağlar ve bacaklarını karnına doğru çekmeye çalışır. Bu durumda bebeğin gazını çıkarmasına yardım etmek gerekir. Birkaç damla rezene çayı bebeğin huzurlu uyumasını ve gaz çıkarmasını sağlayacaktır.

Reflü; bebekler beslenmeden sonra hemen yatırılmamalı bir süre omuz üzerine alınarak gazı çıkarılmalıdır. Beslenme sırasında alınan anne sütü ya da mama tam olarak sindirilmeden yatırılan bebeklerde yenidoğan reflüsü görülebilir. Bu durum hekim tarafından tespit edilebilir ve tedavisi yapılabilir. Bebeğini besleyen annenin bebeğin gazını çıkarmadan yatırması önerilmez.

Kabızlık; Bebeklerde kabızlık çok sık olmamakla beraber yine de rastlanan durumlardandır. Uzun süre tuvaletini yapamayan bebeklerde gazla birlikte karın ağrısı görülebilir. Bu durumda bebeğe birkaç damla zeytinyağı içirmek genellikle yeterli olacaktır.

Mide Gribi; Bebeklerde karın ağrısının bir diğer sebebidir. Beraberinde kusma ya da ishal görülmez. Soğuk gıdalar tüketen ya da üşüten bebeklerde görülür. Bu durumda bebekte iştah kaybı da olacaktır. Hekim tarafından tedavisine karar verilmesi gereken bir durumdur.

Enfeksiyon; Bebeklerde karın ağrısına çeşitli enfeksiyonlar da sebep olabilir. Karın ağrısı yaşayan bebeğin dışkı tahlili yapılarak enfeksiyon olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Enfeksiyon varsa bir çocuk hekimi tarafından antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Besin Alerjisi; Bazı bebeklerin ek gıdalara geçtikten sonra besin alerjileri ortaya çıkabilir. Sürekli aynı gıdaları aldıktan sonra karın ağrısı yaşıyorsa bir hekime başvurulmalı ve alerji testi yapılmalıdır. Alerji bebekler için önemli bir konudur anaflaktik şok ile ölüme bile sebebiyet verebilir.

Pilor Stenozu; Bebeklerde karın ağrısı beslendikten hemen sonra ağlama ile başlıyor ve bebek şiddetle püskürme şeklinde kusuyorsa pilor darlığı var demektir. Önemli bir hastalıktır ve mutlaka hekime başvurulması gerekir. Cerrahi müdahale gerektirebilen önemli bir hastalıktır.

Bebeklerde Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi