Erken Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı; özellikle ilk haftalarda çok görülen bir şikâyettir. Erken gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin ilk üç ayından itibaren tıpkı adet dönemlerindeki gibi kramp tarzında ağrılar oluşabilir. Erken gebelikte kasık ağrısı, gebelik sürecinde yaygın bir şekilde ortaya çıkan ve gebelerin çoğunda görülen bir gebelik belirtisidir. Erken gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkabileceği gibi geç dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Kasık ağrısı farklı sebeplerden olabilir. Gebeliğin erken döneminde yaşanan ve erken gebelik belirtisi olarak tanımlanan kasık ağrısı bazen önemsizdir ve herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda erken gebelikte görülen kasık ağrıları çok ciddidir. Erken gebelikteki kasık ağrısı ilk adet gecikmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı Sebepleri Nelerdir?
  • Bağların esnemesi,
  • Hormonal değişimler,
  • Rahim büyümesi,
  • Apandisit,
  • Kabızlık,
  • Dış gebelik,
  • Miyom,
  • Yumurtalık kistleri,
Gebeliğin ilk dönemlerinde kasık ağrısına eşlik eden kanama yoksa korkulacak bir durum yoktur. Bu tür kasık ağrısı rahim büyümesinden kaynaklanmaktadır. Gebeliğin ilk üç ayında kasık ağrısı var ise ve ağrı geçmiyorsa düşük söz konusu olabilir. Düşük adet dönemindeki yaşanan ağrılara benzer kasık ağrısına yol açar. Gebeliğin dördüncü ayında olan kasık ağrısı tıpkı bıçak saplanması tarzındadır. Bu ağrı ani hareketlerle daha çok artabilir. Gebeliğin dördüncü ayından sonra ortaya çıkan kasık ağrısı genellikle rahimdeki bağlarının gerilmesinden kaynaklanmaktadır.

Dış gebelik yine gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrılarına sebep olabilir. Dış gebelik en çok tüplerde olur. Eğer dış gebelik olasılığı söz konusu ise gebeliğin altıncı ve onuncu haftalarında şiddetli kasık ağrısı yaşanabilir. Kasık ağrısı ile kanama görülür. Dış gebelik çok tehlikelidir ve acilen müdahale edilmesi gerekir. Gebelik döneminde yumurtlamada gerçekleşen değişikliklere bağlı olarak kistlerin görülme olasılığı yüksektir. Bu kist türlerinin kanser ile bağlantısı yoktur ve zararsızdır. Gebelik öncesinde yumurtalık kisti var ise bu kişilerde gebeliğin başlangıcı ile kistlerde büyüme olabilir. Büyüyen kistler basınç uygulayarak kasık ağrısına yol açabilir. Kistlerde patlama olur ise şiddetli kasık ağrısı kaçınılmaz olur.

Kabızlık kasık ağrısına neden olan bir sorundur. Kabızlıktan dolayı ile kasık ağrısından korunabilmek için bol sıvı ve sebze meyve tüketilmelidir. Miyom erken gebelikte kasık ağrısına yol açan etkenlerden biridir. Gebelik döneminde var olan miyomun büyümesi erken gebelikte kasık ağrısı sebebi olabilir. Apandisit söz konusu olduğunda kasık bölgesinde şiddetli ağrı olabilir. Gebelikte sessizce ilerleme özelliği olan apandisit bu dönemde daha tehlikelidir. Patlama olasılığına karşı hemen cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir.

Erken Gebelikte Kasık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

15 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

15 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?