Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş ağrısı, diş minesinde aşınma, dişlerde çürüme, diş eti iltihaplanmaları veya diş eti çekilmeleri ile meydana gelmektedir. Diş ağrıları ilk önce hafif olarak başladığında başlangıçlarda genellikle fazla önemsenmez. Fakat ağrılar kendiliğinden geçmediği zamanlar veya dayanılmaz şiddette ağrılar zonklama şeklinde olduğunda acil olarak diş doktoruna başvurulur. Uygun tedaviler yapılarak ağrılar kısa bir süre sonra yok edilir.

Diş ağrısı, yemek sırasında ya da yemekten sonra ilk yarım saat içinde yemek artıklarından kaynaklı oluşan ağrılarda olabilir. Yemek artıklarının asit üretmesinden dolayı oluşan ağrılar diş sinirinin etkilenmesinden kaynaklıdır. Bu tür ağrılarda dişler fırçalanarak veya diş ipi kullanılarak ağız temizliği sağlanır ve kısa bir sürede olsa ağrının geçmesi sağlanır. Fakat bir diş hekimine başvurmakta gecikilmemesi gereken durumdur.

Dişteki çürüğün ilerlemesinden kaynaklanan diş ağrısının daha fazlalaşması, sinirin ölmesi ve dişin enfekte olmasından kaynaklanan yüzde ve dişin olduğu bölgede şişlik meydana gelir. Bu tarzdaki diş ağrılarının dindirilmesi oldukça zordur. Uzman bir diş hekimi tarafından ilaçlar ile kontrol altına alınarak enfeksiyon kapılması engellenmelidir. Enfeksiyon kapılmışsa antibiyotik tedavisine başvurulmalıdır.

Yüz bölgesinde, çene kemiğinde ya da dişlere bir darbe sonucu travma nedeniyle şiddetli diş ağrıları meydana gelmektedir. Yüz ve diş bölümüne şiddetli darbe alınması sonucunda dişlerde kırılma, çatlama meydana gelebileceği gibi, dişin kaybedilmesi söz konusu da olabilir. Eğer bu tür problem ile karşı karşıya kalınmışsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Ayrıca kırılan diş kısmının da mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir. Fakat taşıma sırasında diş dokularının zarar görmemesi gerekir. Sütün içinde veya fizyolojik serum içinde ya da kırılan dişi kişi kendi yanağı içine alarak doktora ulaştırması gerekmektedir.

Diş ağrısına en çok sebep olan nedenler
  • Diş minesinde oluşan aşınma,
  • Diş etinde meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanma,
  • Dişlerin çürümesinin ilerlemesi,
  • Sinüzit gibi rahatsızlıkların olması,
  • Yirmilik dişlerin içeride gömülü kalması.
Diş ağrılarında en fazla görülen neden diş çürümeleridir. Diş çürüklerini en fazla tetikleyen neden ağız ve diş sağlığına yeterince özen gösterilmemesinden kaynaklanmaktadır. Halkın %97'si diş çürümesinden dolayı diş hekimine başvurmaktadır. Ağızda biriken şeker ve karbonhidrattan kaynaklı besin artıklarının zamanla asit üretmesi ve bu asitlerin dişlerin koruyucu tabakasına zarar vermesinden dolayı dişlerin savunma sistemi giderek zayıflamaktadır. Bu durumlarda diş çürümeleri meydana gelmektedir. İlk başlarda ağrılar hafif olarak başlamaktadır daha sonra zonklama şeklinde devam ederek ağrılar şiddetini arttırmaktadır. Özellikle geceleri ağrılar daha da şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alır. Kişi besin tüketiminde oldukça zorlanır. Dişte zamanla baskı basınç oluşur bu da ağrının daha da şiddetlenmesine neden olur. Zamanla bu ağrılar sonucunda dıştan gözle görülür şekilde şişlikler meydana gelir. Diş ağrısı meydana gelirken sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetlerde oluşur hatta zamanla dişte kırılma, aşınma dahi oluşabilir. Ayrıca ağrının olduğu dişte kanamalar dahi meydana gelebilir.

Diş ağrısı tedavisi ve alınabilecek önlemler nelerdir?

Diş ağrısı olan kişilerin acil olarak bir diş hekimine başvurması gerekir. Öncelikle ağrıya ne de olan dişin tespit edilmesi gerekir. Bazı ağrılarda dişte bulunan sinirlerin beyne yanlış sinyal gönderdiğinden sorunun hangi dişte olduğu karıştırılabilir. Fakat diş hekiminiz ağrı yapan dişi kolayca tespit edebilir. Diş hekimi ağızdaki kızarıklığa, şişliğe ve dişteki oluşan hasara göre uygulanacak tedaviyi belirler.

Diş ağrısının kendiliğinden geçme olasılığı kesinlikle yoktur. İlk başlarda diş fırçalaması ile geçen ağrılar artık bu yöntem ile zamanla çürüyen dişlerin ağrısı geçmeyecek daha da şiddetlenecektir. Evde diş ağrısını geçirecek veya hafifletecek birkaç yöntem vardır. Fakat ağrıyan veya çürüyen dişinize kesinlikle aspirin koymamalısınız. Aspirin diş minesine ve diş altında bulunan yumuşak dokuya zarar vermektedir. Bu da ağrının şiddetini daha fazla arttıracak ve dişinize zarar verecektir. İlk önce dişteki yiyecek ve besin artıkları temizlenmelidir. Bu işlemi diş fırçası veya diş ipi yardımı ile yapabilirsiniz. Daha sonra diş ağrısından kaynaklı şiş olan bölgeye buz kompresi yapılmalıdır.

Diş ağrısına etkili olabilecek karanfil uygulaması da diş ağrısını hafifletecektir. 10 tane karanfili öğüttükten sonra yarım su bardağı ılık suda 3-5 dakika demleyin. Rengi değişen bu suyu soğuduktan sonra gargara yapabilirsiniz veya karanfili çiğnedikten sonra ağrıyan dişiniz üzerinde karanfili bekletebilirsiniz. Karanfilin uyuşturma etkisi olduğundan ağrıyı kısa bir süre sonra dindirmeye yardımcı olacaktır. Bunun dışında tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapıp ağzınızı çalkalayabilirsiniz veya yarı yarıya su ile karıştırılmış elma, üzüm sirkesiyle gargara yapıp ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Ezilmiş veya çiğnediğiniz sarımsak ağrınızı dindirmeye yardımcı olacaktır. Sarımsak ağrının neden olduğu basıncı azaltacak ve aynı zamanda iltihaba neden olan her türlü bakteri ve virüsü yok edecektir. Bu işlemler diş ağrınızın tamamen yok olmasını sağlamayabilir fakat hafiflemesini sağlayacaktır.

Eğer dişte enfeksiyon oluşumu başlamış ise bir an önce tedaviye Uzman diş hekimi tarafından başlanmalıdır. Enfeksiyon tedavisi de bir antibiyotik sayesinde olur. Antibiyotik tedavisinden sonra çürük tedavisi, dolgu gibi etkenler yapılır. Uygun tedaviler sonrasında mutlaka ağız ve diş temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca sadece diş ağrısı olduğunda bir diş hekimine gitmek yerine 6 ayda bir mutlaka diş hekimi tarafından ağız ve diş kontrollerinin yapılması gerekir.

Diş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni