Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik
19 Haziran 2024

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik

Baş Ağrısı, Mide Bulantısı ve Halsizlik

Günümüzde birçok kişi baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlikten şikâyet etmektedir. Bu belirtiler, kişinin kendisine yüklediği aşırı fiziki yükten kaynaklanabileceği gibi, birçok hastalık da bu tür rahatsızlıklara yol açabilir. Gün içerisinde yaşanan basit bir grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıklar da bu belirtilere neden olabilir. Ancak, geçmeyen ve günlerce süren şikâyetler, kişinin sağlığını ciddi anlamda tehdit eden önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu rahatsızlıklar, kişinin gün içerisinde yapması gereken aktiviteleri yapmasına engel olabilir. Baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik, kişiyi psikolojik anlamda olumsuz etkilediği gibi, birtakım psikolojik sorunlar da bu rahatsızlıklara neden olabilir. Bu tür rahatsızlıklar, kişinin hormonal dengesini bozabilir. Bu nedenle, kişi bir türlü geçmeyen baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlikle karşılaştığında mutlaka doktora başvurmalıdır.

Baş Ağrısı, Mide Bulantısı ve Halsizlik Neden Olur?

Bu gibi rahatsızlıklara neden olan en önemli etkenlerin başında stres gelmektedir. Günümüz koşullarında strese yol açan birçok faktör vardır. Örneğin, yoğun trafik, işe geç kalma endişesi, geç yatan maaş, geçim zorlukları gibi faktörler insanı psikolojik olarak yoran ve olumsuz anlamda etkileyen durumlardır. Bu gibi durumlarda baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca, kişinin kendisinin veya yakınlarından birinin yaşadığı olumsuzluklardan aşırı derecede etkilenmesi de kişide stres ve bunalıma yol açmaktadır. Bu durum hormonları olumsuz yönde etkileyerek vücutta en hassas olan bölgeler olan baş ve midenin rahatsızlanmasına yol açar. Bu durumda insan vücudu halsiz düşer. Ayrıca, anksiyete, panik atak ve hastalık hastalığı gibi psikolojik hastalıklar da baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizliğe neden olabilir.

Baş Ağrısı, Mide Bulantısı ve Halsizlik Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir?
 • Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Beslenme şeklini değerlendirip, besleyici besinler tüketilmeli ve düzenli beslenilmelidir.
 • Aşırı yağlı, tuzlu ve tatlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Strese neden olan kişilerden ve olaylardan uzak durmak faydalıdır.
 • Yoğun iş hayatında uyanık kalmak için aşırı kafein tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Günde en az 2 litre su tüketilmelidir.
 • Duran ve monoton bir yaşam şekline sahipseniz, hayatınıza renk katacak aktivitelerde bulunmalısınız.
 • Zihni veya bedeni aşırı yoran aktivitelerden uzak durulmalı ve daha çok eğlenceli aktiviteler benimsenmelidir.
 • Gün içerisinde hem bedeni hem de zihni zinde tutacak fakat sizi yormayacak egzersizler yapılmalıdır.
Baş Ağrısı, Mide Bulantısı ve Halsizlik Durumunun Hangi Evresinde Doktora Başvurulmalıdır?

Birçok insan sıklıkla bu gibi durumlarla karşı karşıya kalsa da fazla ciddiye almayanlarımız bulunmaktadır. Fakat bazen bu rahatsızlıklar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle oldukça ciddiye alıp, vücutta farklı etkilere yol açmaması için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizliği ortadan kaldırmak için alınan önlemlere rağmen iyileşme görülmüyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktor muayenesine girmek şarttır.

Örneğin:
 • Yaşadığınız şok veya yoğun bir stresin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizliğin devam etmesi durumunda,
 • Bu şikâyetlerle birlikte ciltte aşırı kuruluk veya pul-pul dökülme görülmesi halinde,
 • Bu şikâyetlerle birlikte bel ağrısı, nefes darlığı, aşırı kalp çarpıntısı ve alında damar sancısı gibi şikâyetler eklendiğinde,
 • Stresten ve vücudu yoracak hareketlerden uzak kalınmasına rağmen şikâyetlerin üç gündür devam ediyor olması halinde doktora başvurmak şarttır.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni