Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ani Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Sırt Ağrısı, herkesi telaşlandırır, sırt bölgesi hareketli olmadığından dolayı bel gibi hareketli bölgelere göre pek ağrı görülmez. Ama genelde ani sırt ağrısı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Ani sırt ağrısı sırt bölgesinde olan sorunlardan ya da başka hastalıklardan dolayı olabilir. Özellikle mide ve bağırsak ülseri bu şekilde ani sırt ağrılarına yol açar.

Ani sırt ağrılarına yol açan akut sebepler arasında çökme kırıkları ve sırt fıtığından olabilir. Kronik nedenler ise sırt fıtığı, kireçlenme, tümörler, omurdaki iltihaplı hastalıklar, torasik bölge omurlarındaki kanal darlığı, psikolojik ağrılar, kulunç veya başka ağrıların sırta yansımasından olabilir.


Ani sırt ağrısı sebepleri nelerdir?

 • Sırt fıtığı: bu omurga fıtıklarının yaklaşık %2-3 oluşturmaktadır. Duyulan ağrı daha çok sırtın alt omurlarında duyulur. Bazen karın, göğüs ve bacaklara kadar uzanabilir. Bu hastalarda ağrı kesiciler ve fizik tedavi faydalı olabilir, fakat ilerleyen zamanda cerrahi müdahale isteyebilir.
 • Kireçlenme: bu sorun ani sırt ağrısı yanı sıra tutukluğa sebep olabilir, ilerleyen zaman içinde kamburluk oluşabilir. Ağrı kesiciler ve fizik tedavi ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Omurga çökme kırıkları: Hastalarda ani ve şiddetli sırt ağrılarına neden olabilir. Bazen hafif ağrı veya hiç ağrısız olabilir. Özellikle kemik erimesi, tümörler, kemik tüberkülozu, başka bölgedeki tümörler, sırtta bulunan tümörler omurga çökme nedenleri arasındadır.
 • Tümörler: Tümörlerde en belirgin belirti sırt ağrısıdır. Özellikle dinlenme anında oldukça hissedilir. Duyulan ağrı bıçak saplanması tarzında olup, çoğu hastalar uykudan uyandırdığını söyler, öksürünce ve ağır kaldırınca ağrılar şiddetlenir. Hareket edildiği zaman ağrılar durur.
 • Ani sırt ağrısına yol açan hastalıkların yansıması: Mide ve bağırsak ülserleri, böbrek iltihapları, pankreas hastalıkları ve kalp krizi ani sırt ağrısına sebep olabilirler.
 • Omurgada şekil bozukluğu: Özellikle kifoz, skolyoz ani sırt ağrısına neden olur.
 • Ankilozan sponlidit: Sırt omurlarını tutan, göğüs kafesinde hareketleri kısıtlayan ve ani sırt ağrılarına neden olan romatizmal bir hastalıktır.
 • Kemik erimesi: Kemik erimesi ani sırt ağrısına yol açabilir ve zamanla kronik sırt ağrılarına yol açar.
 • Kulunç, kas romatizması: Kulunç sırt ağrılarına sebep olur, ağrının özelliği tek bir bölgede olmasıdır.
 • Sırtta omurlarda kanal darlığı: Genellikle ani sırt ağrısıyla birlikte bacakların uyuşması, yürüme güçlüğü çekilmesi gibi belirtiler görülür. En belirgin özelliği ani sırt ağrısıdır. İlerleyen aşamalarda cerrahi müdahale gerektirir.
 • Çeşitli enfeksiyonlar: Özellikle tüberküloz ve kan yoluyla mikro organizmaların sırt omurlarını etkilediği enfeksiyonlar ani sırt ağrılarına yol açar.

Ani Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi