Bel Ağrısı İçin Egzersizler
22 Haziran 2024

Bel Ağrısı İçin Egzersizler


Bel ağrısı için yapacağınız egzersiz hareketlerini mutlaka kontrollü ve yavaş bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Özellikle kaslarınızı sıkı ve hızlı şekilde kasmamaya özen gösterilmelidir. Egzersiz hareketleri uygularken bacaklarınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı kasmadığınızdan mutlaka emin olmalısınız.

Bel Ağrısı İçin Yapılacak Egzersiz Hareketleri

Bu hareket genellikle sırt kaslarını hem gerer hem de rahatlatır. Yere çömelerek ellerinizin ve ayaklarınızın üzerinde tam bir emekleme pozisyonu alın. Özellikle belinizi kalçanızın seviyesinden aşağıda kalmamasına özen gösterin. Başınızı ön tarafta tutun ve ensenin de düz olmasına dikkat edin. Omurganın kendi doğal duruşunu hiç bozmadan kalça ayak topuklarına değinceye kadar kendinizi arkaya doğru itin. Topuklara değdikten sonra sırtınızı yaklaşık 2 saniye kadar gerdikten sonra yeniden başladığınız pozisyonu alın. Bu egzersiz hareketini her sette sekiz defa yaparak on sette tamamlayabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin Sırt Üstü Egzersiz Hareketi

Yere sırt üstü yatın, daha sonra başınızın altına bir destek alın. Dizlerinizi karnınıza doğru çekin ve birleştirin. Belden yukarı kısmınızı mutlaka rahat bırakmaya özen gösterin. Dizlerinizi birleşik vaziyette iken yana doğru çevirin ve kalçanızın aynı yönü takip etmesini sağlayın. Fakat bu hareketi uygularken mutlaka omuzlarınızın yerden temasının kesilmemesine dikkat edin. Pozisyonda 2 saniye kadar kalın ve yeniden başlangıç pozisyonunu alın. Bu hareketi daha sonra diğer yöne doğru yapın. Her iki taraf için 8 defa tekrarlayın.

Bel Ağrısı İçin Yüz Üstü Egzersiz Hareketi

Yere yüz üstü pozisyonunda uzanın, daha sonra dirseklerinizi vücudunuzu dik bir şekilde tutmak için destek alarak kullanın. Baş kısmını önde tutun ve ardından üst bedeninizi esnetmeye gayret edin. Bu hareketi uygularken karın kaslarınızın esneme hareketini hissedene kadar vücudunuzu yukarıya doğru kaldırmaya gayret gösterin. Bu pozisyonda iken yaklaşık 5 saniye kalın ve başlangıç pozisyonunu alın. Bu egzersiz hareketini 8 kere 10 sette tamamlayabilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin Yere Sırt Üstü Egzersiz Hareketi

Sırt üstü yere düz bir zemine uzanın. Bu arada başınızın yere düşmemesi için altına bir yastık alın. Dizlerinizi karnınıza doğru çekin ve kalça genişliğinde açın. Vücudunuzun üst tarafını rahat bırakın ve çene kısmını vücudunuza doğru hafif bir şekilde yaklaştırın. Hareketi yaptığınız sırada nefes verirken karnınızı yukarıya doğru çekerek gerilmesini sağlayarak hareket ettirin. Bu hareketi yaparken 5 kere nefes alın ve daha sonra yeniden başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bel ağrısı için olan bu egzersiz hareketini 5 kere tekrarlayabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Bel ağrısını önlemek ve hafifletmek için egzersizlerin yanı sıra şu önerilere de dikkat edilmelidir:

  • Doğru duruş pozisyonlarını uygulayın ve uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.
  • Ağır eşyaları kaldırırken dizlerinizi bükün ve belinizi düz tutun.
  • Yeterli ve kaliteli uyku alarak vücudunuzun dinlenmesine olanak tanıyın.
  • Stres yönetimi tekniklerini kullanarak kas gerginliğini azaltın.
  • Fiziksel aktiviteyi düzenli olarak yaparak kaslarınızı güçlendirin ve esnekliğinizi arttırın.

Bel Ağrısı İçin Egzersizler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Regl Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?