Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte kalça kemiği ağrısı, Özellikle hamilelik döneminin son aylarında sıkça karşılaşılan gebelikte kalça kemiği ağrısının birçok sebebe dayalı olduğunu söylemek mümkün. Hamilelikle birlikte oluşan gebelikte kalça çıkığı ağrısı hamilelik sürecini ağrılı ve sancı şekilde geçirmesini sağlayarak anne adayı için zor bir süreç oluşturmaktadır. Gebeliğin 5/7 aylarında kişiye göre değişkenlik göstererek baş gösteren bu ağrılar hamilelik sonlandığında kendiliğinden doğumdan 2/3 ay sonra geçebildiği gözlenmektedir. Kadın doğum uzmanları bu durumun geçici olduğunu bazı durumlarda ciddi sonuçlar doğurduğunu bu sebepten gebelik süresince düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları gerektiğini söylemektedirler. Gebelikte kalça kemiği ağrısı anne adayının yaşam kalitesini düşürdüğü gibi bir sonraki gebeliklerde ağrıya yatkınlığını artırabilmektedir.

Gebelikte kalça kemiği ağrısı neden olur?
 • Kilo alımı, Gebelikle birlikte alınan kilolar ve göbeğin fazlaca büyümesi sonucu vücudun duruş bozukluğu oluşturması kalçada baskı ve ağrıya sebep olmaktadır. Kişinin gebelik öncesinde bel çukurunun fazla olması da gebelikte kalça kemiği ağrısı yaşayacağının bir belirtisi olabilmektedir.
 • Kas ve eklemler, Gebelik döneminde karın ve sırt kasları arasında kuvvet yönünde oluşan dengesizlik gebelikte kalça kemiği ağrısına yol açmaktadır. Büyümüş olan rahmin ağırlığı direk olarak kalça kemiğine baskı yaptığı için bel bölgesindeki eklemlerin gerilmesine ve gevşemesine neden olur.
 • Hormonlar, Gebelik süresince östrojen, progesteron ve relaksin hormonları düzeyinde artışlar oluşur. Relaksin seviyesinin yükselmesi eklem gevşemesine ve bu hormonların artmasını bağlı olarak gebelikte kalça kemiği ağrısı oluşabilir. Rahmin büyümesi aort gibi büyük damarlara baskıya sebep olduğu için metabolik bel ağrısıyla sonuçlanır.
 • Vitamin, Hamilelik öncesinde anne adayının D vitamini eksikliği veya kansızlığı hamilelik süresince devam eder ise bunlara bağlı olarak kemiklerde yumuşama ve kırılmalar söz konusu olabilmektedir. D vitamini eksikliğinde kas zorlanmalarına bağlı olarak kalça kemiğinde ağrı oluşabilmektedir.
Gebelikte kalça kemiğinin ağrısı olasılığını az da olsa azaltmak mümkündür. Anne adayının gebelik öncesinde fit bir vücuda sahip olması düzenli olarak spor ve egzersiz yapıyor olması, karın ve sırt kaslarının kuvvetli olması rahat bir hamilelik dönemi geçirmesi için önemlidir. Lakin hormona bağlı bir ağrı söz konusu ise bu pek mümkün olmaz. Relaksin hormon salgılanması bazı kişilerde daha fazla olduğu için hormonun yaptığı baskı bu bölgedeki ağrıyı arttıracaktır.

Gebelikte kalça kemiği ağrısını azaltmanın yolları
 • Gebelik döneminde fazla kilo alınması iyi değildir. Gereğinden fazla kilo almamaya özen gösterin,
 • D vitamini ve kalsiyum yeterli miktarda kullanın,
 • Vücudunuzun düzgün şeklini korumak için dik durmaya çalışın,
 • Sık sık düzenli olarak yürüyün,
 • Sandalyeye otururken bel yastığı kullanın ve otururken sık sık pozisyonunuzu değiştirin,
 • Geceleri bel kemiğinin daha çok yorulacağını düşünüp sırt üstü yatmaktan uzak durun. Yan olarak yatın ve karnınızı yastıkla destekleyin.
 • Ayakta uzun süre hareketsiz kalmayın,
 • Uzun oturmak zorunda kaldığınız durumlarda bir ayağınızın altına basamak veya yastık gibi destek koyarak kalça kemiğinizi gevşetin,
 • Topuklu ayakkabılar giymeyin. Ayakkabı tercihiniz ortopedik düz belinizi destekleyen ayakkabılardan kullanın,
 • Solunum ve gevşeme egzersizlerini düzenli yapın. Gün içerisinde sık sık vücudunuzu dinlendirin,
 • Belinize hafifi hafif masajlar yaptırabilirsiniz,
 • Çok ağrı durumunda hekiminizin kontrolünde ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Gebelikte Kalça Kemiği Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Damar Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sürekli Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi