Bel ve Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel ve Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Bacak Ağrıları, İnsanların birçoğunun, hayatının belirli dönemlerinde, maruz kaldıkları ağrılardır. Bu tip ağrıların pek çok sebebi olabilir. Önemli olan unsur hafife alınmaması ve mutlaka bir önlem alınmasıdır.

Bel ve Bacak Ağrıları Neden Olur?

Bel ve Bacak Ağrıları Genetik Yapı ve Yaşama Tarzı

Doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar da Bel ve bacak ağrılarına sebep olabilir. Omurga içerisindeki kemiklerden, disklerden kaynaklanan halkın "Bel Fıtığı" diye tabir ettiği omuriliğin kendi yapısına ait olan ya da oradaki kas yapısından kaynaklanan ağrılar olabileceği gibi, kadınlar için ise jinekolojik rahatsızlıkların bel ve bacak ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Aileden gelen şeker hastalığı, B12 eksikliği de bu tip ağrılara neden olabilir. Yaptığımız meslekte ağrılara yol açabilir. Uzun süre ayakta kalma, çok fazla ağır yükler taşıma da ağrılara yol açabilir. Kilonun çok fazla olması dolayısıyla vücudun kendini taşırken zorlanması da bu nedenler arasındadır.

Bel ve Bacak Ağrıları Travma ve Kazalar

Herhangi bir kaza sonucu oluşan bacak ve bel bölgesinde ciddi zedelenmeler oluşabilir. Ancak ağrılar çok şiddetli değil ise dinlenme ve egzersiz ile kısa zamanda geçecektir. Ağrılar şiddetli ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bel ve Bacak Ağrıları İltihabi Rahatsızlıklar

Bel ve bacak ağrısında görülecek enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar bu bölgedeki ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar tıbbi müdahale gerektirmektedir. İhmal edilmemelidir.

Bel ve Bacak Ağrıları İç Organ Hastalıkları

Özellikle pankreas, karaciğer ve yumurtalıklarda oluşan rahatsızlıklar bu tip ağrılara yol açar.

Bel ve Bacak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düzenli egzersiz yapılmalı mutlaka beslenme bozukluklarına dikkat edilmeli, eğer ağrılar çok şiddetli ve fizyolojik değilse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bel ve Bacak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni