Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı ve Halsizlik

Baş ağrısı ve halsizlik, birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi, stres veya mevsimsel rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Bu durum, yaz aylarında sıcak havadan veya kış aylarında olumsuz hava koşullarından ötürü geçici olabilir. Ancak, uzun süren baş ağrısı ve halsizlik bazı ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Birkaç günden fazla süren baş ağrısı ve halsizlik durumunda, iştahsızlık, mide bulantısı, kilo kaybı gibi belirtiler de varsa, vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Baş Ağrısı ve Halsizlik Sebepleri Nelerdir?

Stres ve Yorgunluk

Baş ağrısı ve halsizliğe en sık sebep olan etkenlerin başında stres ve yorgunluk gelir. Gün içinde stresli ve yorucu işlerde çalışan kişilerin, özellikle akşam saatlerinde baş ağrısı ve halsizlik yaşamaları doğaldır. Bu durumla başa çıkabilmek için iş yerinde aralıklı molalar vermek veya iş dışında rahatlatıcı hobiler edinmek etkili olacaktır.

Enfeksiyona Bağlı Hastalıklar

İnsan vücudunda enfeksiyon varlığı genellikle yüksek ateş ile tespit edilir; fakat özellikle enfeksiyonun arttığı ve tedavi edilmediği durumlarda baş ağrısı ve halsizlik de görülebilir. Bunlarla beraber bulantı, ishal, kusma, iştahsızlık belirtileri de varsa hekime başvurmak faydalı olacaktır.

Paraziter Hastalıklar

Özellikle bağırsak parazitlerinin vücutta bulantı, kusma ve iştahsızlık yaptığı gibi baş ağrısı ve halsizliğe de neden olduğu bilinmektedir.

Psikolojik Rahatsızlıklar

Panik atak, depresyon ve manik depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda da şiddetli baş ağrısı ve halsizlik gözlemlenmiştir. Hastalıkların semptomatik tedavileri yapıldığında baş ağrısı ve halsizlik durumu da ortadan kalkacaktır.

Baş Ağrısı ve Halsizliği Önleme Yolları

  • Düzenli uyku uyumak,
  • Stresten uzak durmak ve sakin ortamlarda bulunmak,
  • Beslenme şekline dikkat etmek, ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak,
  • Alkol ve sigaradan uzak durmak,
  • Çalışma şekline dikkat etmek ve kendine zaman ayırmak.

Ne Zaman Hekime Başvurulmalı?

Baş ağrısı ve halsizlik, yaşam şekli değişip rahatlanınca geçmiyorsa, ciltte lekelenmeler varsa ve beraberinde başka belirtiler de gösteriyorsa, özellikle baş ağrısı şiddetlenerek artıyorsa, bu durumu hafife almamak ve derhal bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Baş Ağrısı Halsizlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni