Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı, rahat bir şeklide yemek yemeği engelleyen, sürekli olarak kırılma vb. Sesler çıkartan ve sürekli olarak şiddetli bir şekilde çenenin sağ tarafının ağrıması problemine sağ çene ağrısı adı verilir. Bu tür bir probleme sahip kişi özellikle yemek yemekte çok zorlanırlar. Aynı zamanda şiddetli bir ağrı da belirti gösterir. Çene eklemi omurgaya ve dişlere yakın olma sebebi ile bu bölgelerde meydana gelen herhangi bir bozukluk çene eklemlerini de kolayca etkilememektedir. Gün içerisinde konuşma, çiğneme, yutma ve nefes alıp verme gibi eylemler ile 2000 defa kullanılmaktadır. Böyle sık bir şekilde kullanılan çene eklemi dikkat edilmediği takdirde kolay bir şekilde bozulabilir. Çenenin sağ kısmında olan eksenin kaymasıyla da sağ çene ağrısı denmektedir.


Sağ çene ağrısı neden olur?

  • Çene eklemi disfonksiyonu: Çene ağrısının en sık görülen nedenidir. Alt çeneyi kafatasına bağlayan ekleme temporomandibular eklem adı verilir. Üst çenenin hareket etmediği zamanlarda bu eklem, alt çeneni hareketini sağlamaktadır. Bu kadar önemli olan bir eklemin bozukluğu da sağ çene ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedene ek olarak boyun, baş, diş ağrısı ve çiğneme ile ağız açma sırasında zorlanmalar belirti olarak görülebilmektedir.
  • Çene kanseri: Sigara içen ve tütün çiğneyen kişilerde yaygın olarak görülen çene kanseri, alt veya üst çene ekleminde başlayarak vücuda yayılır. Çene ağrısı, çene uyuşması, yaralanmalar ve çenede çıkan şişlikler çene kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Çene çıkması veya kırılması: Çene eklemine alınan darbeler sonucu ortaya yaralanmalar ve kırıklar çıkar. Bunlar dışında sinüzit, iltihaplanma ve dokularda aşınma gibi nedenler ile kaynaklanmaktadır. Genelde bu gibi durumlarda şiddetli bir şekilde çene ağrısı ortaya çıkmaktadır.
  • Tetenoz: Bakterilerin sebebiyle oluşan tetanos hastalığı çenenin kilitlenmesine neden olabilmektedir. Bu problemi yaşayan kişilerde ağız açarken veya yiyecekleri çiğnerken aşırı bir acı hissedilmektedir.
  • Kalp krizi: Şiddetli bir şekilde ağrıyan çene kalp krizi belirtisi de olabilmektedir. Kalbin acı hissetmediği bilinmektedir. Bu nedenle kalp krizi geçirmeden önce kalp en çok sol kola ve çeneye ağrılar göndererek belirti göstermektedir.
Ayrıca sürekli olarak diş sıkma ve gıcırdatma, duruş bozuklukları, tek taraflı çiğneme, psikolojik rahatsızlıklar gibi nedenler ile de sağ çene ağrısı problemi ortaya çıkmaktadır.


Sağ çene ağrısının tedavisi nasıl yapılır?


İlk olarak MR, fiziki muayene ve tomografi yardımıyla ağrının nedenleri belirlenir. Daha sonra nedenlere göre tedavi yöntemlerine geçilir. İlk olarak ağrı kesici ve bazı özel durumlarda da antidepresan ilaçlar tedavi yöntemi olarak kullanılır. Eğer ağrının nedeni diş gıcırdatma ve sıkma ise doktor tarafından gece ağızlığı önerilir. Ameliyat yöntemi ise en son yöntemdir. Diğer tedavilerin işe yaramadığı zamanlarda ve yüksek risk oluşturan hastalıkların tedavisinde ameliyat yöntemi uygulanır.

Yukarıdaki cerrahi yöntemlerin dışında sizde aşağıdaki önerileri dikkate alarak kendi tedavinizi uygulayabilirsiniz:
  • Çenenin her iki tarafını da eşit kullanmak sağ çene ağrısını önleyecektir.
  • Yumuşak yiyecekler tercih etmek sizi için daha faydalı olacaktır.
  • Diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlıklarını terk etmek de tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.
  • Stresten uzak durmak, ağrıyan yere sıcak kompres uygulamak ve masaj yapmak da tedavi için önemli rol oynamaktadır.

Sağ Çene Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Diş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt Kasları Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kasları Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi