Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ omuz ağrısı, daha çok darbe nedeni ile ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok kişi bu ağrıların sağ kola kadar uzanmasını kalp krizi belirtisi olarak düşünüyor olsa da bu tamamen yanlış bir bilgidir. Kalp krizi ya da kalple ilgisi olan herhangi bir hastalıkta belirtilerin sol kolda görüldüğünü söyleyebiliriz. Sağ omuzda meydana gelen ağrılarda ise pek çok farklı sebebe bağlı olarak ağrının ortaya çıktığını düşünebilmek mümkündür.

Pek çok kişinin sadece omuz ağrısı diye tek bir noktayı işaret ettiği sağ omuz ağrısı tendonlar ve kaslarla birleşmiş yapıda olan çeşitli eklemlerde meydana gelen ağrılar söz konusu olduğundan ciddiye alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan eklemlerin kolumuzun hareket kabiliyetini, sırtımızı kaşımak ya da bir nesneyi uzağa atmaya izin verecek kadar gelişmiş bir yapıya sahip olduğunu görebiliriz.

Hayatımızın daha kolay bir hale gelmesine olanak sağlayan kollarımızla gerçekleştirdiğimiz hareket kabiliyetinin bazı sonuçlar doğurduğunu da bilmek gerekmektedir. Gerçekleştirilen hareketler sonucunda omuzda bulunan yumuşak dokularda veya kemikli yapılarda çıkık veya sıkışma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar da sağ omuz ağrısı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Omuzlarda ortaya çıkan ağrıların farklı yaş grubundaki kişilerde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmesi mümkündür. Her yaştan insanda görülebilen yaygın şikâyetler arasında yer alan sağ omuz ağrısı çocukluk çağlarında çoğunlukla yaralanma, darbe ve zedelenme gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. İlerleyen yaşlarda ise daha çok yıpranma nedeni ile ortaya çıktığını görebilmek mümkündür.

Sağ Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuzlarda meydana gelen ağrıların en sık görülen nedenleri kas, tendon ve omuz yapısını oluşturmakta olan diğer yumuşak dokularda oluşan zedelenmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağ omuza alınan darbeler, sağ kolla gerçekleştirilen ters hareketler ya da sağ omza aşırı yük binmesine neden olan egzersizler sonucunda sağ omuz ağrısı sorunu ile karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Ayrıca boyun bölgesinde ortaya çıkan sinir sıkışması sorunu da sağ omza ağrı vurmasına neden olabilmektedir. Bunların dışında omurilik, akciğer ve mide kısmında bulunan bazı organlarda meydana gelen hastalıklar da ciddi omuz ağrısı sorunları yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sorunların başlıcalarını şöyle sıralamak mümkündür:
 • Köprücük kemiğinde meydana gelen kırıklar
 • Bursit
 • Tendonlarda zorlama
 • Omzun ayrılması
 • Omurga incinmeleri
 • Tendinit
 • Diyafram altında oluşan iltihaplanmalar
 • Safra kesesi hastalıkları
Sağ Omuz Ağrısı Yaşayan Kişi Ne Zaman Doktora Gitmelidir?

Her ağrıda doktora gitmek çoğu zaman vakit kaybı olabilmektedir. Bu yüzden kişi sağ omuz ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalıyorsa bu kişinin bazı durumları göz önünde bulundurması ve bunun sonucunda doktora gitmesi gerekmektedir. Sağ omuzda meydana gelen ağrılarda Uzman kontrolüne ihtiyaç duyulduğunu gösteren durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:
 • Bir eşyayı kaldırırken zorlanma
 • Eklemde deformasyon yaşanmasına neden olabilecek yaralanmalardan sonra
 • Dinlenme pozisyonunda iken ya da geceleri ağrı yaşanması
 • Kolu kaldırma sırasında zorlanma yaşanması
 • Kolda ya da eklemde şişli ve yaralanma söz konusu olduğunda
 • Ateşle beraber seyreden sağ omuz ağrısı söz konusu olduğunda
 • Olağan dışı başka belirtiler yaşandığında
Sağ Omuz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omuzlarda meydana gelen ağrıların tedavisinde öncelikle bu ağrılara neden olan durumların saptanması gerekmektedir. Böylelikle sağ omuz ağrısı yaşanmasına neden olan durumun belirlenerek tedavisine başlanılması omuzdaki ağrının da dinmesine olanak sağlayacaktır. Eğer ağır bir egzersiz ya da spor sonrasında ağrı yaşanıyorsa kişinin dinlenmesi, bölgeye sıcak ya da soğuk kompres uygulanması faydalı olabilmektedir. Masa çalışan kişiler arasında yer alıyorsanız boyun ve omuz bölgesi için belli aralıklarla esnetme egzersizlerinin gerçekleştirilmesi de ağrıların tedavisinde faydalı olabilmektedir.

Sağ Omuz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?