Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik baş ağrısı, Birçok insanın neredeyse her zaman yaşadığı baş ağrısı bazı insanlarda kronikleşerek süreklilik arz edebilir. Böyle durumlarda baş ağrısı yaşadığınız gün yaşamadığınız günlerden fazla ise sizde kronik baş ağrısı oluşumu var demektir. Bu gibi kronik baş ağrısı durumları rahatsız edici boyutlara ulaştığından bu hastalığı en kötü baş ağrıları sınıfına sokmaktadır. Özellikle kronik baş ağrıları için kararlı, istikrarlı ve agresif bir başlangıç tedavisinden sonra uzun dönem tedavileri ve önlemler ile tedaviye devam edilmesi ağrının şiddetini ve sürekliliğini azaltmada yardımcı olabilir. Kronik baş ağrılarının nedenleri tam olarak bilinmemektedir.

Kronik baş ağrısı neden olur?
  • Menenjit hastalığı gibi bazı enfeksiyon hastalıkları,
  • Beyin tümörü,
  • İnme, felç gibi beyin damarları ile ilgili hastalıklar,
  • Kafa travması,
  • Kafa içi basınç artışı veya azalması, gibi birçok kronik baş ağrısına etken olan sebepler vardır.
Kronik baş ağrısı, çeken hastaların özellikle bu tip durumlarda sürekli olarak ağrı kesicilere yönelmesi de aslında ağrının süreklilik göstermesine neden olabilir. Reçetesiz olarak piyasada satılan ağrı kesicileri bile sürekli kullanmak kronik baş ağrılarına neden olabilir. O yüzdende haftada üç günden daha fazla ya da ayda dokuz kereden daha fazla kullanılmamalıdır.

Süreklilik arz eden kronik baş ağrısı kişiler üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle kişilerde, depresyon, anksiyete bozukluğu, uykuda düzensizlik, horlama, obezite, aşırı ağrı kesici kullanımı, aşırı kafein kullanımı, baş ve boyun bölgesinde zorlayıcı pozisyonlarda sürekli olarak durmak kronik baş ağrısının en olumsuz sonuçlarıdır.

Kronik baş ağrısı tanısı nasıl konulur?

Kronik baş ağrılarında neden ne hangi sebepten ötürü olduğunun anlaşılabilmesi iç, in mutlaka bir doktor tarafından tam bir fiziksel muayeneden geçilmesi gerekir. Hastalığı tetikleyen sabit ve tehlikeli bir hastalık olup olmadığı yapılacak MR, film, bilgisayarlı tomografi gibi laboratuvar işlemleri sayesinde anlaşılacağından doktor tarafından yaptırılması, kan testlerinin uygulanması hastanın ne rahatsızlığı olduğu ile ilgili tanı konulmasında yardımcı olur. Böylelikle hastada yaşanan kronik baş ağrılarının gerçekteki sebebi anlaşılır ve gereken tedaviye başlanabilir.

Kronik baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Kronik baş ağrısı vakıalarında, öncelikli olarak altta yatan bir başka hastalığın tetiklediği bir durum ise hastalığın tedavi edilmesi ile kronik baş ağrısı da tedavi edilir. Eğer kronik baş ağrısı hastalığında altta herhangi bir başka hastalık yoksa bu durumda ağrının başlamadan önce korunmaya alınmasıyla oluşacak kronik baş ağrıları engellenebilir. Burada önemli olan koruma amaçlı alınacak ilaçların hastalar tarafından aşırı kullanımı olup olmadığına bakılmalıdır. Kronik baş ağrılarında bir diğer ayrıntıda hangi tip bir baş ağrısı yaşattığıdır. Böyle bir durumda kişi haftada üç kereden fazla ağrı kesici ilaçlar kullanıyorsa, bu durumda ilk bu ilaç alımlarını tamamen yasaklamak ve kullandırmamaktır.

Uygulanacak olan koruyucu tedavi için, kullanılacak yöntemler
  • Beta blokerler,
  • Nöbet önleyici ilaçlar,
  • Botox,
  • Antidepresanlar,
  • Ağrı kesiciler, koruyucu tedavide en çok kullanılan ilaçlardır. Her hastalığın öncelikli olarak kökeninde sebebin belirlenmesi ve ona göre tedavi uygulanması gerekir. Kronik baş ağrısı da aynı şekilde düşünülmeli ve hafife alınmamalıdır.

Kronik Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi