Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi


Ayak Altında Ağrı, Ayakta durduğumuz sürece bedenimizin bütün yükünü çeken ayaklarımızın stresli bir hayat hikayesi vardır. Bununla birlikte ayaklarımız yürürken, koşarken, top oynarken hep yıpranmaya dönük hareketler ile karşılaşır. Bu karşılaşmalar ayaklar altında ağrı olarak kendini gösterebilir. Bunun yanında sporcu yaralanmaları, uzun süre ayakta kalma ve yaşlanmaya bağlı ayak altında ağrı da görülebilir. Ayak altı ağrıları tek ayak veya her ikisinde birden ortaya çıkabilir.


Ayak altında ağrı neden olur?


Genel olarak yanlış ayakkabı seçimi ile ayak parmaklarının arkasında (Metatars) sıkışmaya bağlı ağrı meydana gelir. Ayak altı, ayak tabanının yerle temas ettiği yerdir. Vücut ağırlığından en çok etkilenen bölgedir. Hayatın herhangi bir döneminde ayak altı ağrısı ile karşılaşılabilir. Ayak altında ağrının birçok nedeni olabilir. Ayak altında bulunan sinir veya tendonlarda hasar meydana gelmiş olabilir. Tendonlar, topuktan ayak parmaklarına kadar giden gergin bağlardır. Daha çok aşırı spordan etkilenir. Yanı sıra sinirler ise çoğunlukla şeker hastalığı olmak üzere yine aşırı spordan dolayı etkilenip ayak altında ağrıya neden olabilir.

Ayak altı rahatsızlıklarında, ligamenter ve plasantabel fasilin isimli tendon çoğu kez iltihaplanır. Tendonların bir ucu kas dokusuna bağlıyken diğer ucu kemiğe bağlıdır. Yani hareketli bölgelerde bulunur. Ayak kullanılırken aşırı güç kullanımı tendonlarda, kemikte ve kas yapısında ağrıya neden olur. Ayrıca ayak üzerinde uzun süre durmak ayak stresi oluşumuna neden olur. Ayak tabanında ortaya çıkan düz tabanlık ile yine ayak altında ağrı meydana gelir. Yine bu durumda da ayak tabanında ağrı meydana gelir.

Şeker hastalığı ve kolesterolün ayak ağrılarındaki rolü daha önemlidir. Yüksek şeker hasarı, ilk önce uzak sinirlerde kendini gösterir. Bu da ayaklarımızın sinirleri demek oluyor. Şeker nedeni ile sinir uçları şişiyor ve ağrı ile yara oluşumuna neden oluyor. Tedavisi için diyabet uzmanına gitmek gerekir. Unutulmaması gereken şeker hastalarının sürekli diyet yaptığı için uzun yaşamasıdır. Bunun yanında kolesterolün de ayak altında ağrıya büyük katkısı olduğu artık bilinmektedir. Aynı zamanda kolesterol ve şeker ayak altlarında enflamasyon (Yangı) yapar.


Ayak altında ağrı tedavisi nasıl yapılır?


Her şeyden önce neden ağrıdığı ile ilgili bir fikriniz var ise ağrıya yol açan nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Ayakkabı seçimini önemsiyoruz. Ayakkabı da numara önemlidir, günlük kullanım ayakkabıların yanında her alanda kullandığımız ayakkabılar rahat ve ortopedik olmalıdır. Genel olarak köpük tabanlı spor ayakkabılar seçmek ayak ağrısını hafifletecektir. Bunun yanında işyerimizde giydiğimiz ayakkabılarında kauçuk veya yumuşak lastik termo tabanlı ayakkabılar olmasına özen göstermeliyiz.

Ayakkabı değiştikten sonra geçmeyen ağrılar için gün içinde ne kadar ayakta kaldığınızı ve aşırı spor yapıp yapmadığınızı gözden geçirin. Özellikle fit olmak için yapılan aşırı sporlar ayak altında kas, tendon, sinir ve kemik hasarına neden olmaktadır. Bu eylemlerinizi azaltmalısınız.

Hekim tarafından yapılan tedavilerde ayakta iltihap oluşumuna rastlanmış ise antibiyotik tedavisine gecikmeden geçilmelidir. Antrenman yaparken ise deneyimli bir antrenörden yardım alınması gerekir. Aksi durumda bilinçsiz spor ayak sağlığımızın bozulmasına neden olabilir.

Şekere bağlı ortaya çıkan ağrılarda diyabet uzmanı sizi yönlendirecektir. Kolesterol hastaları ise et, yumurta sarısı, iç yağ, Ayçiçek yağı vb. Gıda ürünlerinin tüketimini azaltmalı, bunun yerine yeşil sebze ve meyvelerle ceviz, balık gibi omega 3 yönünden zengin besinler ile beslenmelidir. Kolesterolün düşmesi ile ayak altında ağrı azalacaktır.

Ayak Altında Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20 Lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?