Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Siyatik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik ağrısı, insanlarda bacak bölgelerinde hissedilen ağrı türlerinden biridir. Genellikle normal olmayan durumlarda meydana gelen bu problem hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Direk olarak bacaklarda bulunan kaslardan kaynaklanarak ortaya çıkan bu ağrılar, ihmal edilmelidir. Bu ağrıların ihmal edilmesi durumunda genellikle meydana gelen kas ağrıları direk daha ciddi hastalıkların oluşmasına neden olacaktır. Genel olarak bakıldığında siyatik ağrısı, tam olarak bir sinir hastalığıdır. Sinirlerde meydana gelen bazı problemler direk olarak insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Siyatik adı verilen rahatsızlık, insan vücudunda en büyük sinir olan siyatik sinirinin bacak bölgesinde herhangi bir probleme bağlı olarak zarar görmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bacakta bulunan siyatik sinir büyük olduğu için meydana getirmiş olduğu ağrılar da çok şiddetli olur. Bu nedenle bacakta oluşan şiddetli ağrıların çoğu direk olarak siyatik ağrılardır. Siyatik ağrısı, birçok zaman tek başına görülmeyen ağrılardır. Özellikle bel kayması ve bel fıtığı gibi durumlarda siyatik sinir çok daha ciddi bir şekilde hasar göreceği için direk olarak beraberinde siyatik ağrısı oluşturacaktır. Bunların yanı sıra birçok hastalık insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle doktorlar insanlardaki bu gibi ağrıların nedenini teşhis etmek için olası hastalıkların olup olmadığını kontrol ederler.

Siyatik ağrısı oluşumuna neden olan hastalıklar

Sinir romatizması: İnsanlarda yaygın olarak karşılaşılan bu durum genellikle ileri yaştaki insanlarda meydana gelen bir problemdir. Sinir romatizması, en az eklem romatizması kadar şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Net olarak tedavisi bulunmamaktadır.

Disk kayması: Genellikle bir darbeye ya da kazaya maruz kalan insanlarda disk kayması meydana gelir. Bu durum eğer tedavi edilmezse siyatik ağrısı probleminin yanı sıra kalıcı mekanik hasarlara neden olabilmektedir.

Omurga kireçlenmesi: ileri yaşlarda ortaya çıkarak insanlarda problemlere neden olan bu durum daha birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle siyatik ağrısı oluşumunda omurga kireçlenmesini de sayabiliriz. Bazı insanlarda şeker hastalığı, sinir sisteminin zarar görmesine neden olarak insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olmaktadır. Bunların haricinde daha önceden de belirtiğimiz gibi bel kayması ve bel fıtığı siyatik ağrısı oluşumuna neden olan önemli rahatsızlıklardandır.

Siyatik ağrısı neden olur?
  • İnsan vücudunda herhangi bir bölgede oluşmuş olan iltihaplanma, eğer sinirleri etkileyecek dereceye ulaşırsa bu durumda siyatik sinir de etkilenerek ağrılara neden olur. Eğer sizlerde iltihaplanma sorunuyla birlikte gelen siyatik ağrısı oluşursa kesinlikle iltihaplanma için tedavi olmalısınız.
  • Doğuştan gelen bazı kemik sorunları ileri ki yaşlarda insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olur.
  • Yanlış iğne kullanımı Bazen insanların yaptıkları yanlış tedaviler bu gibi ağrıları ortaya çıkarabilir.
  • Sürekli olarak egzersiz yapan insanlarda bu durum abartılacak dereceye ulaştığı zaman siyatik ağrısı geçici olarak ortaya çıkabilir.
  • Skoyloz adı verilen omurga eğrilikleri insanlarda siyatik ağrısı oluşumuna neden olan önemli etkenlerden biridir.
Nasıl belirtiler görülür?

Siyatik ağrısı meydana gelmesi durumunda ilk göstereceği belirti tabi ki ağrılardır. Bu ağrılar kalçadan başlayarak topuğa kadar hissedilmektedir. Bazı insanlarda hafif seyreden ağrı kalça ile topuk arasında bir bölgede de ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra insanlarda siyatik ağrısı oluşan bölgede karıncalanma, uyuşma, hissizlik gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bazı insanlarda bu durumlarla birlikte sık sık kramp girmesi, bölgede sertleşme gibi durumlar meydana gelir. Son olarak insanlarda sürekli olarak üst bacak ağrısının görülmesi de aslında bir siyatik ağrısı belirtisidir. Bu sinirin zarar görmesi durumunda üst bacakta da ağrılar meydana gelir.

Siyatik Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi