Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık ağrısı, Kasıklar insan vücudunda baldırlar ile imde arasında, karnın bitip bacakların başladığı aralıktadır. Kasık bölgesinde birbiriyle birlikte çalışan beş adet kas bulunur. Bu kaslar bacakların hareket etmesini sağlayan kaslardır. Kasık ağrısı genelde fiziksel bir aktive ya da ağır spor yaralanmaları sonucu meydana gelen olgulardır. Bu bölgede bulunan kasların gerilmesi veya zorlanması neticesinde kasık ağrıları meydana gelir.

Kasık ayrısı, yüzme ve koşma gibi kasık bölgesinde bulunan kasları zorlayan aktive söz konusu olmasa da herhangi bir yaralanma olmadan da kasıklardaki kaslar gerilerek kasık ağrıları meydana getirebilir. Daha çok kramp olarak nitelendirdiğimiz bu ağrılar aslında kasık ağrılarıdır. Bacaklara giren krampların etkisi kasıkta bulunan kasların gerilip ağrımasına neden olur. Böyle aniden oluşan kasık ağrılarında uzun sürme durumları gerçekleştiğinde bu oluşan ağrıları görmezden gelmemeniz gerekir. Hangi uzmana muayene olacağınızı bilemediğiniz durumlarda aile hekiminize gitmenizde fayda vardır. Devam eden ve her gün gitgide şiddetlenen kasık ağrılarınız varsa, mutlaka bir genel cerraha muayene olmalısınız. Kadınlarda oluşan kasık ağrılarında genellikle ilk bakılacak yer üreme organı burada olduğundan jinekolog muayenesi istenmektedir. Oluşan kasık ağrısının sağlıklı tanısının konulabilmesi için bu muayenenin gerçekleşmesi çok önemlidir. Kasık ağrılarının birden çok sebebi veya nedeni olabilir. Bu nedenlerin hepsi kadın ve erkekte farklılık gösterir. Bu farklılıkların çok olmasından ötürü özellikle kadınlarda birden çok sebep olduğundan kadınlarda oluşan kasık ağrıları önemlidir.


Erkeklerde kasık ağrısı


Erkeklerde oluşan kas ağrıları genellikle yapılan spor ve aktivitelerden kaynaklı sorunlardır. Tendon, kas ve bağ zorlamalarının oluşturduğu kas ağrıları koşu yüzme futbol gibi spor yapan erkeklerde daha çok görülen bir durumdur. Herhangi bir spor müsabakasında oluşan kas ağrısı hemen başlayacağı gibi, sakatlanma sonrası haftalar hatta aylar sonrasında bile başlayabilir. Zorlanan kasık bölgesinin sürekli olarak aynı tempoda işlev görmesi işleri de oluşacak kasık ağrılarını meydana getirir. Bu da o bölgedeki ağrıları şiddetlendirdiği için kişinin daha zor bir şekilde iyileşmesine neden olabilir. Nadiren de olsa yine spor müsabakalarında oluşan kırık, fıtık, sakatlık hatta böbrek taşları gibi durumlarda erkeklerde kasık ağrıları görülebilir. Bunların hepsi birer kasık ağrısı nedenidir. Testis ve kasık ağrısı farklı iki ağrı olmasına rağmen, testislerde oluşan ağrıların kasıklara kadar inmesi sonucu yine kasık ağrıları meydana gelebilir.


Erkeklerde kasık ağrısı neden olur?

 • Avasküler nekroz,
 • Kireçlenme,
 • Su fıtığı,
 • Kasık fıtığı,
 • Bursit,
 • Böbrek taşları,
 • Avülsiyon kırığı,
 • Orşit,
 • Siyatik,
 • Tendon iltihabı,
 • Prostatit,
 • Kas zorlanması,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Epididimit,
 • Lenf nodu şişlikleri,
 • Testislerden kaynaklı kas ağrıları,
 • Piriformis sendromu,
 • Sinir sıkışması,
 • Testis kanseri gibi birçok kasık ağrısını tetikleyen veya oluşturan olgular vardır. Kasık ağrıları bel ve göğüs bölgesinde ağırlık gösteriyorsa, testis ağrısıyla beraber ateş, bulantı, idrarda kanama gibi belirtiler var ise acil olarak kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna gitmesi gerekir. Kasık ağrısı şiddetli olan kişilerin dinlenme ve rahatlama gibi durumlara cevap vermiyorsa ve yine testis ağrıları 3-4 gündür devam ediyor ve testis çevresinde şişlik varsa, yine hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekir.

Kadınlarda kasık ağrısı


Kadınlarda üreme çağında ister genç olsun ister menopoza girmiş olsun Kasık ağrıları erkeklere göre daha fazla görülür. Kadınlarda üreme sisteminde yer alan yumurtalıkların, tüpler veya rahim gibi organlarında oluşan sorunlar kasık ağrılarına yol açabilir. Kadınlarda adet dönemlerinin yanında hamilelik dönemlerinde de kasık ağrıları olabilir. Bu iki durumda da kadınlarda kasık ağrıları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Kasık ağrısı özellikle adet dönemlerinde daha çok olsa da arar ara hamilelik dönemlerinde de kadınlarda görülür. Yalnız bu durumu normal olarak görmek tehlikeli ve sakıncalıdır. Yüzdende bu tip kasık ağrıları meydana geldiğinde mutlaka bir hekime gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Ayrıca kasık ağrıları kadınların üreme organlarında kist olmasından ötürü de kaynaklanabilen bir durumdur. O yüzdende kadınlarda oluşan kasık ağrılarının asla hafife alınmaması ve mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Çünkü bu durum kadınların üreme sisteminde bir rahatsızlık olduğunun göstergesi olabilir ve bu da çocuk doğurmasına engel teşkil edebilir. Hiçbir şekilde ihmale gelmeyecek bu kasık ağrıları kadınlarda önemli olabilecek bir hastalıktır.


Kadınlarda kasık ağrısı neden olur?

Apandisit, Ağrılı adet dönemleri, Bel fıtığı, Endometrit, Fıtık, İdrar yolu enfeksiyonu, Düşük, Dış gebelik, Bağırsak iltihabı, Böbrek taşları, idrar yolu taşları veya kum, Karın içi apseler, Mesane iltihaplanmaları, Gebelik, Endometriozis, Huzursuz bağırsak sendromu, İskelet merkezine ait hastalıklar, Kalın bağırsak tümörleri, Milyomlar, Pid, Yumurtalık kistleri, yumurtalıktaki kist de yırtılma, kanama ve aşırı büyüme, Rahim ağzı daralması, Tüplerin iltihaplanması, Rahmin ters olması, Yumurtalıkların burkulması, Spiral gibi rahim içi araçların kullanılması, Sistit, Psikolojik sorunlar, Endometriyal polipler, İltihabi kolitler, Karın içi lenf bezi iltihaplanmaları gibi birçok sebebi olan kas ağrıları kadınların üreme organlarının olduğu bölgede oluşundan ötürü çok önemli ve dikkate alınması gerekli olan bir rahatsızlıktır.

Kadınlarda oluşan kasık ağrısı yaklaşık olarak altı aydır devam ediyorsa, kronik bir ağrı var demektir. Özellikle ağrıların birden mi yoksa uzun süredir devam ettiği önemlidir. Teşhis açısından bu bilgilerin öğrenilmesi çok önemlidir. Tekrarlayan kanama, şiddetli ağrı ve ateş gibi durumlarda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kasık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

20 Lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20 Lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çürük Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yürürken Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi