Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kol Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kol Eklem Ağrısı, kişilerde çok sık görülen ve duyulan bir şikâyettir. Bu ağrılar genellikle düşme, kazaya uğrama, çarpma ve incinme gibi olaylar sonucunda meydana gelir. Fakat kimi zaman ise bu kol eklem ağrısının altında yatan başka sebepler de vardır. Kol eklem ağrısını evde veya normal günlük yaşantınızda ani bir şekilde yaşıyorsanız öncelikle hemen bölgeye bir buz koyarak ya da hafif ağrı kesiciler alarak ilk tedavi yöntemini kendiniz yapabilirsiniz. Ağrı giderek şiddetleniyor dayanılmaz bir hal alıyorsa, kolda şişlik, kızarıklık ya da başka şikâyetler yaşanıyorsa hemen bir Uzman doktora görünmeniz gerekir. Bazı kol eklem ağrıları ise ciddi bir duruma işarettir ve bu durumlarda bu ağrılar hafife alınmamalıdır ve geçiştirilmemelidir. Kol eklem ağrısı nedeniyle acilen doktora görünme sebeplerinden en önemlisi kolda kırık olma ihtimalidir. Düşme ya da bir kaza sonucu kolda şiddetli ağrı ve şişme kırığa işaret ettiğini düşünüyorsanız hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Diğer bir kol eklem ağrısı sebebi ise kişinin uzun zaman boyunca fazla efor sarf etmemesi ve ağır iş yapmaması sonucu vücudun kol eklem yerlerinin zayıf kalması ve aradan zaman geçtikçe kaldırılan ve taşınan en hafif şeyin bile kol eklem ağrısına yol açmasıdır. Bu gibi durumları da yaşamamak için kişi düzenli spor yapmalı ya da günlük hayatında biraz daha fazla aktif olmalı ve hareket etmelidir. Eğer bu ağrı öncelikle göğüsten başlayarak kollara iniyorsa bu çok tehlikeli bir durum olarak algılanması gerekir. Bu gibi ağrılar kişide kalp krizi başlangıcı olarak bilinir ve hemen en yakın hastaneye gidilmesi gerekir.


Kol Eklem Ağrısı Neden Olur?


Basit İncinme: Günlük yaşantınızda iş yaparken, spor yaparken ve benzeri işlerde kollarınızı her zamankinden fazla olarak hareket ettirip kol eklem ağrısına yol açabilirsiniz. Bu gibi durumlarda anlık tedaviler uygulayıp ağrının şiddetlenmesini ve şişme durumunu engelleyebilirsiniz. Bu gibi durumlar bağ, doku ve kasların zedelendiğinin göstergesidir fakat bu olayın kalıcı olarak hasar oluştuğunu göstermez belli bir süre sonra tekrar kendi kendini onarır. Ters bir hareket yapma ve dikkatsiz bir şekilde ani yük kaldırma da bu gibi durumlara yol açar. Kişi kol eklem ağrısı olarak basit bir incinme yaşıyorsa kas gevşetici kremlerle birlikte masaj yaparak kendi tedavisini gerçekleştirip kısa sürede iyileşebilir. Ancak durumu ciddiye gider şişlik, kızarıklık ve şiddetli ağrı yaşıyorsa hemen bir doktora görünmelidir.

Sinir Ezilmesi: Kişilerin yaşlanmaya bağlı olarak vücutlarının bazı bölgelerinde sinir sıkışması ve sinir ezilmesi görülür. Bu gibi durumlarda kişilerde kol eklem ağrıları nedenlerinden birisi de sinir ezilmesidir. Hastalarda sinir ezilmesi durumunda kol eklemlerine hafif olarak başlayan ağrılar gözlemlenir hastalar ilk zamanlarda fazla umursamazlar fakat bu ağrılar şiddetlenerek dayanılmaz bir hal alır ve bu duruma gelmeden önce hastalar bir Uzman doktora görünmelidir. Bu durum boyundan başlar ve kollara doğru ilerler bazı zamanlar karıncalanmaya da sebep olur. Kol eklem ağrısı oluşmasına neden olması gibi kolların güçsüzleşmesine de sebep olur. Belirtileri kişiden kişiye değişse de hastalığın gidişatı her birey için aynı tehlikededir.

Fıtık: Bel ve boyun fıtıkları vücudun belli gölgelerine baskı yapar ve bu bölgelerde ağrı kaçınılmazdır yani bu durum sadece fıtığın olduğu bölgeyi etkilemekle kalmaz vücutta belli bölgelere yayılır. Örnek olarak bel fıtığı, bacak ağrılarına yol açar ve bacaklarda güçsüzlük başlangıcı gözlemlenir. Boyun fıtığı ise kollara ve kol eklem ağrısına sebep olur o bölgede güçsüzlük tespit edilir.


Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

  • Aradan birkaç gün geçmesine, krem tedavisi uygulayıp buz koymanıza ve ağrı kesici almanıza rağmen hala dinmeyen gittikçe şiddetlenen ağrılarda,
  • Günlük yaşantınızda düşme ya da çarpma gibi ani bir kaza sonrasında ya da kaza anında kolunuzdan bir ses geldiğini duyduysanız,
  • Kolunuzun incinen bölgesinde şiddetli ağrı, kızarıklık ve şişlik var ise
  • Şişme ve kol eklem ağrısı ciddi bir boyuta vardıysa,
  • Kolunuzu her zamanki gibi normal bir şekilde hareket ettirmekte zorlanıyor iseniz,
  • Göğüsten başlayıp kollara doğru inen ağrılar da kesinlikle acil olarak,
  • Bir kaza sonucu kolunuzda şekil bozukluğu fark ediliyorsa yine acil olmak kaydıyla hemen bir Uzman doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kol Eklem Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinüzit Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi