Aşırı Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı bel ağrısı, birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bel ağrısı günümüzde birçok insanın yakındığı bir durumdur. Merdiven çıkarken, yürürken, yatarken hatta çok ufak bir şey taşıdığımız dahi ağrı şiddetlenmektedir. Kişide oluşan aşırı bel ağrısı psikolojik olarak olumsuz etkileyeceği için çalışma hayatında, ev hanımı ise ev işlerinde ya da öğrenci ise ders çalışmasını aksatabilecektir. Şimdi ağrısının şiddetlenmesinin nedenlerine bakalım.

Aşırı bel ağrısı nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

Aşırı bel ağrısı bel kasları, kas lifleri ya da eklem bağlarında meydana gelen aşırı baskı veya sinirde oluşan gerginlik nedeniyle ortaya çıkabilir. Bel fıtığı olmaksızın diskin dış bölümünde oluşan yırtıklar da aşırı bel ağrısına için neden olabilmektedir. Özellikle ani yapılan bel hareketlerinde yırtılma meydana gelebilmektedir. Yerden bir şey kaldırma, sağa sola dönerken dengesiz dönüşler vb. Etkenler olabilmektedir. Ayrıca sporcular içinde ısınmadan yapılan hareketlerde risk faktörü olmaktadır. Aşırı bel ağrısı nadir olarak enfeksiyon, fark edilmeyen bir kırık veya kanser gibi hastalıklar nedeniyle de oluşabilmektedir. 55 yaş üzeri bireylerde farklı sağlık sorunlarına bağlı olarak aşırı bel ağrısına daha fazla rastlanır. Özellikle yaş ile oluşan kas kaybı yüzünden, omurilik üzerinde oluşan baskı artacaktır ve bu aşırı bel ağrısına neden olabilecektir. Bunların dışında alkol, sigara ve uyuşturucu gibi madde bağımlılığı, şeker hastalığı gibi problemler sebebiyle dinlenme anında bile hastada aşırı bel ağrısı olabilmektedir. Aşırı bel ağrısının nedenini öğrenmek için fiziki muayene dışında MR vb. Görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

Aşırı Bel Ağrısı Tedavi Nasıl Yapılır?

Ağrını şiddetini azaltabilmek için parasetamol ve nonsteroid anti-inflamatuar gibi ağrı kesici ilaçlar verilebilmektedir. Bu tip ilaçları arkadaş tavsiyesi üzerine değil doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir. İlaçlar bilinçsiz şekilde kullanılmamalıdır. Nedeni, bu tür ilaçların uzun süre kullanımı yan etkilere yol açabilmektedir. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasında sorun çıkarabilmektedir. Aşırı bel ağrısı için kullanılabilecek başka bir ilaç seçeneği de kas gevşeticilerdir. Ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ancak bu tür ilaçlar uyku ve sersemlik gibi yan etkilere yol açabilmektedir. Narkotik analjezikler aşırı bel ağrısı için verilebilen güçlü ağrı kesici türlerindendir. Uyuşturucu türü oldukları için uzun süre kullanıldığı zaman bağımlılık ve depresyon gibi belirtilere neden olabilir. Aşırı bel ağrısı için başka bir tedavi yolu da fizik tedavidir. Ancak her hasta için uygulanan bir seçenek değildir. Daha çok kanser geçmişi olanlar, 55 yaşını geçmiş kişiler, şeker hastalığı olanlar ve kemik erimesi olan kişiler için tavsiye edilen bir tedavi seçeneğidir. Uygun egzersiz programları düzenli yapıldığında, aşırı bel ağrılarında ağrının şiddetini minimuma indirmek için faydalı olabilir. Bu tedavilerin uygulanması gereken durumlar az önce belirttiğimiz tanı koyma işleminden sonra belirlenecektir. Aşırı bel ağrısı kişi için çok acı verse de genellikle uygun tedavi yoluyla ağrılar tedavi edilebilir. Ağrılar 2 aydan fazla sürmekte ise daha detaylı bir inceleme gerekebilir. Geçmiş olsun.

Aşırı Bel Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni