Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?


Bebeklerde doğduktan sonra ilk altı ay bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden, anne sütü ile enfeksiyonlara karşı korunmaktadır. Ancak birçok bebek, anne sütü ile korunmasına rağmen boğaz enfeksiyonu ve ağrısına yakalanabilir. Bu durumda panik yapmayan anne adayları, bebeklerini koruma önlemleri almalıdır. Kış aylarında mevsim değişikliği nedeniyle etkilenen bebeklerde boğaz ağrısı oluşması normal bir durumdur. Hiçbir anne bebeğinin hasta olmasını istemez, fakat bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için bazen hasta olmaları gerekli bir durum olarak kabul edilir.

Bebeklerde Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Boğaz ağrısı olan bebeklere ılık bitki çayları birkaç çay kaşığı ara ara verilebilir. Ayrıca bebeklerin hassas olması nedeniyle, bebeğin bulunduğu odada klima varsa bu durum boğaz ağrısına sebebiyet verebilir. Klimalı bir ortamda kalıyorsa, oda içerisinde buhar makinesi kullanılması gereklidir. Ayrıca her birkaç saatte bir odanın havalandırılması da önemlidir.

Odadaki kirli hava, bebeğin daha hızlı hasta olmasına sebep olabilir. Bitki çaylarının fayda göstermediği durumlarda, doktor tavsiyesi üzerine ağrı kesici verilmelidir. Bu, bebeğinizi rahatlatacak ve huzurlu uyumasını sağlayacaktır. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasında rezene, nane limon ve kimyon gibi bebeğinize zarar vermeyecek aynı zamanda besleyici özellikleri olan bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler ara ara ılık şekilde verilebilir.

Ek Gıda Alan Bebekler İçin Öneriler

Ek gıda alan bebeklerde ise sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin ılık şekilde verilmesi gereklidir. Boğaz ağrısının yanı sıra ateş ve kusma gibi şikayetler görülüyorsa, zaman kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Bebeklerde Boğaz Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde sık karşılaşılan bu durumda, bebeğinizin boğaz ağrısını ifade edemediği için anlamayabilirsiniz. Sürekli ağlayan bebeğinizin bir ağrısı olduğunu ve bunu size ağlayarak yansıttığını bilmelisiniz. Tecrübe sahibi anneler, bebeklerindeki en küçük değişikliği fark edebilirler. Bebekte burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve hapşırık gibi belirtiler boğaz ağrısı sonrası görülebilir. Ayrıca bu durum bulaşıcı olabilir ve ciddi bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda doktor kontrolünde verilen ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi gerekebilir. Anne bebeği sık sık emzirmelidir.

  • Bebekler için uygun olan pastil şuruplar verilebilir.
  • Bebeğinizin yattığı oda sık sık havalandırılmalıdır.
  • Sabah akşam 1 çay kaşığı ılık bitki çayı verilebilir.
  • Ilık duş aldırılarak bebeğiniz rahatlatılabilir.

Bebeğinizde oluşan boğaz ağrısına iyi gelecek tedavi yöntemleri öncelikle anne tarafından evde uygulanmalıdır. Ek gıda alan bebekler için çorba çeşitleri yaparak çay kaşığı yardımı ile yedirmek, boğaz ağrısında faydalı olabilir. Ancak alınan önlemler yetersiz kalıyorsa, doktor desteği alınmalıdır. Bebeklerde başlayan basit bir ağrı, ilerleyen ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Kulak ve boğaz iltihaplanmalarına neden olan basit bir boğaz ağrısı şikayeti olabiliyor. Anne bu durum karşısında dikkatli ve uyanık olmalıdır.

Bebeklerde oluşan boğaz ağrısına evdeki tedaviler yetersiz gelebilir. Böylesi durumlarda doktordan destek alınmalıdır. Kısa süren tedavinin ardından bebeğiniz sağlığına kavuşacaktır. Hassas olan bebeğinizin geçici olarak hasta olması anne adayını ne kadar üzse de, bebeğin iyileşmesi için gerekli tüm önlemleri almak önemlidir.

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20 Lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi