Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı

Kadınlarda karın ağrısı, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Birdenbire başlayan karın ağrısı, altı saat içinde şiddetlenir ve akut karın ağrısı olarak adlandırılır. Kadınlarda görülen karın ağrısı, rahim dışı gebelik gibi ciddi nedenlerden kaynaklanıyorsa hayati tehlike oluşturabilir. Eğer kadınlar karın bölgelerinde şiddetli ağrı hissederlerse derhal bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdırlar. Kadınlardaki karın ağrısı, çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Doktora giderek ağrının neden kaynaklandığını öğrenebilir ve uygun tedaviye başlayabiliriz. Kadınlardaki karın ağrısı, rahim içi veya rahim dışı nedenlerden kaynaklanabilir. Rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, rahmin farklı pozisyonlarda olması, rahim veya komşu organların iltihabı gibi ciddi sorunlar olabilir.

Kadınlarda Karın Ağrısının Sebepleri

 • Kadın hastalıkları
 • Damar hastalığı
 • İlaç ve besin zehirlenmesi
 • Laktoz intoleransı
 • Det kanamaları
 • Over kisti
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek taşı
 • Kronik kabızlık
 • Miyom dejenerasyonu

Adet Ağrıları

Kadınlardaki karın ağrısının en sık sebebi adet ağrılarıdır. Adet ağrısı, kramp tarzında, bele ve kasıklara, bazen de bacaklara vurabilen şiddetli bir ağrıdır. Bazı kadınlarda şiddetli karın ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, sinirlilik, kabızlık, ishal ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülebilir. Adet ağrısı, yaşam kalitesini düşürebilir ve iş gücü kaybına neden olabilir. Adet ağrısının nedeni; yumurtlama sonrasında kanamaya hazır hale gelmiş olan rahim iç tabakasının kasılarak adet kanamasının dökülmesini sağlayan ve özellikle bu dönemde salgılanan hormonlardan kaynaklanmaktadır. Ağrıyı azaltmak için sıcak uygulama yapılabilir veya ağrı kesiciler alınabilir.

Pelvik Ağrı

Kadınlardaki karın ağrısının bir diğer sebebi de kronik pelvik ağrıdır. Kronik pelvik ağrı, tedavi gerektiren, fonksiyonel yetersizliğe sebep olan, en az altı ay süren göbek altındaki ağrıdır. Bu ağrı, jinekolojik, ürolojik, gastrointestinal, kas iskelet sisteminden kaynaklanan ya da sinirsel nedenlerle oluşabilir. Pelvik ağrı daha çok sağ ve sol kasıkta, göbek altında ve karın iç kısımlarında hissedilir. Pelvik ağrının sebebi genelde endometriozis veya yapışıklıklardır. Pelvik ağrı, kadınların cinsel yaşamını da olumsuz yönde etkileyebilir. Pelvik ağrının tedavisinde ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak etkin çözüm luna tedavisiyle sağlanır. Luna tedavisinde, rahime uzanan sinirler kesilerek ağrı tedavi edilir. Ameliyat sabah yapılıp hastalar akşama evlerine gidebilirler. Bir hafta sonra da normal yaşantılarına dönebilirler.

Gebelik Döneminde Kadınlarda Karın Ağrısı

Dış gebelik, düşük, düşük tehdidi, plasentanın erken ayrılması, miyom dejenerasyonu, yumurtalık kisti, genital enfeksiyonlar ağrıya neden olabilir. Kadınlardaki karın ağrısı, akut olarak ortaya çıkabilir. Gebeliğin erken döneminde ortaya çıkan karın ağrıları düşük tehdidi, düşük, dış gebelikten veya yeni uygulanmış kürtaj sonrasında içeride parça kalması sonucu olabilir. Gebeliğin ileri dönemlerinde kanama ile ortaya çıkan karın ağrısının muhtemel nedeni plasentanın erken ayrılmasıdır. Miyomlar, rahim kasından kaynaklanan iyi huylu kitlelerdir. Miyomlar özellikle büyük boyutlara ulaştıklarında kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Fallop tüplerinin ve yumurtalıkların enfeksiyonları da kadınlarda şiddetli karın ağrısına sebep olabilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu kistler büyük boyutlara ulaştıklarında kendi eksenleri etrafında dönerek kan dolaşımını bozdukları için şiddetli karın ağrısı oluşturabilir. Bu kistler yırtıldıklarında, karın içine yayılan sıvı veya kan, karın iç zarının tahrişine neden olur. Bu tahriş sonucunda şiddetli karın ağrısı oluşur. Sindirim sisteminden kaynaklı karın ağrıları da olabilir. En önemlisi apandisittir. Bunun dışında gıda zehirlenmeleri ve bağırsak iltihabı kadınlarda şiddetli karın ağrısına sebep olabilir. İshal ile birlikte kramp tarzında ağrılar görülebilir.

Kadınlarda Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Migren Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alt Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi