Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ kasık ağrısı karnın alt bölgesinden başlayarak genital bölgeden yukarıya doğru yayıldığını görebildiğimiz ağrılar arasında yer almaktadır. En çok kadınlarda karşılaştığımız bu sorunun erkeklerde de nadiren de olsa görüldüğünü söyleyebiliriz. Kadınlarda erkeklere nazaran sağ kasıkta daha fazla ağrı olmasının nedeninin fizyolojik olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı ve Neden Olur?

Kadınlarda görülen sağ kasık ağrısı çoğunlukla gebelik döneminde görülmeye başlar ve giderek de bu ağrıların arttığını görebilmek mümkündür. Hatta bazen sağ kasıkta görülen bu ağrıların gebeliğin habercisi olduğunu söylemek de mümkündür. Hamileliğin ilk dönemlerinde rahmin büyümesinden dolayı bu ağrıları yaşamak söz konusu olabilmektedir. Ancak hamilelik döneminin ilerleyen safhalarında rahmin ve bölgede bulunan damarların genişlemesinden dolayı ağrının daha da şiddetlendiğini söyleyebilmek mümkündür.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı gebelik dışındaki sebeplere bağlı olarak da görülebilmektedir. Bunlardan biri de adet ağrısıdır. Ancak gebelik ya da adet dönemine bağlı olarak kasık ağrısından söz edebilmek mümkün değilse bu durumda büyük bir olasılıkla idrar yolları ile ilgili bir sorundan bahsedebilmek mümkün olacaktır. Ayrıca bayanlarda iskelet sisteminde bulunan bozuklukların da sağ kasıkta, ol kasıkta ya da her ikisinde birden ağrılara neden olduğunu görebilmek mümkündür.

Erkeklerde Sağ kasık Ağrısı ve Neden Olur?

Genel olarak baktığımız zaman erkeklerde görülen sağ kasık ağrısı kasık bölgesine darbe uygulanıyormuş hissi şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Daha çok alınan bir darbe nedeni ile ortaya çıktığını görebildiğimiz bu ağrıların farklı nedenlerden ötürü ortaya çıktığını görebilmek mümkündür. Özellikle böbrek taşlarının kasık bölgesinde ağrıya ve idrar yaparken yanmaya sebep olduğunu görmek mümkündür. Bunun dışında testis tümörü, lenf bezlerinin şişmesi gibi durumlar da sağ tarafta kasık ağrısına neden olabilmektedir. Ayrıca kasık fıtığı dediğimiz herhangi bir eşya kaldırırken ortaya çıkan ve tek tedavisinin de ameliyat olduğunu görebildiğimiz rahatsızlığın da erkeklerde bu ağrılara neden olduğunu görebilmek mümkündür.

Sağ Kasık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi