Çene Eklemi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çene Eklemi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene eklemi ağrısı, genellikle zonklayarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle insanlarda hareket ederken meydana gelen şiddetli ağrılar, insanlarda ciddi olarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Çene eklem ağrısı, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu ağrılar özellikle gençlerde diş sıkma ve gıcırdatma nedeniyle oluşan ağrılardan biridir. İnsanlar uyurken diş sıkarak çene eklemlerinin zorlanmasına ve kasların yorulmasına neden olacaktır. Bu zorlanmalar ise direk olarak çene eklemi ağrılarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra çok genel nedenlerden biri olan sert besinlerin tüketilmesi gibi durumlarda çene eklemi ağrısı meydana gelmektedir. Sert ve zor yiyeceklerin tüketilmesi durumunda çene ağrısı meydana geldiği zaman bu ağrı genellikle kasların zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Şimdi çene eklemi ağrısına neden olan etkenlerden bahsedelim.
  • Çene eklemi disfonksiyonu: Adından da anlaşılabileceği gibi çene ekleminde meydana gelen fonksiyon bozuklukları durumunda şiddetli çene ağrısı meydana gelir. Bilindiği gibi çene eklemi, alt çeneyi kafa tasına bağlayan eklemdir. Bu eklemde meydana gelen travmalar ve diğer durumlar direk olarak çene ekleminin çalışmasını engellemektedir. Bu durum özellikle çene kası spazmları, baş ağrısı, boyun ağrısı, diş ağrısı gibi belirtilerle birlikte kendisini göstermektedir.
  • Çene kanseri: Aslında insanlarda meydana gelen çene eklemi ağrısı probleminin en ciddi nedenlerinden biri çene kanseridir. Çene ekleminde oluşarak farklılaşan hücreler kanser hücresi olarak bilinmektedir. Bu kanserin ilerlemesi durumunda genellikle çene kemikleri de kanser hücrelerinden etkilenirler. Daha çok sigara ve alkol içen insanlarda meydana gelir.
  • Tetanos: Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanarak ortaya çıkan tetanos, çenenin kilitlenmesine ve aynı zamanda çok şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalıkla birlikte dolaşım bozulur ve bu nedenle çok şiddetli çene eklemi ağrısı meydana gelir.
  • Çene eklemi çıkması: Genellikle insanlarda nefes almada zorluk, ağız içerisinde kanama, çene doğrultusunun aniden değişmesi ve çeneyi hareket ettirmede zorlanma gibi etkilere neden olan bu durum herhangi bir şekilde bakteri ya da virüs hastalığı değildir. Acil tedaviye ihtiyaç vardır. Çene eklemi çıkması tedavide geciktirilirse iltihaplanmalar oluşmaktadır.
  • Stres: İnsanlarda çene eklemi ağrısına neden olan en önemli psikolojik etken strestir. Gün içerisinde meydana gelen stresli durumlar direk olarak çene ekleminde ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için stresten uzak durmanız gerekmektedir.
Çene eklemi ağrısı için alınması gereken önlemler nelerdir?
  • Çene eklemi ağrısının varlığı süresince kesinlikle çenenizi yoracak sert besinleri çiğnemeyin. Bu süreç içerisinde kesinlikle bol bol yumuşak besinler yiyerek doymaya çalışın. Aslında bu durum da bir tedavi yöntemidir.
  • Çene eklemi ağrısının bir diğer tedavi yöntemi ise herhangi bir şekilde geniş esneme, şarkı söyleme ve sakız çiğneme gibi durumları bırakmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlar direk olarak çene ağrısının artmasına neden olacaktır.
  • Eğer çene eklemi ağrısı, çenede bulunan kaslarda ağrılar meydana geliyorsa bu durumda kaslarınızı rahatlatacak masaj yöntemiyle rahatlayabilirsiniz. Bunun için bol bol çenenize masaj yapabilirsiniz.
  • Eğer kişide uyku sırasında diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi durumlar varsa bu durumların direk olarak çene eklemi ağrısı problemine neden olacağını unutmamalısınız. Bunun için doktora giderek tedavi olabilirsiniz. Bu sorunun giderilmesi durumunda direk olarak çene eklemi ağrısı da ortadan kalkacaktır.
  • Son olarak belirtmek isterim ki evinizde dişlerinizden herhangi birinin çürük olup olmadığını ya da kırık olup olmadığını kontrol edin. Çünkü bu gibi durumlar direk olarak insanlarda çene eklemine etki ederek ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir.

Çene Eklemi Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılır?

Güncel

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?