Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı, gözde herhangi bir darbe vb. Durum dışında da göz ağrısı oluşabilmektedir. Bu ağrının kaynağı başka bir hastalık veya farklı problemlerden kaynaklanmaktadır. Göz kuruluğu, kontakt lens kullanımı ve migren gibi problemler bu nedenlerden bazılarıdır. Bu ağrı genellikle yanma, saplanma ve sızlama olarak gelişir. Gözlük kullanımı ve gözlerin dinlendirilmesi ile bu ağrıların çoğu kendiliğinden geçer.

Göz ağrısı, gözün üzerinde oluşan ağrı ve gözün iç yüzeyinde oluşan ağrı olarak ikiye ayrılmaktadır. Gözün yüzeyinde oluşan ağrı yabancı bir maddeden, incinmeden veya enfeksiyondan dolayı oluşabilir. Gözün içinde oluşan ağrılar ise batma şeklinde meydana gelir ve diğer ağrılara göre daha ağır bir göz ağrısıdır ve maalesef ki bu ağrılar bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Göz ağrısı neden olur?

Göz dışında oluşan ağrılar genellikle göze herhangi bir yabancı madde gelmesi, göz kapaklarını örten iç tabakanın iltihap kapması, kontakt lenslerin gözü tahriş etmesinden, gözde meydana gelen yaralanmalardan, arpacık oluşumundan veya göz kapağında enfeksiyon oluşması nedenleriyle oluşabilir.

Gözün iç yüzeyinde oluşan ağrılar ise glokom hastalığı, migren, optik norit, sinüzit gibi problemler nedeniyle oluşabilmektedir.

Göz ağrısının belirtileri nelerdir?

Göz ağrısına ek olarak ağrıyla birlikte başka belirtiler de görülebilir. Bu belirtilerin görülmesi daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda Uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Göz ağrısına eşlik eden belirtiler şunlardır:
  • Kızarıklık, akma ve sulanma
  • Işıkta veya kimyasallara karşı aşırı şiddetli derecede ağrı
  • Karın ağrısı ve kusma
  • Görmede meydana gelen bozukluklar
  • Şiddetli baş ağrısı
Göz ağrısının tedavisi nasıl yapılır?

İlk olarak göz ağrısına nelerin sebep olduğu bulunduktan sonra uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Bu ağrıyı tedavi etmenin ve azaltmanın en öneli yolu gözü dinlendirmektir. Televizyon ve bilgisayar gibi araçların uzun süre karşısında kalmak gözü yorar. Bu nedenle ağrı olan zamanlarda gözü 2-3 dakika kapatıp dinlendirmek gerekir. Eğer ağrı kontakt lens sebebiyle oluşuyorsa bir süre gözlük kullanmanız da ağrıyı hafifletebilir. Herhangi bir kimyasal madde ile temas sonucu oluşan göz ağrısı durumunda gözü yıkamak gerekebilir. Göz damlası kullanımı, ılık kompres uygulama, bazı enfeksiyon ilaçları ile antibiyotikler göz ağrısı tedavisinde kullanılan diğer yöntemler olarak bilinmektedir.

Göz önemli bir organ olması sebebiyle aşağıdaki durumlardan herhangi biri hastada görülüyor ise hemen bir göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir:
  • Göze alınan sert darbeler ve kimyasallar nedeniyle ağrı meydana gelmişse,
  • Göz ağrısı ile kusma ve karın ağrısı belirtileri görülüyor ise,
  • Gözde görme bozukluğu veya kayma meydana gelmişse,
  • Herhangi bir hastalık olmadan göz ağrısı hissediliyor ve 2 gün süreyle geçmiyorsa hemen bir uzmana başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Göz Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler?

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Güncel

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi