Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet karın ağrısına ne iyi gelir, sancısız bir adet dönemi geçirmeyi çoğu kadın hayal eder. Çünkü adet döneminde belirli zamanlarda bel, karın ve yumurtalıklara kadar yayılan ağrıyı çekmek hiç de kolay olmaz. Spazm tarzında ağrılar kadın açısından bazen dayanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle günlük işleri aksayanlar da olabilir. Belki de önemli bir toplantıya katılamaz, önemli bir sınavda istediği başarıyı elde edemez. Aslında adet karın ağrısına ne iyi gelir bunu bilmek gerekir. Ağrıların hafif geçmesini sağlayacak önlemler alınmalı. Kadınları her ay ortalama 10 gün sosyal yaşamdan alıkoyan, işlerini aksatan adet karın ağrılarına dur denmelidir. Bu ağrıları kader olarak algılamamalı ve önlemler alınmalıdır.

Adet karın ağrısını çekerken değil, ağrı başlamadan daha önceden önlemleri uygulamaya başlamalıdır. Buna beslenmeden başlamak en doğrusudur. Hemen ağrı kesici alırım ağrım geçer diye düşünülmemelidir. Kaldı ki çoğu ağrı kesiciler adet karın ağrısına pek de iyi gelmez. Beslenmede adet ağrılarını hafifletecek besinlere ağırlık verilmeli, ağrıları tetikleyecek olanlardan kaçınılmalıdır. Yumurta, balık, böbrek, yumurta sarısı, fındık, maydanoz, mısır, limon, süt, tavuk eti adet karın ağrısının hafif geçmesine yardımcı olur. Besinlerde yağ, tuz ve şeker oranını da azaltmak önemlidir. Protein içeriği zengin olan balık ve yumurta diyetinizde daha fazla yer almalıdır. Lifli besinleri her öğün tüketmeye çalışmalısınız. Deniz ürünleri, susam, süt ve soya fasulyesi adet karın ağrısına iyi gelir. Aynı zamanda sizlere mutluluk hissi verecek trytophan adlı bir tür amino asit içerdiklerinden, kendinizi adet döneminde bile mutlu hissedebilirsiniz. Yiyeceklerinize dikkat ederken, kafeinden uzak durmayı da unutmamalısınız. Kafeinli içecekler sizlere bir anlık rahatlama hissi verse de adet karın ağrısının tetiklenmesine neden olur. Kendinizi huzursuz hisseder, göğüslerinizdeki gerginliğin sizi rahatsız ettiğini görebilirsiniz. Bu önlemleri aldıktan sonra adet karın ağrısı için bitkisel çözüm önerilerini de uygulamanız ağrı açısından faydalı olacaktır.

Adet karın ağrısına ne iyi gelir?

Adet karın ağrısı çekenler öncelikle alt karın bölgesine bir havluyu ısıtarak koymalıdır. Bu sayede ağrıları biraz hafifleyecektir. Ağrı olduğu sürece karın bölgesinin sıcak tutulması her zaman yararlı olur. Bu süreçte sıcak içecekler içmenizde karın ağrısına iyi gelecektir. Bunun için bitkisel çayları tercih etmelisiniz. Özellikle nane çayı içmenizi tavsiye ederiz. Karnınızda hissettiğiniz sancılar, kasılmalar ve kramplar kısa sürede hafifleyecektir. Ağrı devam ettiği sürece sık aralıklarla ve az miktarlarda yemek yemelisiniz. Eğer bunlara rağmen adet karın ağrısı geçmediyse, hemen ılık bir duş alın. Size tavsiyemiz küvetiniz varsa, ılık su koyarak 10-15 dakika suya girin. Hem âdet kanamasını söktürecek hem de karın ağrısına iyi gelecektir. Size ağrınızı unutturacak uğraşlarda edinebilirsiniz. Doğada kısa bir yürüyüşe çıkabilir, hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bunların dışında adet karın ağrısına ne iyi gelir derseniz bitkileri önereceğiz.

Kara alıç: bu bitkinin kabukları adet karın ağrısını geçirmekte size yardımcı olabilir. İçeriğinde bulunan scopoletin ve aesculetin denilen bileşenler ağrınızı hafifletecektir. Bunu çay olarak tüketebilirsiniz.

Yaban mersini: Adet ağrılarınızı belirgin derecede azaltacak olan yaban mersini çay olarak tavsiyemizdir. Kas gevşetici etkisiyle karın bölgesindeki ağrınız kısa sürede hafifleyecektir.

Ahududu: bu bitkinin döl yolunu gevşeten bir etkisi vardır. Bu araştırmalarda tespit edilmiştir. Sıcak suyun içinde ahududu yapraklarını demleyerek, adet döneminde 1-2 fincan içebilirsiniz. İsterseniz taze olarak da ahududu tüketebilirsiniz.

Civanperçemi: Adet döneminde kasılmaları azaltacak bir bitki olan civanperçemi, adet karın ağrısına iyi gelecektir.

Çilek: bu lezzetli meyveyi ister taze olarak, isterseniz yapraklarından hazırladığınız çayını içerek adet karın ağrısı için güzel bir çözüm bulabilirsiniz. Özellikle kramp tarzı ağrılarınız bu sayede geçecektir.

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni