Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Altı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak altı ağrısı, herkeste görülebilecek bir problemdir. Son derece yaygın olarak karşılaşılan bu durum genellikle insanlarda parmakların kök kısımlarından başlayarak ayak altlarına yayılmaktadır. Dünyada bulunan milyonlarca insanın etkilenmesine neden olan bu durum genellikle ayak altında meydana gelen ayak altı ağrısı, kaslardan, tendonardan ve ayak kemiklerinden kaynaklanmaktadır. Bazen insanların ayak bölgelerinde meydana gelen iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır. Fakat bu durum bazen çok ciddi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle vücutta oluşan ve damarları etkileyen birçok hastalık ayak altı ağrısına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre meydana gelen ayak altı ağrısı sorunları günümüzde erkeklere göre kadınlarda çok yaygın olarak görülür. Bu durumun nedeni olarak uzmanlar, kadınların sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giyinmelerinden ve bu ayakkabıların ayak anatomisine zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Aslında ayak altı ağrıları, günümüzde ciddi nedenlerden ve basit nedenlerden olmak üzere farklı şekillerde görülebilmektedir. Bu problemlerin basit nedenlerden kaynaklanması gibi aynı zamanda çok ciddi nedenlere bağlı olarak da kaynaklandığı bilindiği için meydana gelen aşırı ayak altı ağrıları için acil müdahaleler gereklidir. Bu nedenle erkenden doktora giderek gerekli olan incelemeleri yapmalısınız.


Ayak altı ağrısı neden meydana gelir?

  • Günümüzde karşılaşılan ayak altı ağrısı sorunlar genellikle insanlarda gün içerisinde aşırı fazla yürüme, sürekli çalışma, uzun süreli ayakta durma gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu sorun bu nedene bağlı olarak özellikle iş hayatı yoğun olan insanlarda görülmektedir.
  • İnsanlarda sık karşılaşılan sinir sıkışması durumlarında ayak altı ağrısı meydana gelmektedir. Ayak altı ağrıları sinir sıkışmasına bağlı olarak meydana geliyorsa genellikle çok şiddetli bir şekilde ağrılar meydana gelir. Bazen bacaklarda görülen sinir sıkışması bile ayak altı ağrısı sorununa neden olmaktadır.
  • İnsanların gerek egzersiz gerek iş hayatı sırasında yapmış oldukları en küçük yanlış hareketler bile aya altındaki tendonların ve dokuların zarar görmesine neden olarak şiddetli ağrıları ortaya çıkarabilir.
  • Ayak altında meydana gelen en küçük nasırlar ya da çatlaklar insanlarda ayak altı ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle ayak altı ağrısı yaşayan insanların bu gibi durumlara bir göz muayenesi yapması gerekmektedir.
  • Bunların haricinde daha birçok etken ayak altı ağrısı sorununa neden olmaktadır. Ayak altı ağrısı özellikle tümörler, kistler, hastalıklar, enfeksiyonlar ve iltihaplardan kaynaklanmaktadır.

Ayak altı ağrısı nasıl önlenir?


Ayak altı ağrısı olan insanların yapması gereken en önemli şey doğru ayakkabı seçimidir. Daha çok düz tabanlı olan ayakkabıların ayağın ağrı sürecinde iken kullanılması önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi, ayaklara çok büyük bir yük olan fazla kilolardır. Ayak altı ağrısı sorununu sürekli olarak yaşayan insanlarda genellikle bu durum fazla kilolardan kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de aşırı kilo problemi varsa bu durumda hızlı bir şekilde kilo vermeniz gerekmektedir. Eğer ayak altı ağrısı devam ediyorsa tıbbi tedavilerin yanı sıra aynı zamanda ayak altına bol bol masaj yapılarak sorunların giderilmeye çalışılması sağlanabilir.


Ayak altı ağrısı nasıl geçer?


Ayak altı ağrısı için doktor tedavilerinin yanında evlerimizde yapabileceğimiz birçok şey bulunmaktadır. Bu uygulamalar ayak altı ağrısı sorununun çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Özellikle bazı bitkisel tedavilerin evlerde uygulanmasıyla ayak altı ağrısı ortadan daha çabuk bir şekilde kalkar. Ayak altı ağrısı yaşayan insanların günde en az üç defa ayaklarını ılık su içerisinde bekletmeleri çok olumlu etkilere neden olarak adeta bir ağrı kesici etkisi gösterecektir. Eğer ayak altı ağrısı kişinin yerinde duramamasına neden olacak derecede büyükse bu durumlarda doktora gidene kadar uygun bir ağrı kesici kullanılarak sorun azaltılabilir.

Ayak Altı Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?