Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geçmeyen Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Sırt Ağrısı, sırtta ortaya çıkan ağrılar omuzların arka bölgesinde, boyun hem alt kısmında hem de arka bölgesinde, özellikle kürek kemiklerinde ve bel kısmına kadar uzanmış olan geniş bir bölgeye yayılmış geçmeyen sırt ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Toplum içerisinde yaşayan bireylerin yaklaşık olarak %25'inde geçmeyen sırt ağrısı problemleri görülmektedir. Çoğunlukla sebebi çok basit bir kas ağrısı şeklinde ortaya çıkabileceği gibi, aynı zamanda çok ciddi olan bir rahatsızlığında habercisi olabildiği göz ardı edilmemelidir. En sık olarak karşılaşılan sırt ağrısının ilk sebebi olarak duruş bozukluğu sayılabilir. Geçmeyen sırt ağrısı genellikle uzun süreli olarak bilgisayar kullanan kişilerde, devamlı olarak masa başı görevinde olan yetişkinlerde ve ergonomiye hiçbir şekilde dikkat edilmeden çalışan kişilerde geçmeyen sırt ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle geçmeyen sırt ağrısı olan kişilerin yaşam kalitesi bozulurken, ilerlemesi halinde dayanılmaz durumların meydana gelmesine sebep olabilir.

Geçmeyen Sırt Ağrısının Özelliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Geçmeyen sırt ağrısının tipik şikâyeti kişinin sırt çevresinde, boynunda ve kürek kemiklerinin çevresinde oldukça geniş ve yaygın bir alan kapsamaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisinde çoğunlukla kişinin ergonomiye daha dikkat etmesi şarttır. Bunun dışında kineziterapi yöntemi ile sıkıntılı ağrının olduğu çevrede bulunan yumuşak dokuların ve kasların kuvvetlendirilerek beslenmesi tedavide oldukça büyük önem taşımaktadır. Ayrıca myofasiyel ağrı sendromunda ise genellikle kişinin sırt çevresindeki yumuşak dokuları ve kaslara bağlı olarak meydana gelen ağrılardır.

Geçmeyen Sırt Ağrısının Sıklığı Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Özellikle orta ve genç yaşta olan bireylerde görülme sıklığı oldukça fazladır. Kişinin yaşamış olduğu stres, postür bozukluğu, uykusuzluk problemleri gibi sebepler bu şikâyetleri fazlası ile tetikleyebilir. Toplumda yaşayan kişilerin büyük bölümünde meydana gelen geçmeyen sırt ağrılarının en fazla görülme sebebi ise myofasyal ağrı sendromu etkili olmaktadır. Bu tip ağrının tipik özelliği, kişinin genellikle sırt çevresindeki kasların üzerine basılması ile ağrının tetiklendiği noktalar yer almaktadır. Hastalar sırt çevresindeki kasların aşırı şekilde sertleşmesinden dolayı şikâyetçi olmaktadır. Tedavisi ise hem sıcak hem de soğuk uygulamalar, enjeksiyon tedavisi, masaj uygulanması ve kineziterapi teknikleri yaygın bir şekilde kişilere uygulanmaktadır.

Geçmeyen Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?