Sık Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sık Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sık baş ağrısı, toplumda insanları çok fazla etkileyen bir durumdur. Hem bizlerde görülen hem de çevremizdeki insanlarda çok karşılaştığımız bu durum en önemli sağık şikâyetlerinden biridir. Çünkü kronik bir hal almış olan baş ağrısı, kişi üzerinde sık sık meydana gelmesi durumunda kişi bu baş ağrılarının iyileşmesi için çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanmaktadır. Bu durumda vücuda alınan tıbbi ilaçlar bağ ağrısını geçirse bile diğer organlara zarar vererek ilaç kullanımını alışkanlık haline getirecektir. Sık sık meydana gelen bağ ağrıları kimi zaman insanlarda gün içerisinde 3-4 kez iyileşerek tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu problem kişinin günlük yaşantısında çok ciddi bir şekilde sorun olacaktır. Çünkü baş ağrıları sık sıkta olsa ara ara da olsa insanlarda ciddi olarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Sık baş ağrısı, birçok zaman insanlarda başın ön tarafından başlasa bile bazı insanlarda bu ağrılar başın arka kısmından ya da başka bir kısmından başlayabilir. Bu baş ağrıları genel olarak insanlarda belli nedenlerden kaynaklansa bile aslında sık baş ağrısına neden olabilecek çok ciddi nedenler de vardır. Bu nedenler arasında özellikle baş içerisinde meydana gelen ciddi hastalıkları söyleyebiliriz. İnsanlarda baş bölgesinde oluşan birçok hastalık, direk olarak insanlarda baş ağrısına neden olacak şekilde belirtiler göstererek ortaya çıkmaktadır. Sık baş ağrısı insanlarda birincil baş ağrıları ve ikincil baş ağrıları olarak iki farklı grupta incelenmektedir. Birincil baş ağrıları, insan vücudunda beyin hariç diğer organlarda meydana gelen problemlerden meydana gelen baş ağrılarından kaynaklanır. İkincil baş ağrıları ise direk olarak beyinde oluşan problemlerden dolayı oluşan baş ağrılarından kaynaklanmaktadır.

Sık baş ağrısı neden kaynaklanmaktadır?
  • Sık baş ağrısının toplumumuzda en çok görülme nedeni migren ağrısıdır. Migren ağrısı, henüz neden kaynaklanarak oluştuğu ortaya çıkarılmamıştır. Fakat sık baş ağrısı sorununa neden olduğu net olarak ortadadır. Migren nedeniyle ortaya çıkan sık baş ağrısı problemi için bol bol karanlık ortamlarda oturarak sorunları çözebilirsiniz.
  • Toplumda sık baş ağrısına neden olan en önemli etkenlerden biri de aşırı strestir. Özellikle eğitim hayatında öğrencilerin girmiş olduğu stres nedeniyle sık baş ağrısı çok karşılaşılmaktadır. Bu nedenle ister tatil yaparak ister tedavi olarak stresten uzak durun.
  • Birçok kişide ergenlik dönemi boyunca sık baş ağrısı problemi ortaya çıkmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için yapılacak olan ateş şey beklemektir. Birçok kişi bitkisel tedavilerle bu durumu oldukça düşük seviyelere indirmektedir.
  • Bazı insanlarda da sık baş ağrısı, çok ani bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu durum birçok zaman küme baş ağrısı olarak bilinir. Kesin olarak nedeni bilinmese bile bu tür bağ ağrıları genellikle aşırı sıcaklık, fiziksel yorgunluk durumlarında ortaya çıkar.
  • Sık baş ağrısına neden olan en önemli etkenlerden biri de tabi ki sinüs ağrılarıdır. Sinüzit problemleri görülen insanlarda bu ağrılar yaygın olarak görülmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi bir rahatsızlık varsa gerekli olan tedavilerin yanında bitkisel yöntemlere de ağırlık vermelisiniz.
Bunların yanı sıra, Aşırı alkol ve tütün ürünleri tüketimi, baş bölgesinin zedelenmesi, depresyon, çene kaslarının gerilmesi, diş ağrıları, kötü uyku pozisyonu, yüksek gürültüye maruz kalma, aşırı kafein alma gibi durumlardan kaynaklanarak sık baş ağrısı ortaya çıkar.

Sık baş ağrısı görülen insanlarda nadiren de görülse bu durum beyinde ya da bu bölgelerde oluşmuş olan kitlelerden ve kanser türlerinden de oluşuyor olabilmektedir. Bu nedenle sık baş ağrısı yaşayan insanların bu ağrılar çok şiddetli olmasa bile kesinlikle Uzman bir doktora gitmeleri gerekmektedir.

Sık Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?