Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Ağrısı: Ayak ağrısına neden olan birçok etken vardır. Ayaklarımız günlük hayatta en çok kullandığımız ve en çok ihtiyacımız olan uzuvlarımızdan biridir. Ayağımızda meydana gelen ağrılar birçok yönden etkilenmemize neden olabilir. Bunlar günlük yaşamda gerçekleştirdiğimiz işler, sosyal aktivitelerimiz ve daha birçok durumumuzun etkilenmesidir. Çok yürümekten uzun süre ayakta kalmaktan sol ayak ağrısı çekebiliriz. Ayrıca ayak ağrısına neden olan daha birçok etken vardır. Bunlar bazen basit etkenler, bazen de çok tehlikeli olabilen ciddi etkenlerdir. Bu ağrının tedavi edilmesi için öncelikle ağrının kaynağının bilinmesi gerekir. Daha sonra uygun tedavi yöntemlerine başlanır.

Sol Ayak Ağrısı Neden Olur?

Nasır: Cildimizin herhangi bir yerinde bir bölge baskıya maruz kalırsa o bölge kendi korumaya alır ve bunun sonucunda sertleşme meydana gelir. Bu sertleşmiş tabakaya nasır adı verilir. Nasır genel olarak ayaklarda topuk ve parmaklarda meydana gelir. Bunun nedeni ise bu bölgelerin çok fazla hareket halinde olmasıdır. Ayrıca ayak baş parmak çıkıntısı olan kişilerde de nasır olduğu gözlemlenmiştir. Nasıra baskı yapan bir etken olursa nasır ağrı yapar. Mesela ayağı vuran bir ayakkabı ayakta ağrı meydana gelmesinde neden olur. Böyle bir durumda ayağı sıkmayan bir ayakkabı giyilmesi ayak ağrısını önleyecektir. Ağrının tedavisi için nasıra neden olan baskı veya sürtünme durumunun ortadan kaldırılması gerekir.

Topuk Dikeni: Topuk dikeni ve stres kırıkları da sol ayakta ağrı oluşmasına neden olan en büyük etkenlerdendir. Yanlış yapılan egzersizler, yüksek darbe sporları ve fazla kilolar bu duruma yol açabilirler. Topuk dikeni iltihabi bir hastalıktır. Ayak ağrınızın hangi nedenlerden kaynaklandığını anlamak amacıyla bir doktora başvurmakta fayda vardır. Başvurduğunuz doktora tüm sıkıntıları ince ayrıntısına kadar anlatmanız gerekir. Ayakta meydana gelen stres kırığı adlı rahatsızlık ise ayakta zedelenmeye yol açan tüm etkenlere son vermekle tedavi edilir. Örneğin birdenbire spor yapmaya başlarsanız ayaklarınızda stres kırıkları meydana gelebilir. Stres kırıklarının iyileşmesi için ayağı rahat ettiren ayakkabılar giymek ve ayağa fazla yüklenmemek gerekir. Aslında ayak ağrısına neden olan tüm etkenlerin altında zedelenmeye yol açan durumlar vardır. Bu durumlardan kurtularak ayak ağrılarınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kireçlenme: Ayak ağrısının bir diğer nedeni de kireçlenme olabilir. Kemiklerin arasında bulunan kıkırdağın aşınması sonucu osteoartrit denen ve kireçlenmenin bir tipi olan rahatsızlık meydana gelir. Romatizmal artritte kireçlenmenin bir diğer tipidir. Bu aşamada ayak deformasyonuna yol açan ve eklemlere yönelik olan bir rahatsızlıktır. Gut hastalığı ise ürik asidin vücutta kristal şeklinde birikmesi sonu oluşur ve bu oluşum da kireçlenmeye yol açan bir etkendir ve genellikle ayak baş parmağını etkiler ve kireçlenmenin kendine göre tedavi yöntemleri vardır.

Sinir Hastalıkları: Sol ayakta ağrıya neden olan bir diğer neden ise sinirlerde meydana gelen hasarlar olabilir. Sinirler tahrip olduğunda, ayakta şişlik, güç kaybı ve ağrı gibi sıkıntılar meydana gelir. Bu durumun hangi nedenden meydana geldiği bulunmalı ve ona uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Düz Tabanlık: Çoğu insan düz tabanlığın sadece çocukluk döneminde ortaya çıktığını düşünür. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Sol ayakta ağrı düz tabanlıktan da kaynaklanabilir. Bu durum için bir doktora görünmenin faydası olabilir. Çünkü düztabanlık şeker hastalığı ve aşırı kilo gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Eğer teşhis için geç kalınmışsa bu durumda tedavi için ameliyat gerekli olabilir.

Topuklu Ayakkabılar: Topuklu ayakkabılar pek çok kadın için vazgeçilmezlerdir. Ancak topuklu ayakkabılar da kadınlar için ayak ağrısına neden olan etkenlerdendir. Topuklu ayakkabıların aşırı kullanımı ayak ağrısı meydana getirebilir.

Sol Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer sol ayağınızda ağrı ve şişlik varsa üzerine soğuk baskı uygulayabilirsiniz. Bu uygulama rahatlamanızı sağlar. Rahat bir yere oturarak ayaklarınızı içerisinde sıcak su olan bir kabın içerisine koyun. Bu şekilde ağrılarınız hafifler ve rahatladığınızı hissedersiniz. Ayrıca ayaklarınıza ve bacaklarınızın bulunduğu yere rahatlatıcı bir krem sürebilirsiniz. Ayağınızın altına tenis topu veya benzeri bir top koyarak ayağınızı ileri geri hareket ettirin bu hareket rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayaklarınızı rahatlatmak için egzersizler yapabilirsiniz. Ayakkabı olarak alçak ve rahat ayakkabılar seçmeniz ayak ağrılarınızın dinmesine yardımcı olur. Son olarak da düzenli bir şekilde spor yapın. Ayrıca ayak ağrınıza neden olan etkenin ne olduğunu öğrenmek için bir doktora başvurun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni