Sırtın Ortasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sırtın Ortasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sırtın Ortasında Ağrı, Bedenimizin arkasına sırt bölgesi adı verilir. Baş kısmından aşağı doğru inen omurilik ve kolların bağlı olduğu kürek kemiği sırtımızda bulunur. Aynı zamanda vücudumuzun çatısını oluşturan kemik ve kas dokusunun bağlı olduğu bölümdür. Bu bölgede bulunan kas yoğunluğu gerilmeye bağlı sırtın ortasında ağrı meydana getirir. Ağrılar genel olarak stres, zorlanma, üşütme gibi durumlarda ortaya çıkar. Stres yaşayan insanlar da vücut ilk tepkiyi boyun kaslarının gerilmesi ile verir. Gerilme ile arkaya doğru eğik olan boyun omurgaları düz bir hat haline dönüşür. Bu durumdan ilk etkilenen sinirler sırtımızın kontrolünü sağlayan sinirlerdir. Sırt sinirlerinin boyun bölgesinde baskı altında kalması ile sırtın ortasında ağrı başlar.

Sırtın ortasında ağrıya neden olan kasların durumu

Gerginliğe bağlı sırt kaslarının kasılması ve uzun süre bu şekilde kalması kas gruplarının normal elastikiyetini kaybederek topaklanmalarına yol açar. Bu duruma fibrozit denir. Fibrozitler oluşundan itibaren klima altında kalma, cereyan yapan bir yerde kalma, vantilatör karşısında durma ve banyo sonrası açık hava vs. Gibi durumlarda yüksek ağrılı bir hal alırlar ve hayatı çekilmez hale getirirler. Bu gibi durumlarda oral süspansiyonların pek etkisi olmaz, enjeksiyon ile yapılan ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Sırt kaslarımızın gerginliği nedeni ile istemeden sırtımız kifoz denilen bir hal alır yani kamburlaşır. Ortaya çıkan bu durum kişilerde doğuştan yapısal bir bozukluk var ise ortaklaşa hareket ederek, ağrıların dayanılmaz bir hal almasına neden olur. Sağlıklı bir insanın arkadan görüşü düz bir direk gibidir. Fakat kasların kısa kalması, sinirlerde hormonal bozukluk gibi durumlarda bedenin sağa ve sola eğik olduğu hatta açık uçlu (S) harfininin görünümünü aldığı görülür. Bu duruma skolyaz bozukluğu denir.

Skolyaz durumuna bağlı oluşan ağrılar uzun dönemli bir tedaviyi gerektirir. Genel olarak erken gelişen kemik yapısının kasları ve sinirleri zorlaması ile ortaya çıkan skolyaz sırtta ve sırtı bacaklara bağlayan sinirlerde şiddetli ağrılar yapar. Hekimin uygulayacağı tedavilerin en sonuncusu sinirlerin kesilmesidir. İlerleyen zamanlarda ince sinirler gelişerek ana sinirin yerini almaktadır. Slokyaz'da bir başka sistem ise omurilik etrafında omuriliği dik tutucak bir ortopedik sistem kullanılması amacı hedeflenir. Vücudumuzda anatomik bir bozukluk yok ise bacak, sırt ve karın kaslarının güçlendirilerek sırt ağrısına neden olan travma atlatılabilir.

Sırt ortasında ağrının tedavisi nasıl yapılır?

Birçok iç hastalık sırtımızda ağrıya yol açacağından birkaç gün geçtiği halde geçmeyen sırt ortası ağrıları için hekime gidilmelidir. Hekim tarafından fiziki muayene edilip ağrının nedeni araştırılırken MR, EMG gibi görüntüleme sistemlerinden yararlanılır. Alınan görüntülerde sadece kas gerginliğine bağlı ağrı teşhisi konulur ise; sırt kaslarının gevşetilmesi için yapılması gerekli tedavi yolları araştırılır. Kas gevşetici kremler, ütüyle ısıtılmış havlu, sıcak su torbası uygulaması yapılmalıdır. Bunun yanında ısıtıcı kremler ile sırta yapılacak masaj ile ağrılardan kurtulmak mümkündür. Ayrıca soft lazer, beyin terapisi, akupunktur gibi uygulamalar günümüzde sık sık kullanılmaktadır.

Sırt ağrısının geçirilmesi için bitkisel tedavi de mümkündür. Bir tutam büyük çiçekli papatyayı iyice kıydıktan sonra bir şişenin içine doldurulur. Üzerine sağ zeytinyağı doldurulur. Ağzı kapatılan şişe güneş gören bir yerde 15 gün bekletilir. Bekleme aşamasında zaman zaman çalkalanarak zeytinyağının çiçekleri eritmesi sağlanır. 15 günün sonunda sırtın ortasında ağrıyan bölgeye yavaşça masaj yapılarak uygulandığında ağrılar hafifleyecektir. Bu uygulama 3-4 gün devam etmelidir.

Bir başka bitkisel uygulama ise; Bunun için bir litrelik bir cam şişenin yarısına kadar saf zeytinyağı doldurulur. İçine küçük parçalara ayrılmış portakal kabukları karıştırılır. İki hafta boyunca güneşte bırakılan bu karışım, sonrasında sırtın ortasına hafif masaj yaparak sürüldüğünde ağrının dindiğini hissedeceksiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırtın Ortasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sırtın Ortasında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Meme Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?