Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte kalça ağrısı, kadınların hamilelik sürecinde bel ağrısıyla birlikte en fazla etkilendiği sorunlardan biridir. Her gebe kadın gebeliğinin bir döneminde bu ağrıya maruz kalır. Çünkü hamilelik süreci kadının vücudundaki değişimlerle birlikte, rahimde taşınan bebeğin ağrılığıyla birlikte, kadının vücudunun ağırlık merkezini değiştirmekte, kadın buna kısa sürede uyum sağlayamadığı için böyle ağrılara maruz kalmaktadır. Kaslara binen ağırlıkla birlikte bel bölgesinin ve kalça bölgesinin olumsuz etkilenmesi sonucunda, hamilelikte kalça ağrısı problemi ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlarda pelvis kemiklerindeki eklemlerde, ilerleyen dönemde bütün eklemlerde bir doğuma hazırlık süreci olur. Bunun yanında anne adayının her geçen gün kilo alımının artması, vücut şeklinden dolayı duruş bozukluklarının olması, karnın büyüyerek dengeyi bozması bu ağrıların en önemli sebepleri arasındadır. Hamileliğin ortalarında anne adayının ani hareketlerinden kaynaklanan keskin kalça ağrısı sorunu da gebeliğin doğal sürecinde görülebilir.

Hamilelikte hem vücut değişimleri hem de hormonal değişimler olur. Kadının rahmi dışında, vücudundaki her organının, ekleminin, dokularının etkilendiği bu biyolojik olay, kadının alışkın olmadığı tepkiler, sorunlar yaşamasına neden olur. Özellikle hamileliğin son trimesterine yaklaşıldığında kalça ağrısında artma olur. Bu ağrı bazı kadınlarda oldukça şiddetli olabilir. Hafif derecedeki kalça ağrısı son trimesterde hamilelikte vücudun doğuma hazırlığı olarak da kabul edilebilir. Anne rahmindeki bebeğin doğuma hazırlanırken doğum kanalına inmeye başladığı süreçte kalça ağrısının oluşması doğumla alakalıdır. Bu süreçte artan kalça ağrısının doğumun ardından geçmesi gerekir.

Hamilelikte kalça ağrısı siyatik sinir baskısıyla oluşabilir

Hamilelikte vücuttaki en uzun sinir olan siyatik sinirin baskısı da kalça ağrısına neden olabilir. Bel bölgesinden ayaklara kadar giden iki taraftaki siyatik sinir, hamilelikte rahmin büyümesiyle birlikte baskıya neden olur. Bu kalça ağrısına, uyuşmaya, karıncalanmaya yol açar. Bebeğin doğuma doğru pozisyon değiştirmesiyle de hamilelikte kalça ağrısı şiddetini arttırabilir. Kalça ağrısının belirli bir düzeyde olması, doğumun yaklaşmasını da belirtir. Ancak ağrının anormal derecede şiddetli olması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Hamilelikte kalça ağrısı önlenebilir mi?

Hamilelikte kalça ağrısının önlenmesi tam olarak mümkün olmasa da etkileri azaltılabilir. Özellikle duruş bozukluklarına dikkat edilerek, kasların yükü azaltılmalıdır. Bu sayede kalça ekleminin vazifesini yapması sağlanmalıdır. Otururken, kalkarken ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kalça ve dizler otururken aynı seviyede olmalıdır. Yere eğilirken, yerden bir şey almak zorunda kalındığında, dizler kırılmalı ve uyluk desteği alınmalıdır. Leğen kemiklerini saran sakroiliak korse de faydalı olabilir. Yatarken yan yatılmalı, dizlerle birlikte kalça bükülerek, karın bir yastıkla desteklenmelidir. Bu tür önlemler alınırsa, hamilelikte kalça ağrısı daha az hissedilebilir. Bunun dışında hamilelik için uygun egzersizlerde yapılabilir.

Hamilelikte kalça ağrısı için yapılabilecek egzersizler

Dört ayak pozisyonuyla kalçanın çalıştırılması: Yerde emekleme pozisyonunda bacağın birisini geriye uzatmak ve yeniden yerine getirmek kalça ağrısı için uygun bir egzersizdir. İki bacağa birden uygulanmalıdır.

Düz bacak kaldırma: Yere sırt üstü yatarak, her iki bacağı teker teker 45 derecelik açıyla yukarı kaldırmalı ve yavaşça aşağıya indirmelidir. Egzersizin bacaklara onar defa yapılması yeterlidir.

Kalçanın çalıştırılması: Yere sırt üstü yatarak dizlerinizi kırın ve ellerinizi ensenizde birleştirin. Bel ve kalçanızı kasın, belinizi yukarıya doğru hafifçe kaldırarak çukurlaştırın. Yeniden ilk pozisyonunuzu alın. Hareketi 10 defa yapabilirsiniz.

Bel ve kalçanın güçlendirilmesi: Emekleyerek belinizi çukurlaştırıp, kambur durun. Bu hareketi dikkatli şekilde 10 def tekrarlayın.

Aktif gövde hareketi: Sırt üstü yatarak dizlerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı da karnınızda birleştirerek, baş ve omuzlarınızı yukarı kaldırın. Daha sonra yavaş hareketle aşağıya indirin.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Stres Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Stres Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi