Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, böbrek ağrısı çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkabilir. Bazen hafif şiddette etkili olan ağrı, bazen de kasıkları bile etkileyebilir. Öncelikle böbrek ağrısının kişinin yaşam kalitesini bile bozabileceğini belirtelim. Böbrek ağrısı vücutta bazı mekanizmaların düzgün işlemediğini, sorun yaşandığını gösterir. Ciddi enfeksiyonlar, hastalıklar böbrekleri etkilemiş olabilir. Böbrek ağrısı ve bel ağrısı genellikle birbiriyle karıştırılan ağrı türleri arasındadır. Ancak karnın arkasında alt kaburgaların altında çift taraflı olarak bulunan böbreklerde ağrı oluştuğunda, beraberinde ateş ve halsizlik görülür ve ağrı tek taraflı etkili olur. Ayrıca böbrek ağrısı hareketlerle orantılı olarak şiddetini değiştirebilir. Böbrek enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek taşları, böbrek kanseri, damar sertleşmesi gibi etkenler böbrek ağrısına yol açabilir. Böyle bir sorun yaşandığında en doğrusu sağlık desteği almaktır. Altta yatan etken tespit edilmeli ve gecikmeden tedaviye başlanmalıdır. Bu tedaviye destek olacak bitkisel önerilerde doktora danışılarak uygulanmalıdır.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir?

Böbreklerin ağrımasına iyi gelen bitkiler, besinler böbreklerin daha kolay işlevini yerine getirmesini sağlayarak böbreklerdeki ağrının hafiflemesine neden olabilir. Ancak bu yöntemleri bir uzmana danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamile olanlar, emzirme döneminde olanlar, çocuklar ve yaşlılar için olumsuz etkiler ortaya çıkabileceğinden, her tavsiye edilen bitkisel öneri böbrek ağrısı içinde olsa uygulanmamalıdır.

Su tüketimi arttırılmalı: Böbrek ağrısı için en etkili yöntemlerden biri içilen su miktarını arttırmaktır. Bu sayede vücutta biriken toksinlerde atılmış olur. Bu etken böbreklerin daha rahat çalışmasını sağlar. Özellikle sıvı eksikliği nedeniyle oluşan böbrek ağrısını giderir. Uzmanlar günde 8-10 bardak su içilmesinin böbrekler için faydalı olduğunu belirtirler.

Limon suyu: İçeriğindeki kalsiyumla limon suyu böbreklerde biriken kumun, taşların ufalanmasına yardımcı olan sitrik asit düzeyinin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle böbrek kumu, böbrek taşı nedeniyle böbrek ağrısı çekenlerin her gün düzenli olarak limonata içmesi faydalı olur.

Isırgan otu: bu şifalı bitki hem böbrek ağrısını geçirir hem de idrarın atılmasını sağlayan sindirim işlevine yardımcı olur. Isırgan otu yapraklarıyla böbrek ağrısından kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak bunun düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Gerek çay olarak gerekse taze olarak ısırgan otunu tüketebilirsiniz.

Buğday ekmeği: bu undan yapılan ekmeğin tüketilmesi böbreklerde oksalat oluşumuna engel olur. İçeriğindeki lif, magnezyum, protein gibi maddelerin zenginliği böbrek sağlığında oldukça önemlidir. Böbrek ağrısının dinmesi içinde faydalı etkiler yapar.

Fasulye: Beslenmenin böbrek sağlığındaki önemi büyüktür. Fasulye vitamin ve minerallerini kaybetmeden kısık ateşte pişirilir ve tüketilirse, böbreklerde ağrıya neden etkenler için uzaklaştırıcı etki yapar. Böbrek taşı ağrılarına bile iyi gelir. Daha etkili olması için fasulye haşlanarak, suyu içilmelidir.

Fesleğen: Hem böbreklerde oluşan enfeksiyonları hem de böbrek ağrılarını gideren fesleğen, kullanımında balla karıştırılarak tüketilmelidir.

Kereviz: Böbrek ağrılarından antiseptik etkili olan kereviz her zaman uzmanların tavsiye ettiği bitkilerden biridir. Böbreklerde oksalat oluşumuna neden olan toksinlerin kolayca temizlenmesini sağlar. Ayrıca böbrek taşı yüzünden oluşan ağrıları giderir.

Nar suyu: Böbrek enfeksiyonlarında ve böbrek ağrısında nar suyu içebilirsiniz. Her gün düzenli 1 bardak nar suyu içmeniz halinde ağrı yakınmanız oldukça azalır. Ayrıca nar suyunun antioksidan etkisinden de faydalanmış olursunuz.

Karpuz: İçeriğinde bulunan potasyum böbreklerde taş oluşmasına engel olduğundan, karpuz tüketerek daha başlamadan böbrek ağrısına engel olabilirsiniz. Bu yüzden yazın karpuz mevsiminde bundan faydalanmalısınız.

Domates suyu: Böbrek ağrısına her gün bir bardak domates suyu içerek çare bulabilirsiniz. Aynı zamanda böbrek sağlığınızı da korumuş olursunuz. Böbrek ağrısı çektiğinizde bir bezi domates suyu ile ıslatarak, ağrıyan böbreğinizin üzerine de koyabilirsiniz.

Zeytinyağı: Böbrek taşından kaynaklanan böbrek ağrısı için zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Her gün beslenmenizde yer alan yemekleri, salataları zeytinyağı ile hazırlayabilirsiniz.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir, nasıl ağrıdan kurtulabilirsiniz, bunlar hakkında sizlere yardımcı olacak önerilere yer verdik. Umarız faydalı olmuştur. Ancak en doğrusu bir doktora giderek böbrek ağrısına neden olan etkenin tespit edilmesi ve en kısa sürede tedaviye başlanmasıdır.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi