Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı hastaları iki farklı şekilde etkileyebilir. Birincil baş ağrısı denilenler beyin içindeki yapılarda aşırı kullanımdan kaynaklanır. İkincil baş ağrısı ise vücutta başka bir bölgeden yansıyan ağrılar şeklinde etkili olur. Burada başka hastalıklar baş ağrısına neden olur. Tıp alanında baş ağrısı için kullanılan çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bunların kullanılmasıyla ağrıdan bir süre kurtulabilirsiniz. Ancak ilaçlarında yan etkisi olduğu unutulmamalıdır. Özellikle doktorunuza danışmadan bu ilaçların kullanımından kaçınmalısınız. Baş ağrısında bu ilaçların bilinçsizce kullanılması genel sağlığınıza zarar verebilir. Bunun yerine alacağınız önlemlerle ve de uygulanan kolay çözümlerle baş ağrısı hafifletilebilir, kontrol edilebilir. Fakat bu tedavileri uygulamadan doktora danışmalısınız. Özellikle gebe ve emziren kadınlar, sürekli başka ilaçlar kullanan kişiler daha dikkatli olmalıdır.

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Lavanta yağı: Baş ağrınız hafif ve orta derecede etkili oluyorsa, lavanta yağını kullanabilirsiniz. İsterseniz 3 ölçek lavanta yağını, 1 ölçek badem yağıyla karıştırarak şakaklarınıza bununla masaj yapabilir, isterseniz tencerede kaynattığınız suyun içine 4-5 damla lavanta yağı koyarak buharını soluyabilirsiniz. Bu sayede baş ağrısı sorunundan doğal yoldan kurtulabilirsiniz. Ancak lavanta yağı dahili olarak kullanılmamalıdır.

Nane yağı: bu bitkisel yağla baş ve boyun bölgesindeki kasların sertleşmesi, aşırı kullanımı nedeniyle oluşan baş ağrılarında şifa bulabilirsiniz. Nane yağı kan dolaşımını hızlandırır, kan akışının kolaylaşmasını sağlar. Kullanımında alın, şakak ve boyun bölgelerine masaj yapabilirsiniz. Burun tıkanıklığı sorununuzda varsa, kaynamış suya nane yağı koyarak, buharını soluyabilirsiniz.

Reyhan yağı: Cilde haricen kullanıldığında reyhan yağı kas gevşetici etki yapar. Eğer hatalı pozisyondan, uzun süre masa başı çalışmasından, boynun zorlanmasından dolayı oluşan baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız, reyhan yağı iyi bir bitkisel çözüm olabilir. Bunu masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Kasımpatı çayı: bu bitkisel çayı özellikle migren tipi baş ağrısı için kullanabilirsiniz. Kuru kasımpatı migren ağrısında büzülmüş beyin damarlarının açılmasına aynı aspirin gibi etki yapar. Kan dolaşımını düzenler. Böylelikle baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Zencefil çayı: İçeriğindeki bileşenlerle vücuttaki ağrı sinyallerin tetiklenmesini sağlayan enzimleri baskılayan zencefil, ağrının artmasına engel olur. İnatçı migren baş ağrısı için zencefil çayı çok faydalı olur. Çayı hazırlamak için taze 3-4 dilim zencefili 1 su bardağı suyun içinde 15 dakika kadar kaynatın. Bunu ılık olarak limonla tatlandırarak içebilirsiniz.

Papatya çayı: İçildiğinde sinirlerin yatışmasını, rahatlamayı sağlayan papatya çayı, stres baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar.

Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı geçirmek isteyenler günlük yaşamında bazı önlemlerde alabilir. Öncelikle migren baş ağrısı gibi bir sorununuz varsa, ışıktan kaçınmalısınız. Işığa karşı hassasiyet oluştuğundan baş ağrısı daha şiddetlenebilir. Bu nedenle loş ışıkta bir süre kalmak baş ağrısına iyi gelir. Ayrıca baş ağrısı çekenler beslenme alışkanlıklarını gözden geçirerek, uygun besinleri tüketmelidir. Vitamin ve minerallerin yetersiz alınması baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca nitrat içerikli bazı besinler, narenciyeler, şarküteri ürünler, muz gibi yiyeceklerde baş ağrısını tetikleyebilir. Konserve gıdalardan da uzak durulmalıdır. Baş ağrısı olan zamanlarda açık havada bol oksijen alacağınız yerlerde yürüyüş yapabilirsiniz. Bunların dışında güçlü aromalı kokulardan, ani hava değişimlerinden, yorucu egzersizlerden, başa saç bandı gibi aksesuarları takmaktan, yanlış duruş pozisyonlarından, kafeinli içeceklerden, stresten uzak durulmalıdır. Bu etkenler baş ağrısına neden oldukları gibi, baş ağrısının şiddetlenmesini de sağlarlar. Günlük öğünlerin atlanması, aç kalma süresinin uzaması sonucunda kan şekerinin düşmesi de baş ağrısını tetikler. Baş ağrısının hızla geçmesi içinde aç kalmamaya, öğünlerin arasını uzatmamaya gayret etmelisiniz.

Baş ağrısı her zaman ciddi bir sorunu işaret etmese de bazen kusma, uyuşma, denge kaybı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıktığında tehlikeli durumların habercisi olabilir. Böyle bir baş ağrısı yaşayanlar, ihmal etmeden doktora gitmelidir. İlerleyen yaşlarda birden ortaya çıkan baş ağrısı da ihmal edilmemelidir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Karın Ağrısı

Erkeklerde Karın Ağrısı