Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ağrısı mide bulantısı, her iki rahatsızlık birbiri ile toplum arasında yaygın şekilde görülür. Baş ağrısı mide bulantısı birbiriyle ilişkili rahatsızlıklardır. Çoğu zaman baş ağrısı mide bulantısı ciddi bir hastalığın mesajını veren belirtiler olabilir ve altta yatan nedene yönelik tedavi edilir.

Baş ağrısı mide bulantısı neden olur?

Migren: Baş ağrısı mide bulantısı gibi şikâyetlere yol açan önemli nedenlerden biri olan migren, Östrojen seviyesinde yaşanan düşüş baş ağrısı mide bulantısına yol açabilir. Beyinde bulunan kan damarlarının aşırı şekilde şişmesiyle ortaya çıkar. Bu durum da serotonin seviyesinde yaşanan düşüşle alakalı olarak gelişir.

Soğuk algınlığı-grip-mide üşütmesi: Soğuk algınlığı ve midede iltihap gelişmesine yol açan bakteriler ya da virüsler baş ağrısı mide bulantısına yol açabilir. Virüsle alakalı bir hastalık öyküsü olan kişilerde baş ağrısı mide bulantısının yanı sıra farklı şikâyetler de yaşanabilir. Üşüme, titreme, burun akıntısı ve kusma yaşanabilecek diğer şikâyetler arasındadır.

Göz yorgunluğu: Baş ağrısı mide bulantısına yol açan bir diğer rahatsızlıktır. Gözle alakalı problem yaşayan kişiler beraberinde baş ağrısı mide bulantısı yaşıyorsa bir göz doktoruna başvurmalıdır.

Menenjit: Omurilik sıvısı ya da beyinde meydana gelen bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Hastalıkta ciddi baş ağrısı mide bulantısı görülebilir. Ateşlenme, boyun tutulması yaşanacak diğer şikâyetler arasında yer alır.

Küme tipi baş ağrısı: Başın tek tarafında oluşan baş ağrısıyla beraber mide bulantısı yaratabilen bir baş ağrısı tipidir.

Gerilim tipi baş ağrısı: Fiziksel ya da zihinsel strese bağlı gelişen gerilim tipi baş ağrısında mide bulantısına rastlanabilir. Stres, uykusuzluk kafein kullanımı azaltma gerilim tipi baş ağrısı mide bulantısı şikâyetlerini arttırabilir.

Alkol: Aşırı alkol alımı baş ağrısı mide bulantısının yaygın nedenler arasında yer alır. Mide bulantısı alkol alınırken ya da sonrasında gelişebilir. Baş ağrısı ise daha sonra yaşanabilir. Alkol alımı vücutta sıvı kaybını azalttığı için şiddetli baş ağrısına yol açabilir.

Uykusuzluk: Uyku bozuklukları nedeniyle yaşanan yorgunluk baş ağrısı mide bulantısına neden olabilir. Hamilelik döneminde yaşanan sabah bulantıları baş ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir.

Baş ağrısı mide bulantısına yol açan diğer rahatsızlıklar
 • Yüksek kan basıncı
 • Kanser
 • Kafa yaralanması
 • Crohn hastalığı
 • İlaç etkileşimleri
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Gebelik
 • Enfeksiyon türleri
 • Kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Depresyon olarak sıralanabilir.
Baş ağrısı mide bulantısı tedavisi nasıl yapılır?

Baş ağrısı mide bulantısı genelde birbiri ile alakalı olarak ortaya çıktığı için birinin tedavim edilmesiyle diğerinin de iyileşmesini sağlayabilir. Tedavi için ilk olarak nedenlerin bulunması gerekir. Taşıt tutması, alkol, kullanılan ilaçlar gibi nedenlerden dolayı baş ağrısı mide bulantısı yaşanıyorsa bu yönde bir tedavi uygulanır.

Mide bulantısını tedavi etmek aslında oldukça basit olabilir. Reçetesiz satılan ilaçlar, nefes egzersizleri, yürüyüş, açık hava, bitkisel çayların kullanımı, vitamin takviyeleri kullanılarak bazen mide bulantısı tedavi edilebilir.

Baş ağrısını tedavi edebilmek için yine ilk olarak baş ağrısına neyin sebep olduğunu bulmak gerekir. Beraberinde karanlık, sessiz bir odada dinlenmek, gözlerin üzerine ıslak havlu yerleştirmek, reçetesiz satılan ağrı kesicilerin kullanılması, bitki çayları baş ağrısını kontrol altına almak için uygulanabilir.

Baş ağrısı mide bulantısı için ne zaman doktora başvurulmalı?

Baş ağrısı mide bulantısı aslında evde uygulanan tedavilerle kontrol altına alınabilen rahatsızlıklardır. Baş ağrısı mide bulantısı ile inme, konuşma güçlüğü, vücut uyuşukluğu gibi şikâyetler de varsa mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Baş ağrısı mide bulantısı daha önce hiç yaşanmamış kadar kötüyse, her geçen saat daha kötüye gidiyorsa ve 1 günü geçmesine rağmen kontrol altına alınamamışsa yine vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bazı durumlarda altta yatan ciddi bir hastalık olabilir ve geç kalındığında çok ciddi sonuçlara neden olabilir.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sık Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sık Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi