Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça ağrısı, Kalça ağrısı sık görülen ve farklı sebeplere bağlı ağrılardır. Ağrının tam olarak nerede olduğu tespit edilmesi ağrı kaynağı hakkında bilgi verebilir. Kalça bölgesindeki ağrılar kalça eklemine ait hastalıklara bağlı olabileceği gibi, kalça etrafındaki kas, tendon gibi yumuşak doku olaylarına da bağlı olabilmektedir. Bazen kalça dışında bel veya diz eklemlerinden diğer bölgelere geçen ağrılarda kalçada duyulabilir. Kalça eklemi vücudun en büyük eklemidir. Bu eklem koşarken ya da yürürken kıkırdak dokusunun sürtünmesini engeller. Yaşı ilerleyen kişilerde veya fazla kullanımıyla kıkırdak dokusu zarar görebilir bunun sonucunda kas ya da tendonlar zarar görebilir. Sağ kalça ağrısı kişilerin sağ kalça üzerinde hissettiği ağrılardır, sağ kalça ağrısı olarak nitelendirilir.


Sağ kalça ağrısına neden olan sebepler

  • Kalça kemiğinde kan dolaşımının bozulması ile kemik hücrelerindeki ölüm sonucu kalça ağrıları olabilir. Doğuştan kalça çıkığı, uzun süreli kortizon kullanımı gibi farklı sebeplere bağlı olarak gelişen bu durumda kalçada ağrı yapar.
  • Kaslarda zorlanma, travma sonucu ağrı spazmın oluşması.
  • Romatizma hastalıkları, iltihaplı ya da kireçlenmeye bağlı eklem hastalıkları kalçaları tutarak bu bölgede ağrı ve harekette zorlanma yaratabilir.
  • Kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu olan yastıkçıkların zorlanması veya fazla kullanımı sonucu hasar meydana gelebilir ve kalça ağrısına neden olabilir. Ağrı özellikle merdiven inip çıkarken daha çok hissedilir.
  • Kanser çeşitleri, kalça kemiğine ait ya da metastazlar şeklinde tutulumda kalça ağrısına neden olur.
  • Enfeksiyonlar, kalça eklemi ya da etrafındaki yumuşak dokuların enfeksiyon kapması ve beraberinde ateş, beyaz küre sayısında artma olabilir, ağrı yapabilir.
  • Kalça kırıkları, özellikle yaşlı insanlarda kemikten kırılmanın artığı durumlarda düşme, çarpma sonrasında kırıklar oluşabilir. Kalça ağrısı ile harekette zorluk oluşur.

Sağ kalça ağrısı tedavisi nasıl yapılır?


Sağ kalça ağrısının nedeni bulunduktan sonra tanıya göre uygun olan tedaviler uygulanır. Kalça ağrısı olan kişilerin fizik tedavi, rehabilitasyon uzmanına başvurması gerekir. Kireçlenme durumunda ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve Steroid olmayan ilaçlar kullanılabilir. Kalça ağrılarında, lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Kalça üstüne binen yükü ve ağırlığı azaltmak için baston kullanılabilir, hasta kilolu ise zayıflaması Kilo vermesi sağlanır.

Sağ Kalça Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Açken Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Açken Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı