Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol boyun ağrısı, toplumda en sık görülen şikâyetlerden biridir. Çok fazla sayıda nedeni olsa bile bu durum genellikle insanların yanlış uyku pozisyonları nedeniyle meydana gelir ve yaklaşık olarak 4-5 gün etkisini kişide sürdürür. Sol boyun ağrısı, genellikle beraberinde tutulmayıda getirmektedir. Sol boyunda meydana gelen boyun tutulması, direk olarak kişinin boynunu hareket ettirememesine, arkasına bakamamasına ve sağa sola bakmak istediğinde şiddetli bir ağrı hissetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle sol boyun ağrısı, insanlarda yaşam kalitesini geçici olsa bile ciddi bir şekilde etkiler. Tabi ki bu durum basit bir nedene bağlı olarak sol boyun ağrısının görüldüğü hallerdir. Ayrıca sol boyun ağrısı, insanlarda ciddi ve uzun süreli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar ise genellikle boyundaki eklemlerde meydana gelen hasarlardır. Kimi zaman bir kaza, kimi zaman bir zorlanma kimi zamanda insanların yapmış olduğu yanlış egzersiz hareketlerdir. Sol boyun ağrısı, birçok zaman sadece sol boyunla kalmaz aynı zamanda insanlarda boyun bölgesinin haricinde kişinin göğsüne ve sırtına da gitmektedir. Boyundan kaynaklanan ağrılar bu şekilde yakın bölgelerde gezebilir. Sol boyun ağrısı, eğer nedeni bilinmeyen durumlardan kaynaklanıyorsa bu durumda yapılması gereken en önemli şey acilen Uzman bir doktora gitmektir. Doktorlar bu gibi durumlarda çok büyük operasyonlar yapmadan sadece küçük muayenelerle boyun ağrısının nedenini ortaya çıkarmaktadır.

Ağrının sol boyunda meydana gelmesi bazı insanları daha çok korkutmaktadır. Konum olarak kalbe daha yakın olan bu bölgedeki ağrı bazen damar hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Damar hastalıklarından kaynaklanan sol boyun ağrısı, daha çok boynun sol kısmında meydana gelir. Çünkü kalbin solda olmasına bağlı olarak vücuttaki damarlar solda daha ağırlıklıdır. Sol boyun ağrısı sorununda ciddi problemlerden şüphe etmeden önce yatağınızı ve yastığınızı uygun yastıklarla değiştirin. Bir süre bu şekilde uyuyun ve sol boyun ağrısı sorununun ortadan kalkmasını bekleyin. Eğer ağrılar artmaya devam ediyorsa bu durumda doktora gidebilirsiniz.

Sol boyun ağrısı neden kaynaklanır?

Kas spazmı: En çok karşılaşılan sol boyun ağrısı kas spazmına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu durum daha çok bölgeye soğuk gelmesi ya da cereyan yapan bir yerde bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Bol bol istirahat ve bol bol masaj iyi gelecektir.

Sinir sıkışması: Genellikle sağ tarafına yatan insanlarda soldaki sinirlerin sıkışmasından dolayı sol boyun ağrısı meydana gelir. Bu durum aynı zamansa sürekli olarak sol tarafına bakan insanlarda da meydana gelir. Bu kişilerde de sol boyun ağrısı meydana gelir.

Kötü duruş ve oturuş bozukluğu: Özellikle sürekli olarak oturarak çalışan insanlarda meydana gelen bu durum çok şiddetli sol boyun ağrısı sorunlarına neden olur. Bunun için oturma şeklinize dikkat ederek aynı zamanda ara ara oturduğunuz yerden kalkarak hareket edin.

Travma: Herhangi bir kazaya ya da boyuna alınan darbeye bağlı olarak boyunda oluşan travlamalar, insanlarda çok ciddi bir şekilde sol boyun ağrısı sorununun meydana gelmesine neden olacaktır. Eğer sol boyun ağrısı bu nedene bağlı olarak meydana gelmişse bu durumda hiç beklemeden doktora gitmelisiniz. Aksi durumlarda kalıcı hasarlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kireçlenme: Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan kireçlenme rahatsızlığı herkeste meydana gelebilecek bir durumdur. Eğer meydana gelen kireçlenme tedavi edilmezse ileri ki zamanlarda büyük ekleminde kalıcı hasarlara neden olacaktır. Bu durum sizler için çok daha ciddi bir hale gelmeden sol boyun ağrısına karşın tedavi olmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Stres Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Stres Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi